Danas tužilaštvo iznosi žalbu na presudu Ratku Mladiću

Danas tužilaštvo iznosi žalbu na presudu Ratku Mladiću

Pred Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove u Hagu danas će tužilaštvo iznositi žalbu na prvostepenu presudu bivšem komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću, nakon što je to jučer učinila odbrana.

Argumente po žalbama danas će iznijeti i haško tužilaštvo, a zaključivanje žalbenog pretresa zakazano je za danas u 15,55 sati.

Jučer je, ujedno, bilo i prvo pojavljivanje u javnosti Ratka Mladića nakon što je u novembru 2017. prvostepeno osuđen na doživotnu kaznu zatvora za genocid i druge brojne ratne zločine. Mladić je nosio zaštitnu masku na licu.

Žalbeni proces počeo je uvodnom izjavom predsjedavajuće Sudskog vijeća Prišce Matimba Niambe (Prisce Matimba Nyambe), nakon čega je odbrana izložila svoju žalbu.

Odbrana je tražila da se Mladić oslobodi krivice ili da mu se ponovi sudski postupak, dok tužilaštvo zahtijeva da se poništi odluka Pretresnog vijeća kojom je Mladić oslobođen za genocid u šest općina za koje je bio optužen (Foča, Ključ, Kotor Varoš, Prijedor, Sanski Most i Vlasenica), te i da po toj tački optužnice bude osuđen za genocid.

Odbrana Ratka Mladića negirala je da je Mladić bio akter udruženog srpskog zločinačkog poduhvata protiv Bošnjaka i Hrvata širom BiH te pozvala da se preinači prvostepena presuda koja je osudila Mladića za udruženi zločinački poduhvat, a pozvali su i da Mladić bude oslobođen krivice za genocid u Srebrenici.

Branilac Mladića Dragan Ivetić ocijenio je da je prvostepeno vijeće “počinilo jasnu grešku u rezonovanju kada je zaključilo da je Mladić dao značajan doprinos udruženom zločinačkom poduhvatu”, koji je trajao od 1991. do 1995. godine.

Kao pogrešno, Ivetić je naveo i to što je prvostepenom presudom Mladiću pripisana odgovornost za zločine srpskih paravojnih formacija, uprkos obimnim dokazima da je Mladić tokom cijelog rata naređivao razoružavanje i rasformiranje paravojski.

Druga Mladićeva zastupnica Pita-Luiz Bagot (Peta-Louise Baggot) pogrešnim je označila i nalaz iz presude da je VRS, pod Mladićevom komandom, terorisala stanovništvo Sarajeva.

Bagot je ocijenila da je prvostepeno vijeće zaključak o Mladićevoj odgovornosti izvelo na osnovu usvojenih činjenica iz prethodnih suđenja njemu podredjenim oficirima, “u odsustvu bilo kakvih dokaza optužbe o počiniocima”.

Srbijanski advokati, glavni Mladićev branilac Branko Lukić i pravni savjetnik Boris Zorko nisu prisustvovali raspravi, jer su u vezi sa kodeksom etike konsultovali sprsku advokatsku komoru.

Zbog ograničenja koja se odnosi na COVID – 19, ročištu ne prisustvuju predstavnici medija, već ga prate putem video linka.

Historija procesa

Žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne krivične sudove u Hagu već je u nekoliko navrata odgađalo usmeno izlaganje žalbi na presudu Mladiću.

Mladić je uhapšen u maju 2011. godine a suđenje mu je počelo godinu dana poslije.

Prvostepenom presudom Haškog tribunala iz 2017. godine Mladić je proglašen krivim za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, te osuđen na doživotnu kaznu zatvora.

Mladić je na tu presudu uložio žalbu, ali je to učinilo i Haško tužilaštvo, tražeći da on bude proglašen krivim i za genocid počinjen u još šest općina 1992. godine.

Mladić je operisan 28. marta ove godine, a ljekari su, kako je navedeno iz MMKS-a, zaključili da se on oporavlja dobro.Nedavno je odbrana otražila prolongiranje iznošenje usmene žalbe odbrane na prvostepenu presudu, zbog Mladićevog lošeg zdravstvenog stanja, ali je Mehanizam odbio njihov prijedlog.

Iznošenje žalbi na presudu Mladiću već je ranije odgađano zbog izmjena u Žalbenom vijeću, koje će donijeti konačnu presudu, ali i zbog pandemije koronavirusa.

Suđenje je počelo 16. maja 2012. godine i trajalo je ukupno 530 dana, tokom kojih je prihvaćeno 9.914 dokaznih predmeta, a Pretresno veće je saslušalo ili primilo svjedočenja ukupno 592 svjedoka.

Prema ranijem planu, konačna presuda trebala je biti izrečena krajem ove godine, ali je naknadno saopšteno da se zbog pandemije koronavirusa završetak žalbenog postupka na suđenju Mladiću očekivao u prvoj polovini 2021. godine, a presuda, čiji termin još uvijek nije potvrđen, trebala bi biti izrečena devet mjeseci nakon iznošenja žalbi.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE