Dijaspora opet u BiH donijela milijarde KM: Pomažu i u humanitarnim akcijama

Dijaspora opet u BiH donijela milijarde KM: Pomažu i u humanitarnim akcijama

Dijaspora je u BiH prošle godine poslala čak 4,9 milijardi maraka. I u ovoj godini slali su milijarde, a nekad početkom 2024. imat ćemo konkretne brojke.

Osim tog novca koji se slijeva na račune onih koji su ostali ovdje, koliko se tek novca dadne iz ruke u ruku. A tako će biti i idućih dana, kada dijaspora dođe u BiH. Još je pet dana do Božića, neki su već počeli s odmorima pa su stigli u rodni kraj, uživaju u kuhanom vinu i kobasicama koji se služe u adventskim gradovima, ali i pomažu humanitarno jer se širom BiH organiziraju akcije za potrebite.

“Od kućice do kućice, tako bih prokomentirao svoj boravak u Hercegovini ovih dana s obzirom na to da sam bio u Grudama, Ljubuškom, Širokom Brijegu, Čapljini, Mostaru, a kako se Božić bude približavao, tako ću više biti posvećen porodici. Svugdje ovdje je uistinu lijepo, adventski gradovi su posebni, a najviše me raduju humanitarne akcije. Ima ih dovoljno i lijepo je da svi proslave Božić u jednom ambijentu da ne moraju strepiti hoće li imati što pojesti. Zato čestitke svima koji organiziraju pomoć i svima koji pomažu”, kaže za portal Vecernji.ba Ivan koji je ovih dana došao na odmor u rodnu Hercegovinu.

Velik broj građana će kući u petak ili u subotu, kako bi u nedjelju, na Badnji dan, bili u toplini svog doma. Koliko je dijaspora važna za Bosnu i Hercegovinu, dovoljno je samo opet spomenuti one milijarde jer upravo zahvaljujući tim transferima ovdašnje stanovništvo dobrim dijelom živi. Primjerice, penzioner s prosječnom bh. penzijom, a takvih je ovdje najviše, teško može povezati kraj s krajem. Da dijaspora puno znači u ovoj zemlji slažu se i stručnjaci. Vlastimir Vidić ističe da u kriznim vremenima dijaspora još više pomaže. 

“To potvrđuje i prošla godina u kojoj su doznake bile rekordne, iako je ekonomska kriza ozbiljno pogodila i građane razvijenih europskih zemalja. Jednostavno, naša dijaspora nije izgubila empatiju za rođake i prijatelje u BiH. Štoviše, shvatili su da su im lani bili još potrebniji nego ranijih godina, pa nisu štedjeli da im pomognu. S druge strane, kako broj emigranata bude rastao, za očekivati je i porast novčanih doznaka iz inozemstva”, naveo je Vidić. A ono što nam pričaju vani, to je da unatoč krizi rastu i plaće radnicima.

“U Njemačkoj nije najsjajnija situacija otkad su uvedene sankcije Rusiji jer više nema jeftinih energenata, međutim, prilagođavaš se situaciji. Zamislite kako je bilo našim starima koji su otkidali od svojih usta, cijeli dan bili na konzerviranoj hrani samo da bi poslali novac kući, izgradili kuću i slično, pa ako su oni mogli živjeti u bijedi, a sve da bi pomogli svojima kući, možemo se i mi malo istrpjeti. Ne mogu ni ove krize vječno trajati”,  priča Ivan.

Iako je još teško govoriti o tome, moguće je da će padati novi rekordi kad su u pitanju doznake iz inozemstva. I dalje prednjače Njemačka i Austrija koje pošalju sigurno 40 posto novca u BiH, a možda i više. Pretpostavlja se da je od rata na ovamo u BiH stiglo više od 100 milijardi maraka od dijaspore. Osim s novcem, mnogi će u narednim danima s vrećama punim raznih prehrambenih proizvoda, čokolada iz Njemačke, kućanskih uređaja…, poklonima za Božić, doći kući. Obradovat će svoju porodicu, prijatelje, poznanike.

“Uvijek se sjetim ponijeti neku sitnicu, a naravno, oni najbliži često zatraže nešto više i ispunim im želju. Tehnologija je jeftinija ovdje i puno je više izbora nego u BiH. Kraj godine je tradicionalno vrijeme za veću potrošnju i nama koji radimo vani lakše je kupiti taj neki luksuz. Međutim, u BiH se bolje živi”, zaključuje sugovornik Ivan razgovor.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica