Dijaspora godišnji odmor u BiH koristi za servisiranje auta, uljepšavanje zuba, uređenje kose…
Već nekoliko godina dolazak dijaspore u Bosnu i Hercegovinu na godišnji odmor u ljetnim mjesecima sa sobom povlači i povećanje obima posla u domaćim frizerskim salonima, stomatološkim ordinacijama, zlatarama, ali i auto servisima. Kako bi se udovoljilo zahtjevima dijaspore, pojedinci bilježe i prekovremeni rad u danima vikenda, posebno stomatolozi koji imaju pune ruke posla.
Svoje slobodno vrijeme bh. građani sa inozemnim adresama osim za odmor u našoj zemlji odlučuju iskoristiti i za servisiranje automobila, uređenje zuba, promjenu oblika kose, ali i kupovinu zlata. Osim što će sve usluge, odnosno proizvode dobiti znatno jeftinije nego u inozemstvu, naša dijaspora ulaže i veliko povjerenje u domaće stručnjake koji se ističu po kvalitetu.
Jeftinije servisiranje automobila
Ukoliko svoj automobil želite popraviti u nekom od licenciranih tuzlanskih autoservisa na termin ćete u jeku sezone čekati nešto duže nego u ostalim periodima godine.
Povećanje obima posla primjetno je u autokućama Nipex i Pavić iz kojih nam priznaju da dijaspora koja dolazi u BiH vrijeme godišnjeg odmora koristi za redovna servisiranja svojih četverotočkaša iz prostog razloga, jer su im u našoj zemlji znatno jeftinije usluge.
“Većina dijaspore koristi dolazak na godišnje odmore kako bi riješili svoje poslove u vezi servisiranja vozila, generalno jer je u BiH sve jeftinije, nebitno da li je u pitanju redovan servis, veliki servis, ili lakiranje automobila. Tokom godišnjih odmora u julu i augustu imamo blago povećanje posla, ali to nije drastično, jer smo dijasporu koja nam dolazi odavno navikli da blagovremeno najave svoje termine kako bismo planirali vrijeme njihovog dolaska i napravili kontinuitet u radu”, kaže za Klix.ba Saša Nišandžić, rukovodilac servisa i direktor kompanije Nipex.
Kada je riječ o dijapazonu poslova, on je u domaćim servisima širok, a u sklopu redovnih servisa uglavnom se rade sređivanja motora, kočnica, guma ili određenih lakirerski radovi. Dešavaju se i korekcije na limariji automobila prilikom saobraćajnih nezgoda koje dijasporce zadese na bh. cestama.
Iz Autokuće Pavić u kojoj je u ljetnoj sezoni obim posla povećan za skoro 20 posto navode da zbog drastične razlike u cijenama dijaspora se u našoj zemlji odlučuje i za sređivanje kompleksnijih stvari na automobilima, poput velikih servisa, servisa mjenjača i slično.
“Čekanje na termin izvan sezone je jedan do dva dana najviše, a u ljetnoj sezoni otprilike dva do tri dana, s tim da nastojimo uvijek neke prioritetne stvari primiti i izvan termina kako bismo opslužili naše klijente. Poznati smo nažalost po tome da mnoge stvari ostavljamo za 5 do 12 ili po poznatoj formuli ‘moram ujutro na more’. Ali, uspijevamo opslužiti 99 posto zahtjeva naših klijenata”, kaže nam direktor Auto kuće Pavić Dejan Pavić.
Stomatolozi rade prekovremeno
Pored automehaničara, zadovoljno rukama u ovom periodu trljaju i domaći stomatolozi koji, saznajemo, zbog drastičnog povećanja posla koje im nameće dijaspora, rade sve dane u sedmici. Do slobodnih termina u udarnom periodu godine je izuzetno teško doći, a Bosanci i Hercegovci sa stranim adresama imaju različite želje.
“U aktuelnom periodu imamo mnogo posla, mnogo ljudi iz vana koristi stomatološke usluge, prvenstveno zbog cijene, ali stava sam da se u BiH može pronaći i dobar kvalitet. Konkretno, kod mene u ovom periodu se radi i subotom i nedjeljom, prvenstveno da bih ljudima koji nam dolaze iz vana izašao u susret, jer su oni ograničeni s vremenom. Jednostavno, morate se prilagoditi svemu tome kako biste napravili dobar rad”, kaže za Klix.ba dr. Amar Mazalović iz stomatološke ordinacije Dr. Mazalović.
Pored konzervativnih usluga koje se odnose na popravak, čišćenje i liječenje zuba izuzetno su česte i protetske usluge.
“To su protetske nadogradnje, zatim izrade navlaka, cirkon navlake, razne vrste proteza, kombinovani radovi, implantati i slično”, kaže Mazalović koji nam otkriva da pored bh. dijaspore usluge naših stomatologa koristi i sve veći broj stranih državljana, kako zbog pristupačne cijene, ali i kvaliteta usluge koju im pružaju naši stručnjaci.
Dame iz dijaspore u salonu provode i po osam sati, pojedine ne pitaju za cijenu
A uz lijep osmijeh ide i prikladna frizura pa se uglavnom pripadnice nježnijeg spola zapućuju prema frizerskim salonima. Jedan od takvih je frizerski salon Aida iz Tuzle, iz kojeg nam kažu da se s dolaskom dijaspore obim posla povećava za 30 do 50 posto.
“Uglavnom je riječ o šišanju, odnosno pravljenu frizure kod starijih gospođa, a mlade djevojke pretežno traže promjene u boji kose. One su veoma upućene u to šta je danas moderno, šetaju po gradovima u kojima žive, vide kod djevojaka atraktivne frizure koje su tamo veoma skupe, pa kada dođu na godišnji odmor nastoje to sebi priuštiti, jer je kod nas znatno jeftinije”, kaže nam vlasnica salona Aida Omerović, istaknuvši da su u fokusu interesovanja transformacije iz duge u kratku kosu.
Kada je riječ o zahtjevima oni su različiti od osobe do osobe, pa se tako kreću od sasvim običnog šišanja i feniranja do ekstremnih želja koje se ogledaju u direktnom prelasku iz duge crne kose u svijetlu boju, što je, prema riječima naše sagovornice, nemoguće postići iz prvog puta.
“Tom zahtjevu se ne može udovoljiti, pa im moramo objašnjavati da može nastati oštećenje kose i slično. Međutim, na kraju se dogovorimo te one budu zadovoljne, što potvrđuju svojim dolaskom iduće godine”, kaže nam Omerović, naglasivši da su za razliku od ombre pramenova koji su ranijih sezona bili u samom vrhu interesovanja, sada aktuelni sitni, svijetli pramenovi, ili prelazak iz jedne boje u drugu, naprimjer iz crne u crvenu ili boju bakra.
Iako je poznato da su cijene u našim frizerskim salonima drastično niže nego u evropskim, Omerović ističe da klijentice uglavnom odmah pitaju za iznose.
“Imali smo slučajeva gdje ih ne interesuje cijena, već im je bitno da njihove želje budu zadovoljne, ali nas uglavnom odmah pitaju za iznos usluge. Prije smo znali imati problema sa mušterijama koje dolaze iz vana, jer znaju biti izuzetno zahtjevne, na tretmanima ostaju po pet, šest ili osam sati, a kada im na kraju kažemo cijenu ostaju iznenađene”, iskustva su naše sagovornice.
Rukama zadovoljno trljaju i tuzlanski zlatari koji nam kažu da upravo u periodu boravka bh. dijaspore u toku ljetnog dijela sezone promet je drastično povećan. Od tamošnjih zlatara saznajemo da dijasporci najviše kupuju bijelo zlato koje je znatno popularnije od žutog. Mušterije uglavnom biraju ogrlice masivnije strukture, naušnice, prstenove i privjeske s određenim bh. motivima.
Klix.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE