Danas je dan odluke: Život ili smrt Čelika

Danas je dan odluke: Život ili smrt Čelika

Već više od mjesec traju pregovori predstavnika Nogometnog kluba Čelik sa potencijalnim investitorima iz Turske.

Kako je zenički klub u velikoj finansijskoj dubiozi i prijeti mu više puta spominjani stečaj, prodaja određenog dijela upravljačkih prava je možda i jedini način za spas ovog simbola grada. Za utorak je zakazana vanredna sjednica Skupštine, na kojoj će članovi kluba dati zadnju riječ i svojim glasovima odlučiti o sudbini Čelika.

Šta će dobiti klub na koji je Zenica ponosna?

Rata 21.000 KM

Nerazumno poslovanje prethodnih uprava dovelo je Čelik do dubioze. Prema zvaničnom dokumentu iz Porezne uprave FBiH od 9. maja 2017., dugovanja kluba prema toj instituciji iznose 6.750.116,22 KM, od čega na glavnicu, koja bi se vraćala po potpisivanju reprograma, otpada 2.492.996,16 KM.

Mjesečna rata za vraćanje poreznih obaveza koje su nastale do kraja 2016. godine, iznosila bi skoro 21.000 KM, a tome treba dodati i tekuće obaveze, koje, prema riječima predstavnika kluba, iznose između 10.000 i 20.000 KM. Osim prema Poreznoj upravi FBiH, zenički premijerligaš ima i dugovanja prema drugim fizičkim i pravnim osobama koje zbog svojih potraživanja, također, drže blokadu na klupskom računu. Na Bilinom polju trenutno nemaju potrebni novac tako da bi licenca za narednu sezonu (ukoliko Zeničani na terenu, uopće, izbore opstanak) bila upitna.

Rješenje za ovaj problem mogao bi biti ulazak investitora, koji se obavezuje da će uplatiti 400.000 KM za isplatu dugovanja zaposlenicima i igračima odmah nakon sjednice Skupštine ukoliko se usvoji odluka o investiranju u klub. Investitori garantiraju da će osigurati sredstva kako bi Čelik ove godine izborio opstanak u Premijer ligi.

Obaveze ulagača

Na godišnjem nivou, u klub bi bilo uloženo između jednog i dva miliona eura za svakodnevno egzistiranje kluba i sportski segment (igrački kadar, razvoj omladinske akademije, stručni štab i tako dalje). Također, na lokalitetu Kamberovića polja izradila bi se dva nogometna terena sa pratećim objektima za potrebe omladinske nogometne akademije. Cilj im je preuzeti sve sportske pogone, od najmlađeg pa sve do seniorskog.

Prema informacijama koje imamo, HAN grupa, na čijem se čelu nalazi Ajdin Olgun (Aydin), uvjetovala je svoj dolazak na Bilino polje dobivanjem 70 posto upravljačkih prava, dok bi preostalih 30 procenata ostalo u vlasništvu kluba i Grada Zenice.

U toku prošle sedmice održani su i sastanci članova Upravnog i Nadzornog odbora na Bilinom polju kako bi se što bolje pripremila prva vanredna sjednica Skupštine Nogometnog kluba Čelik, koja će se u utorak sa početkom u 17 sati održati u Velikoj sali Grada Zenice. Na dnevnom redu na ovoj sjednici, između ostalog, bit će usaglašavanje odluke o ulasku investitora u NK Čelik te izmjene i dopune Statuta kako bi se i formalnopravno uklonile prepreke za ulazak investitora.

Ime, boja i grb se neće mijenjati 

Nismo jednom bili svjedoci da su novi vlasnici pri ulasku u neki klub posezali za radikalnim izmjena pa se tako dešavalo da mijenjaju boje kluba, grb ili čak ime. To je, recimo, slučaj s Kardifom, čiji je vlasnik Vinsent Tan (Vincent) izazvao bijes navijača tako što je promijenio njegovu boju.

No, u slučaju Čelika, promijeniti se neće ništa, jer u slučaju da Skupština izglasa ulazak investitora, naziv, grb i boja kluba ostali bi nepromijenjeni.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE