Dobojlije teško puštaju kćerke u SAD

Dobojlije teško puštaju kćerke u SAD

Lakše nam je obezbijediti novac za putovanje nego pristanak roditelja, žale se dobojske studentkinje koje žele da se pridruže najpopularnijem studentskom programu u BiH i regionu “Radi i putuj” (Work and Travel), pa svake godine sve manje njih uspijeva da četiri do pet mjeseci provede u SAD.

“I ja sam imala taj problem pa mi je brat pomogao, pošto su njegovi drugovi išli, pa je tako bilo lakše, ali moji roditelji su teško prihvatili to da ja odem, pogotovo sama. Vjerovatno im je bilo teško pustiti dijete samo da ide u Ameriku, ali dobro je sve prošlo”, priča Mladenka Nikić, studentkinja ekonomije koja je ovo ljeto provela u gradu Lejk Plesid, u kojem je radila kao konobar u tamošnjem restoranu.

Slaven Vasiljević, regionalni direktor agencije “Experience”, koja studentima uz posredovanje američke ambasade omogućava odlazak u SAD, navodi da svake godine iz Doboja, u kojem se školuje 2.500 studenata, oko stotinu njih zaputi se u ovu zemlju, ali više mladića nego djevojaka.

“Da li zbog toga što ih roditelji teže puštaju, više se brinu za kćerke, ali u zadnje vrijeme 70 odsto se prijavi muškaraca, 30 procenata djevojaka. Velika stvar za Doboj je konkretno to da imamo veliki broj povratnika, odnosno studenata koji idu ponovo i koji imaju jako dobra iskustva iz Amerike”, kaže Vasiljević.

Da bi aplicirao za program “Radi i putuj” student mora redovno da polaže ispite, zatim da ima solidno znanje engleskog jezika, te da sebi obezbijedi novac za avio-kartu, osiguranje i radnu vizu.

“U Americi sam bio dva puta preko programa ‘Work and travel’. Bio sam u Blok Ajlendu, to je jedno malo ostrvo u sklopu Roud Ajlenda. Radio sam u marketu, bio je rad na kasi i u skladištu. Drugari su bili na tom projektu nekoliko godina ranije i predložili su mi da probam”, navodi Vladan Slavuljica, apsolvent engleskog jezika, koji je tokom četiri mjeseca boravka želio da zaradi, ali i da usvrši jezik.

To isto želi i Sanja Ćerić, studentkinja Poreske akademije, koju smo sreli na prezentaciji programa.

“Popunile smo prijavu ja i drugarica, i treba da krenemo u postupak. Zasad planiramo odlazak u grad Lejk Plesid, u državi Njujork, i to je to. Imam poznanika koji su tamo bili, svi su oduševljeni, niko nema nikakvo negativno iskustvo, svi uglavnom imaju samo riječi hvale”, navela je Ćerićeva.

“Za ovih osam-devet godina postojanja smo veoma veliki broj poslodavaca uspjeli dovesti u BiH, da direktno pričaju sa studentima”, istakao je Slaven Vasiljević, te dodao da studenti u SAD rade sezonske poslove, najčešće u ugostiteljstvu.

Fokus.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE