Djevojka povrijeđena u stravičnoj saobraćajnoj nesreći na autoputu A-1 uspješno se oporavila

Na Intenzivnom odjelu Klinike za ortopediju i traumatologiju KCUS svakodnevno se zbrinjavaju pacijenti s teškim tjelesnim povredama. 

Nedavno se na toj klinici liječila pacijentica nastradala u saobraćajnoj nesreći na autoputu A1 u kojoj su smrtno stradale tri mlađe ženske osobe.

Podsjećamo, 29. juna, Almir Ejubović (20) se BMW-om X5 velikom brzinom zakucao u metalni stub na autoputu A-1 u Butilama, gdje su poginule tri djevojke, a jedna teško povrijeđena.

Ajla Ibrica (18), Nađa Neradin (17) i Lejla Oruč (17) izgubile su život u stravičnoj saobraćajnoj nesreći, koja je šokirala javnost u Bosni i Hercegovini i regiji.

Ajla Oruč, sestra stradale Lejle uspješno se oporavila, saopćili su iz KCUS-a.

Po riječima prim. dr. Amira Zjakića, šefa Odjela intenzivne njege Klinike za ortopediju i traumatologiju, pacijentica je prvo zbrinuta na Klinici za anesteziju i reanimaciju, gdje je uključen multidisciplinarni tim za njeno zbrinjavanje, te je nakon toga prebačena na Kliniku za ortopediju i trumatologiju, saopćeno je iz KCUS-a.

– Pacijentica je primljena kao hitan slučaj iz saobraćajne nesreće. Vaskularni hirurg je uradio hitnu operaciju arterije na nozi, a ortoped stabilizaciju prijeloma natkoljenice sa vanjskim fiksatorom. Prijelom podlaktice je također, riješen imobilizacijom. Pacijentica se nalazila nekoliko dana pod intenzivnim reanimacionim tretmanom i kontrolom naših anesteziologa. Nakon preooperativnih priprema uradili smo novu operaciju. Skinuli smo fiksator i uradili osteosintezu bedrene kosti, a nekoliko dana poslije osteosintezu podlaktice. Kolege sa maksilofacijalne hirurgije obavili su operaciju lica i nosa – rekao je prim. dr. Zjakić. 

Ističe da je pacijentica nakon što je premještena na Kliniku za ortopediju i traumatologiju započela i fizikalni tretman.

– Nakon dva mjeseca i kontrolnog pregleda mogu reći da se pacijentica uspješno oporavila i da provodi planski fizikalni tretman. Dobar rezultat koji imamo na kraju liječenja je rezultata tog inicijalnog pristupa medicinskih timova koji djeluju u sastavu KCUS – naveo je Zjakić. 

Kako kaže prof. dr. Sebija Izetbegović, generalna direktorica KCUS, primjer ove pacijentice samo je jedan od svakodnevnih slučajeva koji se zbrinjavaju na KCUS.

– Sretni smo što smo mogli pomoći osobi iz ovako tragičnog udesa. Žao nam je što nismo mogli učiniti isto i za ostale iz ove saobraćajne nesreće. KCUS ima izvrstan kadar i opremu. KCUS je spreman liječiti sva teška stanja. Imamo najsavremenije operacione sale. U posljednje dvije godine zanovili smo aparate, vratili 83 miliona duga, srušili stare objekte, skratili liste čekanja, a u nekim segmentima one i ne postoje. Sve smo to uspjeli jer smo naporno i predano radili – poručila je Izetbegović, navodi se u saopćenju iz KCUS-a.

Hayat.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE