Đakon Branislav Rajković: Ne zaboravimo da smo svi ljudi, sestre i braća

Đakon Branislav Rajković: Ne zaboravimo da smo svi ljudi, sestre i braća

Povodom najradosnijeg hrišćanskog praznika Vaskrsa, posjetili smo đakona Branislava Rajkovića, predstavnika Episkopije zahumsko-hercegovačke i primorske za kulturu i medije, i s njim i njegovom suprugom Tamarom razgovarali o značaju Vaskrsa, pripremama za Vaskrs, farbanju jaja kao simbola Vaskrsa, ali i o tome šta će se sve naći na prazničnoj trpezi ove porodice.

Porodična slava

Koliki je značaj Vaskrsa kao najradosnijeg praznika za Vas?

– Značaj Vaskrsa kao praznika je u proslavljanju jednog zaista vanrednog, izvanrednog i drugačijeg događaja, pa je zato taj značaj ustvari nadznačaj, slavlje nad slavljima, praznik nad praznicima, koji vjerujuće u ovaj događaj čini drugačijima, to jest hrišćanima. Međutim, neki događaji koji su prethodili ovom događaju, poput Isusovog rođenja, te oni koji su uslijedili, poput Isusovog uznesenja, kao i oni koji će tek uslijediti, poput njegovog drugog dolaska, od značaja su kako za hrišćane tako i za muslimane, a samo vaskrsenje, iako doživljeno potpuno drugačije, bilo je značajno makar protumačiti i u tefsirima. Priprema za Vaskrs je u suštini Vaskršnji post, a neizostavni je običaj priprema vaskršnjih jaja.

S obzirom na to da ste Vi odrasli u Mostaru, Vaša supruga Tamara u Bačkoj Topoli, a sada živite u Trebinju, kako se Vaskrs proslavlja u Vašem domu?

– Vaskrs se u našem domu proslavlja na neki način i kao prava porodična slava. U to slavlje utkane su svakako i Tamarina i moja porodična tradicija, sad već i bez nekog jasnog razgraničenja, ali i s nekim potpuno novim izrazima. Naše porodično i, uslovno rečeno, privatno slavlje prvenstveno vezujemo za ono opšte crkveno zajedničko i liturgijsko, tako da sve ustvari počinje Vaskršnjom liturgijom, a odmah nakon toga uslijede čestitanja, kucanja jajima i zajednička trpeza.

Pomoć djece

Koliko Vaša djeca Hristina i Grigorije učestvuju u pripremama za Vaskrs?

-Hristina i Grigorije u vaskršnjim pripremama učestvuju umnogome, kao, uostalom, i u svemu drugom u našim životima. Zbog našeg boravka tih dana i priprema u samoj crkvi, koliko mogu, i oni isprate i sama bogosluženja i ukrašavanje samog hrama za prazničnu liturgiju i sve druge pripreme naše šire zajednice. A zatim pomažu i kod kuće.

Vaša vaskršnja poruka vjernicima, ali i svim ljudima dobre volje?

-Moja vaskršnja poruka svim ljudima jeste podsjećanje na same Hristove poruke neposredno po vaskrsenju, upućene kroz imperative, uzvike i pitanja njegovim učenicima: “Ne bojte se! Mir vam! Što ste zbunjeni? I zašto takve pomisli ulaze u srca vaša?” Jer upravo su ovo poruke i za današnjeg uplašenog, uznemirenog, zbunjenog čovjeka dobre volje, ali i onoga kome loše pomisli ulaze u srce. I dok jedni iščekuju dolazak Mesije, drugi Hristov dolazak, neki povratak Ise, a neki bez vjere da se iko i išta vraća, ne zaboravimo da smo svi ljudi, sestre i braća!

Bojenje jaja

– Najčešće i najviše jaja bojimo u lučini ili lukovini, kako zbog te neke specifične tamnocrveno kafene nijanse, koja nas podsjeća na djetinjstvo i njene prirodnosti u smislu jestivosti, tako i zbog najčešće simbolike te boje, koja se vezuje za Hristovo stradanje i krv kojom nas je iskupio, a iza koje se, kao ispod ljuske, kriju bjelina i blještavilo čudesnog vaskrsenja, u središtu čega su, pak, poput onog žumanca, ljubav, vjera i nada u Dan opšteg, pa i našeg vaskrsenja i ponovni izlazak Sunca pravde – rekao je Rajković.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE