Desilo se ono što vodi obrazovni sistem u potpunu degradaciju. Evo kako to riješiti

Desilo se ono što vodi obrazovni sistem u potpunu degradaciju. Evo kako to riješiti

O katastrofalnoj situaciju u oblasti visokog obrazovanja smo pisali u nekoliko navrata.

Nažalost, nikakve reakcije odgovornih nije bilo. To pokazuje da ne postoji interes za sređivanje stanja u visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini.

To je jedna od najznačajnijih oblasti sa aspekta izgradnje države i hvatanja razvojnog koraka sa okruženjem pa i ostalim državama naše veličine. Spomenute države već su u pogledu razvojnih iskoraka već uhvatile ritam koji je skoro pa za nas nedostižan.

To ima poseban značaj u procesima približavanja Evropskoj uniji. To bi značilo obavezu da se neke perspektive razvoja naše zemlje dugoročno programiraju.

A to, opet, podrazumijeva da nadležne institucije imaju strategiju razvoja obrazovanja i da  provode stvarni nadzor nad oblasti visokog obrazovanja.

Mi smo isuviše mala zemlja u izuzetno teškoj situaciji sa upitnom perspektivom. Ali, upravo to bi moralo da bude motiv da se ne možemo i ne smijemo zadovoljili prosječnim postignućima. To znači da moramo unaprijediti obrazovni sistem.

Ne pokazuju interes

Nama treba izvrsnost zarad stvaranja šanse za oporavak. Nažalost, kako zbog ukupnih procesa tako i zbog izglednog procesa pridruživanju EU institucije nadležne za obrazovanje u BiH ne pokazuje interes da usklade obaveze i potrebe.

A to nam je potrebno, kako radi same BiH, tako i ispunjavanja postavljenih ciljeva u procesu evropskih integracija.

Upravo stoga se mora svaki put naglasiti da je obrazovni sistem u velo teškoj situaciji, pa i alarmantnoj.

Kao potvrda navedenom potrebno je pomenuti dogovor Evropske agencije za razvoj visokog obrazovanja, a povodom aplikacije Agencije za akreditaciju i razvoj visokog obrazovanja u BiH.

Nije potrebno biti poznavalac problematike da bi bilo jasno kako je tim postupkom ukazano na svu težinu trenutnog stanja. To govori o zaostajanju, pa i degradaciji obrazovnog sistema u našoj zemlji.

Taj događaj je morao biti alarm za potrebu i hitnost za ozbiljno, temeljito i osmišljeno poduzimanje adekvatnih mjera.

A prije svega promjene nekih članova Okvirnog Zakona o visokom obrazovanju. To bi bio znak spremnosti da se poduzmu ozbiljniji koraci na ukupnoj i temeljitoj aktivnosti.

Veliki broj univerziteta, kao i podatak da postoji neopravdano veliki broj fakulteta, govori o nekonzistentnoj politici i neospornom političkom utjecaju (fakulteti se otvaraju snažno iskazanom interesu političara.

Govori i o korupciji i zloupotrebi obrazovnih institucija te nedovoljnom kvalitetu i strukturi obrazovnog sistema.

Obrazovni sistem u stalnoj stagnaciji

Kad je obrazovni sistem u pitanju, kvalitet je u stalnoj stagnaciji. Smanjen broj studenata na svim javnim univerzitetima označava da je kriza, najblaže rečeno, u usponu. 

Sve navedeno poziva na akciju. Razloga je više. Najveći je taj da su nam potrebni kvalitetni kadrovi i procesi razvoja, jer to uslovljava proces pridruživanja EU.

Istovremeno, to znači da je neophodno početi sa promjenama zakonodavstva koje je prihvaćeno kao rezultat pritisaka međunarodne zajednice i političkog kompromisa u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Slobodni smo reći da je ovo jedini Zakon koji u svom sadržaju nema sankciju predviđenu za nepoštivanje utvrđenih odredaba.

Prijedlogom izmjena utvrđuje se značajnija i konkretnija uloga Rektorske konferencije BiH. Time će se izbjeći direktan politički utjecaj na proces izbora kadrova, kao i na proces akreditacije institucija.

Ministarstvo civilnih imat će značajniju i aktivniju ulogu u procesima na pozitivan način koji neće pojačati dojam političkog utjecaja.

Možda je potrebno napomenuti da su predložene izmjene na način kako su to regulisali u našem okruženju, prije svega u Srbiji i Hrvatskoj. To se može uzimati kao pozitivan primjer.

Đonlagić: Ekspert u oblasti visokog obrazovanja

U razgovorima sa profesorima koji su dobro involvirani u dosadašnje obrazovne reforme, zatim sa uposlenicima administracije na univerzitetima, kao i sa nekim od članova Agencije, utvrđeno je da bi se u najkraćem moralo pristupiti izmjenama Okvirnog zakona.

Svjesni okolnosti u kojima se donose odluke i da se teško postiže saglanost u Predstavničkom domu PSBiH, konstatirano je da je potrebno na prihvatljiv način pristupiti izmjenama.

Koje izmjene napraviti?

U najkraćim crtama ćemo pojasniti šta je potrebno i u kojim članovima izvršiti izmjene koje bi zadovoljile minimum potreba i iskazalo spremnost za pristupanje ozbiljnom rješavanju sadržaja, kvaliteta i perspektive visokog obrazovanja u BiH.

Izmjenama se na aktivniji način uvodi MCP (Ministarstvo civilnih poslova), prijedlogom izmjene u članu 42.

On koji govori o nadležnostima MCP, kojim se u alineji 6 definira i odgovornost MCP za rad na prijemu Agencije za razvoj visokog obrazovanja u punopravno članstvo u ENQA (Evropska asocijacija za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju).

Zatim se u članu 43 koji govori o Rektorskoj konferenciji. Ona je uspostavljena sporazumom univerziteta i zastupa interese univerziteta. Članovi mogu biti akreditirani i licencirani univerziteti.

O ovome bi se također moglo i moralo diskutirati. Sada imamo pored javnih i privatne univerzitet koji su akreditirani i licencirani (to je druga priča).

Između ostalog, Rektorska konferencija je savjetodavno tijelo. U toj funkciji se predlaže da upravo Rektorska konferencija daje preporuke Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u postupku prijema u punopravno članstvo ENQA.

Član 46. utvrđuje način rada CIP-a (Centar za informiranje i prepoznavanje). On je obavezan najmanje jednom godišnje da informira putem MCP i dostavi izvještaj o svom radu Parlamentarnoj skupštini BiH.

Izvještaj obavezno sadrži i analizu stanja u oblasti u kojoj je zadužen.

Članu 49., Akreditacija visokoškolskih ustanova, dodaju se:

49 a) /koji govori o obavezi Agencije da u svim fazama apliciranja za prijem u članstvo ENQA pisanim putem informira MCP, a putem MCP i Rektorsku konferenciju.

MCP u skladu sa obavezom može i poželjno je da zajedno sa Rektorskom konferencijom daju preporuke za postupanje u svim fazama za prijem Agencije u ENQA. Preporuke su obavezujuće za Agenciju;

49 b)/ Agencija je obavezna najmanje jednom godišnje dostaviti PSBiH izvještaj o radu putem MCP. Izvještaj obavezno sadrži analizu stanja u oblasti za koju je zadužena.

I, konačno u članu 63., koji govori o usklađenosti zakona sa zakonima na drugim nivoima se dodaje stav 2 koji glasi:

O usklađenosti zakona sa odredbama ovog Zakona, nadležni organi Republike Srpske kao i kantona, informiraju MCP i rektorsku konferenciju po potrebi, a najmanje jednom godišnje.

Ustavne odredbe nisu smetnja 

Dakle, kao što je i navedeno, ovo su minimalno potrebne izmjene da bi se stvorile pretpostavke za prijem Agencije u ENQA.

To bi zaista bio veliki iskorak u harmoniziranju zakonskih akata i unapređenje u procesu prijema u Evropski prostor visokog obrazovanja.

Za navedene zakonske izmjene neophodno je naglasiti da ustavne odredbe ne predstavljaju smetnju. Ne postoji nikakav opravdavajući razlog kojim se ne bi prihvatile sugerirane izmjene.

Raport

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

POVEZANE OBJAVE