Đoković ponovo pokorio US Open i stigao do impresivnog 24. Grand Slama u karijeri

Srbijanski teniser Novak Đoković (2. ATP) osvojio je US Open nakon što je u večerašnjem finalu bio bolji od Rusa Daniila Medvedeva (3. ATP). Meč je trajao gotovo tri i po sata, a po setovima je bilo 6:3, 7:6, 6:3 za fantastičnog Đokovića.

Novak je večeras osvojio svoj 24. Grand Slam trofej u karijeri te se tako dodatno izdvojio na vrhu liste ispred drugoplasiranog Španca Rafaela Nadala koji ima 22 titule. Ujedno je ovo Novaku bio četvrti osvojeni US Open. S druge strane, Medvedev je ostao na jednom osvojenom Grand Slamu – US Open 2021. godine.

Vrijedi istaći da se Đoković izjednačio na prvom mjestu kada su u pitanju osvojeni Grand Slam trofeji u obje konkurencije budući da je slavna Australka Margaret Court osvojila također 24 Grand Slam titule.

FINALE US OPENA

Tok meča: Medvedev – Đoković 3:6, 6:7, 3:6

Meč je fantastično počeo po Đokovića. Nakon što je bez problema odservirao svoj servis, bez izgubljenog poena uzeo je odmah i break Rusu koji kao da se nije pojavio na terenu u uvodnim minutama meča. Tek prilikom narednog svog servisa Rus se probudio i osvojio gem te je u tom trenutku smanjio rezultat na 1:3.

Obojica su potom bila sigurna na servisu sve do osmog gema kada je Novak imao dvije set lopte, ali se oba puta Rus spasio na svom servisu. Ipak, već u narednom gemu Đoković osigurava prvi set rezultatom 6:3.

Novak i Daniil su dobro servirali prvih šest gemova drugog seta, a prvu priliku za break imao je Novak u sedmom gemu. Nije uspio, baš kao i Medvedev u narednom pa se drama u drugom setu nastavila.

Ponovo su teniseri uspostavili kontrolu na svojim servisima, a kod 12. gema Medvedev je imao čak i set loptu, ali se Novak spasio. Igrao se potom tie-break u kojem se bolje snašao Đoković i sa 7:6 osvojio set i poveo 2:0 u meču.

Nakon prva tri sigurna gema, Daniil je užasno servisao u četvrtom što iskusni Novak koristi i dolazi do bitnog breaka u trećem setu. Na sličan način Daniil je već u narednom gemu vratio break.

Međutim, gotovo neshvatljivo Medvedev ponovo gubi servis koje Novak brzo ovjerava i dolazi do prednosti 5:2. Već tada je bilo jasno da povratka za Rusa nema pa je Đoković mirno priveo meč kraju za veliko slavlje i novo dostignuće u njegovoj briljantnoj karijeri.