Dok 125 miliona KM “truhne” na računu, uzimamo kredit za gradnju autoputa ?!

Dok 125 miliona KM “truhne” na računu, uzimamo kredit za gradnju autoputa ?!

Na državnom računu trenutno “truhne” 125 miliona maraka namijenjenih za izgradnju autoputeva i puteva u BiH, koji stoje neiskorisšteni. Za to vrijeme Autoceste FBiH se snalaze kako znaju i umiju da nabave novac pripremno finansiranje izgradnje Koridora Vc, ali i drugih autoputeva i brzih cesta koje su u izgradnji, ili je realizacija u pripremi.

Na posljednjoj sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH pokrenuta je rasprava o raspodjeli 100 miliona maraka, od ukupno 125 miliona KM koliko se nalazi na podračunu Jedinstvenog računa BiH, na kojem se prikuplja novac od naplaćenih putarina. Raspravu su inicirali predstavnici RS-a, predlažući da se ovih 100 miliona KM rsaspodjeli prema dosadašnjem privremenom omjeru, prema kojem bi FBiH trebala dobiti 59 posto novca, RS 39 posto, a Brčko Distrikt dva posto.

Nepravedni omjeri

Protiv ovog prijedloga su, kako saznajemo, bili ekspert uime BiH Ismet Suljendić, te federalna ministrica finansija i trezora Jelka Milićević. S obzirom da je, prema važećim propisima, kada se odlučuje o raspodjeli novca, neophodno da takva odluka dobije podršku sva tri ministra finansija, ovaj prijedlog je odbijen.

Naime, u FBiH smatraju da su postojeći privremeni omjeri raspodjele novca, koji važe još od 2009. godine, neprsvedni i štetni po FBiH. Zanimljivo je da nikada do sada nisu dogovoreni trajni omjeri raspodjele novca, pa čak ni za raspodjelu putarina, iako je prilikom donošenja izmjena Zakona o akcizama 2018. godine, Upravni odbor UIO dobio obavezu od Parlamenta BiH da u što skorijem roku dogovori kako će se dijeliti ovaj novac namijenjen za izgradnju autoputeva i puteva u BiH.

– FBiH godišnje gubi ogroman novac zbog nepravednog omjera. Ilustracije radi, u 2019. godini u FBiH je prikupljeno 83 posto novca pa osnovu putarina, u RS-u 16,9 posto, a u Brčko Distriktu 0,1 posto. Čak i ako bi se novac raspoređivao prema mjestu krajnje potrošnje FBiH bi trebača dobiti 63 posto novca, RS 33,5 posto, a Brčko Distrikt 3,5 posto. Koji god od ova dva omjera da se uzme, FBiH bi trevala dobijati veći iznos od onoga koji joj sada pripadne, a razlika se mjeri milionima maraka. Primjera radi, zbog nepravednih omjera, samo na osnovu naplaćenog PDV-a u FBiH se godišnje vrati oko 300 miliona KM manje od naplaćenog. Međutim, kako u vezi sa raspodjelom ostalih prihoda, tako i za raspodjelu akciza, predstavnici RS-a odbijaju svaki razgovor o promjeni postojećih privremenih i donošenju stalnih omjera, saznajemo od naših izvora bliskih Upravnom odboru.

Novac za poravanje

Međutim, ministrica finansija RS-a Zora Vidović kaže da jwe jedino protiv čega je ona to da novac stoji neiskorišten na računu.

– Mi smo na posljednjoj sjednici predložili da se od prikupljenih 125 miliona maraka raspodjeli 100 miliona KM, a preostalih 25 miliona KM da ostane za eventualno poravnanje, ako u narednom periodu postignemo dogovor o trajnim koeficijentima za rasdpodjelu. Nisam protiv dogovora, čak ni o pormjeni postojećih omjera, ali je za to potrebno provesti detaljnu analizu, koja će obuhvatiti različite elemente. Ono protiv čega zaista jesam je da novac stoji neiskorišten na računu, izjavila je za Oslobođenje Zora Vidović.

Dok se entiteti “prepucavaju” o omjetima za raspodjelu, nastavak izgradnje Koridora Vc, kao i ostalih autoputeva može biti doveden u pitanje.

Prema riječima Adnana Terzića, direktora Javnog preduzeća Autoceste FBiH, još prije mjesec dana, putem Ministarstva prometa i komunikacija FBiH je upućeno pismo Upravnom odboru UIO kojim traže pojašnjenje zašto se isplaćuje novac od putarina i kada će to biti učinjeno. Odgovor još nisu dobili.

Snalaze se za novac

– Od ovog iznosa smo očekivali 59 miliona maraka. Osim toga, država nam du7guje i još 17 miliona maraka iz perioda prije donošenja izmjena Zakona o akcizama 2018. godine. Mi taj novac koristimo za predfinansiranje projekata, kao i za njihovo praćenje, dok sredstva međunarodnih kreditora ne postanu operativna. Da bi smo osigurali novac za ove potrebe mi smo 2018. godine izdali obveznice koje smo uredno isplatili u decembru 2020. godine. Sada nas ovo dugovanje već može dovesti u poteškoće i vjerovatno ćemo morati uzeti revolving kredit kako bismo osigurali novac za predfinansiranje i praćenje projekata, naglasio je Terzić.

Zanimljivo je i kako je teklo glasanje o prijedlogu o raspodjeli novca od putarina. O njemu se, kako smo uspjeli saznati, izjasnilo pet, a ne šest članova Upravnog odbora. Naime, prošlo je već nekoliko mjeseci kako je ekspertu iz FBiH Muhamedu Kozadri istekao mandat i on ne prisustvuje sjednicama ovog tijela, a Vlada FBiH nije imenovala novog eksperta. Zbog toga interese FBiH u Upravnom odboru zastupa samo ministrica finansija Jelka Milićević.

Prijedlog o raspodjeli novca podržali su predstavnici RS-a, ministrica Zora Vidović i ekspert Dalibor Tomaš, te ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda. Kako saznajemo, Bevanda ima svoj lični princip da glasa za svaki prijedlog o raspodjeli, bez obzira ko ga podnosi, kako ga se ne bi moglo “optužiti” da on lično blokira podjelu novca, stvarajući tako situaciju da ovo pitanje zavisi isključivo od međusobnog dogovora entiteta.

Protiv prijedloga o raspodjeli bili su ministrica finansija FBiH Jelka Milićević i ekspert uime BiH Ismet Suljendić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE