Dobra igra “Zmajeva” dovoljna za bod na otvaranju kvalifikacija za Mundijal

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine remijem je otvorila kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo koje će 2022. godine biti održano u Kataru. “Zmajevi” su odigrali 2:2 protiv Finske u Helsinkiju u debiju novog selektora Ivajla Peteva (Ivaylo).

Finci su bolje otvorili meč i imali dvije sjajne prilike u prvih 10 minuta preko Temu Pukija (Teemu Pukki), ali se Ibrahim Šehić istakao odličnim odbranama.

Naši fudbaleri su se uspjeli osloboditi početnog pritiska i zaprijetiti domaćinu u nekoliko navrata. Najbliži golu u prvom poluvremenu bili smo u 22. minuti kada je Finska bila miljenik sreće. Nakon prelijepe akcije bh. fudbalera finski golman i defanzivac spasili su svoju reprezentaciju. Najprije je šutirao Amer Gojak, zatim Eldar Ćivić i Edin Džeko, ali je mreža Finaca ostala netaknuta.

Imao je i Miroslav Stevanović odličnu priliku kada je u 27. minuti izašao sam na golmana Finske, ali je šutirao pravo u njega i propustio šansu da dovede BiH u vodstvo.

Finci su u posljednjim minutama prvog poluvremena ozbiljno zaprijetili, ali je Šehić s dvije maestralne odbrane sačuvao svoju mrežu. Ponovo je u šansi bio Puki, a nakon njegovog udarca pokušao je i Glen Kamara, ali se na odmor otišlo s rezultatom 0:0.

Imali smo otvaranje drugog dijela kao iz snova. Nakon prilika Gojaka i Krunića, sviran je penal za BiH. Miralem Pjanić je preuzeo odgovornost, šutirao u donji lijevi ugao, ali je njegov udarac odbranio finski golman. Međutim, fudbaler Barcelone je natrčao na loptu i pospremio je u mrežu za 0:1.

Vrlo brzo stigao je odgovor Finaca. Nakon prečke lopta se odbila do Pukija koji je lagano plasirao u gol za poravnanje rezultata.

Naši fudbaleri nisu klonuli nakon primljenog gola, stvarali su pritisak, ali put do protivničkog gola nisu uspjeli pronaći.

Nakon jedne kontre u 78. minuti Puki je izašao sam na Šehića i pogodio za preokret Finaca.

Stevanović je u 85. minuti šutirao iskosa i pogodio za izjednačenje i ispotavit će se konačan rezultat utakmice.