Djeci su riječi kao igračke

Djeci su riječi kao igračke

Prilikom dugih putovanja, ili u slučaju nekih vanrednih situacija (bolesti djeteta koja zahtijeva dugotrajno ležanje), kao i u svim prilikama kada je djetetu dosadno i zahtijeva vašu pažnju – neke od uvijek prisutnih igračaka su riječi.

One od vas ne zahtijevaju ni novac, ni posebno izdvojeno vrijeme (jer se možete igrati i dok radite nešto po kući…), ni vaše učešće u nekim fizičkim aktivnostima. Riječi su uvijek dostupne, a pravila lako promjenljiva, što posebno odgovara mlađoj djeci.

Ove igre su i odličan način da se povede razgovor o nekoj, za dijete važnoj temi. Naprimjer, ako vaše deijte uskoro polazi u vrtić i pokazuje otpor, možete u vaše igre sa riječima ubaciti pojmove kao što su: grupa, vaspitačica, nove igračke, spavanje popodne, zajednički obroci…

Istovremeno, igrajući se raznovrsnih igara s riječima, vi utječete na razvijanje djetetovog rječnika, proširujete fond riječi koje može koristiti, utječete na bolju dikciju (jer dijete usvaja i kopira vaš govor, način na koji vi akcentirate riječi, vašu dikciju), njegovu memoriju (mnoge igre zahtijevaju od djeteta da ponovi ono što vi izgovorite)…

Također, ukoliko je dijete stidljivo, ili ima različite strahove i tremu – upravo su igre s riječima jedan od najbezbolnijih i najboljih načina da se ove teškoće prevaziđu.

Kaladont

Prvi učesnik igre kaže jednu riječ, a sljedeći igrač kaže sljedeću riječ koja mora počinjati na dva posljednja slova prethodne riječi. Naprimjer, neko kaže: “Lampa”, sljedeći mora početi svoju riječ sa “PA” i reći, naprimjer „pasta”.

Nastavi priču

Prvi igrač kaže jednu rečenicu. Sljedeći igrač ponovi prethodnu rečenicu i doda, tj. na prethodnu nadoveže svoju rečenicu. Sljedeći (ili ako su dva igrača – onaj prvi) ponovi obje rečenice i doda treću. S obzirom na to da priču izmišljate zajedničkim snagama, ne zaboravite da se igrate i podstičete maštovito izražavanje djeteta. Odnosno, priča ne mora biti logična. Naprotiv, ukoliko je teža i neobičnija, pred djetetom je veći izazov da pamti čudne rečenice.

Zamisli nešto

Jedan od igrača treba zamisliti neki objekt po dogovoru (životinju, biljku, predmet…), a ostali igrači trebaju kroz postavljanje pitanja otkriti koji je to objekt. Na pitanja se odgovara samo sa DA ili NE, a čim jedan učesnik na svoje pitanje dobije odgovor NE, sljedeći učesnik postavlja svoje pitanje.

Na slovo, na slovo

Smisao igre je da se na određeno slovo koje je nasumično izabrano, nabroji što više pojmova koji počinju tim slovom (životinje, biljke, gradovi…). Pobjednik igre je onaj ko smisli najviše pojmova koji počinju određenim slovom.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE