Deset sportskih događaja koji su obilježili 2013. godinu

fergusonU protekloj kalendarskoj godini svjedočili smo mnogim historijskim dešavanjima u svijetu sporta. Međutim samo neke od njih mogu ući među deset najupečatljivijih sportskih trenutaka u 2013. godini.

1. Najveća doping prevara u historiji sporta

Na prvom mjestu bez ikakve sumnje nalazi se Lance Armstrong i njegovopriznanje da je koristio nedozvoljena sredstva. Sa samo jednom riječju Armstrong je u talk-showu kod poznate američke voditeljice Oprah Winfrey priznao da je koristio nedozvoljena sredstva. Armstrong je tako potresao sportski svijet u najvećoj doping aferi nakon Bena Johnsona.

2. Blade Runner ubio djevojku

Još jedan šokantan događaj potresao je sportski svijet. U februaru 2013. godine u Južnoj Africi, Reeva Steenkamp, manekenka i djevojka Oscara Pistoriusa je pronađena mrtva u svom domu. Za ubistvo je optužen Pistorius. Čovjek koji je i pored svog invaliditeta uspio izboriti nastup među najboljim atletičarima svijeta, sada je suočen sa optužbama za ubistvo. Pistoriusu će se suditi naredne godine.

3. Nakon 77 godina Britanac kralj Wimbledona

Nakon 77 godina Velika Britanija se radovala, opet je na tronu Wimbledona jedan Britanac. Andy Murray pomeo je u finalu Novaka Đokovića sa 3:0 po setovima. Nakon osvojenog trofeja Murray nije mogao sakriti suze, a nakon meča Škot je rekao: “Znao sam kako je izgubiti u finalu, ali sada znam i kako je pobijediti. Nema sumnje da je mnogo bolje.”

4. Odlazak Alexa Fergusona

Odlazak Alexa Fergusona sa klupe Manchester Uniteda. Vijest koja je u maju šokirala Otok. Čovjek koji je vodio Manchester United u 1500 utakmica tokom 26 godina rekao je zbogom. Sa Crvenim đavolima osvojio je 13 titula prvaka Engleske, čime je prestigao ljutog rivala Liverpool. Osvojili su Crveni đavoli pod palicom Škota i dvije Lige prvaka, pet trofeja FA kupa, ali i četiri Liga kupa.

5. Kruna karijere za Jelenu Isinbajevu

Na petoj poziciji nalazi se ruska skakačica sa motkom, Jelena Isinbajeva. Dvostruka olimpijska pobjednica krunisala je svoju bogatu karijeru pred svojim navijačima. Isinbajeva je u Moskvi osvojila zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu sa skokom od 4.89 metara. “Ja sam kraljica skoka sa motkom. Publika je moja,” rekla je nakon finala Isinbajeva.

6. Usain Bolt najbrži čovjek svijeta

Na istom takmičenju jedan čovjek je opet dokazao svoju svjetsku klasu. Najbrži čovjek na svijetu opet je bio Jamajčanin Usain Bolt. Bolt koji ima šest olimpijskih medalja u Pekingu i Londonu, po dvije na 100, 200 i 4×100 metara, ponovo je zablistao u Moskvi. Titulama u Berlinu 2009. i Daegu 2011., dodao je i tri zlatne medalje iz Moskve. Bolt je bio najbrži na 100, 200 i 4×100 metara.

7. Gareth Bale u Real Madridu

Rekordni fudbalski transfer u ovoj sezoni napravio je Real Madrid. Redove Kraljeva pojačao je Velški reprezentativac Gareth Bale. Bale je u redove Madriđana došao iz Tottenhama, a prema zvaničnim podacima Real Madrid je za usluge Balea platio 91 milion eura. Bale tako ipak nije “skinuo” sa prvog mjesta Ronalda koji je plaćen 94 miliona eura, iako se na ljeto pisalo kako je transfer iznosio 100 miliona eura.

8. Pobjeda za ranjeni Boston

Pobjeda za ranjeni Boston. Red Soxi su osvojili World Series. Bio je to osmi trofej za ekipu iz Bostona. Pobjeda je došla samo šest mjeseci nakon terorističkog napada na Bostonskom maratonu. Bila je to prva titula koja se proslavila na Fenway Parku još od 1918. godine, iako je titulu prvaka Boston osvojio 2007. godine, ali ne pred domaćim navijačima. David Ortiz, najbolji igrač Bostona nakon pobjede je rekao: “Mi se držimo zajedno. Mi smo porodica i borimo se protiv cijelog svijeta.

9. Francuska na krovu Evrope

Nakon godina prokletstva koje se uvuklo među Galske pijetlove Francuska je postala zlatna. Parkerova generacija donijela je ono što nijedna nije uspjela od nastanka francuske košarke. Nakon pet bronzanih i dvije srebrene medalje, došla je i ona najsjajnija. Francuska je u finalu Evropskog prvenstva u košarci savladala Litvaniju rezultatom 80:66. ”Nije bilo šanse da izgubimo finale. Govorili smo to jedan drugome prije same utakmice protiv Litvanije. Ovo je bilo naše prvenstvo, pogotovo nakon što smo okrenuli Špance,” rekao je nakon finala Tony Parker.

10. Odlazak Vitalija Klička

Posljednji događaj na listi je još uvijek aktuelan, a to je odlazak Vitalija Klička iz svijeta boksa. Prvak svijeta po WBC-u Vitali Kličko odlučio je vratiti pojas šampiona svijeta, ali je proglašen počasnim prvakom i ako odluči da se vrati u ring imat će priliku da se bori odmah za titulu najboljeg. Kličko je predvodnik demonstranata, koji u Kijevu traže da sa vlasti ode lider Ukrajine, proruski orijentisani, Viktor Janukovič.