Dok Vijeće ministara usvoji planove, Predsjedništvo BiH ih ratificira, ministar prebrodi koronu, Služba odgovori na upit… – Ilegalni migranti tuku građane
Prijedlog sporazuma o readmisiji između Vijeća ministara BiH i vlade Islamske Republike Pakistan, da je sve išlo po planu, bio bi jučer potpisan u Islamabadu. Međutim, kao što je poznato, ova posjeta je odgođena zbog pogoršanog stanja sa širenjem Covid-19 i konkretno zbog činjenice da je u delegaciji s predsjedavajućim Predsjedništva BiH Šefikom Džaferovićem trebao putovati i ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić, koji je u međuvremenu zaražen koronavirusom.
Novi termin za put
No, i prije otkazane posjete upozoreni smo na to da javnosti ne dajemo lažnu nadu o tome kako će uslijediti deportacija hiljada migranata nazad u Pakistan, kao što su to mnogi zaključili u našoj zemlji i novinarskoj branši. Proces će ići sporo i teško, prethodno je neophodno utvrditi identitet migranta, ispuniti sve međunarodne standarde, povratak mora biti dobrovoljan, a Pakistan, bez obzira na to i ako se potpiše sporazum, mora dati saglasnost da prihvata svakog pojedinačnog migranta da bi avion iz Sarajeva uopšte mogao i sletjeti u Islamabad. Pritom se nije u obzir uzimala mogućnost odgađanja potpisivanja sporazuma u slučaju da neko od visokih zvaničnika delegacije oboli od Covida, što se upravo desilo, a može se i ponoviti.
Kako Oslobođenje saznaje od izvora u Predsjedništvu BiH, ova posjeta je preraspoređena da se desi od 3. do 6. novembra.
Ukoliko opet neko od članova delegacije BiH ne oboli od korone, posjeta Pakistanu biće početkom novembra
U međuvremenu, migrantska kriza u BiH se pogoršava, ne samo po migrante nego i po građane naše zemlje. Viralni video iz tuzlanskog naselja Sjenjak, kada je jedan migrant pod uticajem supstanci brutalno udario nemoćnu staricu, ponovo je podsjetio građane na to kakve sve opasnosti donosi migrantska kriza u BiH.
– Migrant je dobio prekršajni nalog, a obaviještena je i Služba za poslove sa strancima, koja će preduzeti mjere iz svoje nadležnosti, saopćeno je iz Uprave policije MUP-a Tuzlanskog kantona.
Povodom ovog događaja kontaktirali smo načelnika obavještajnog odjela Službe za poslove sa strancima BiH Radeta Kovača, koji je zbog migrantske krize čest gost Krajišnika.
– Trebate se pisano obratiti, jer samo direktor Službe može odobriti davanje izjava za medije, kazao nam je Kovač.
Tako smo i učinili, u upitu direktoru Slobodanu Ujiću tražili smo uvjeravanje, ako je moguće, da ovakvi incidenti kao u Tuzli neće postati opća pojava u BiH, kao i pitanje mogu li provjeriti, izbjeći ovakve migrante ili ih odmah vratiti u zemlje odakle su ilegalno stigli u BiH.
Iščekujući odgovor koji nam jučer nije stigao, razgovarali smo i s gradonačelnikom Bihaća Šuhretom Fazlićem, koji je izrazio zadovoljstvo zbog utvrđenog novog termina posjete Pakistanu. Od sporazuma mnogo očekuje i po njegovom mišljenju je ovo početak, jer slične sporazume treba napraviti i s drugim zemljama.
– Ono što se dešavalo kod nas, sad se dešava i drugdje po BiH. Oštećeni građani svakako mogu tužiti i Službu za strance i državu BiH, Ministarstvo sigurnosti, ko mu je dozvolio da uđe, sve se može, ali kakav bi bio ishod, to ne znam, kazao nam je Fazlić.
Naime, brojni građani Bihaća odavno se pitaju ko će im nadoknaditi štetu koju migranti proizvedu, ali njihovi su glasovi utišani. Fazlić to nije želio dalje komentarisati, ali napominje kako je tražio da se formira određeni fond za takve i slične namjene.
Pored Bihaća, i građani u Velikoj Kladuši imaju slične probleme, ali i drugdje, kao u primjeru Zlatka Kojića iz Živinica, kome su migranti zaklali dvije koze.
Vlast ostala u julu
Direktoru Službe za poslove sa strancima Slobodanu Ujiću također smo poslali upit da li ima smisla da oštećeni građani tuže ovu instituciju, s obzirom na to da nisu u stanju osigurati normalan i reguliran boravak stranaca u ovoj državi.
Naime, jučer je zasjedalo i Vijeće ministara BiH, koje je usvojilo Akcioni plan za provođenje Strategije suprotstavljanja trgovini ljudima, na prijedlog Ministarstva bezbjednosti, kao i Informaciju o stanju u oblasti migracija.
– Za juli 2020. godine prijavljen je 2.361 nezakoniti migrant, što je za 52 posto više u odnosu na juni. Zloupotreba sistema azila je nastavljena, jer od evidentiranih migranata koji su iskazali namjeru za podnošenje zahtjeva za azil, samo njih 10 ili 0,4 posto podnijelo je i zahtjev, navedeno je u saopćenju nakon sjednice Vijeća.
Oslobođenje
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE