DONOSIMO: Koja su zanimanja najplaćenija u Njemačkoj, koliko ostaje od bruto plaće…
Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, stalno zaposleni radnik u Njemačkoj zarađivao je u prosjeku 3.975 eura bruto mjesečno u 2020. godini.
U 2019. mjesečni bruto iznos je bio 3.994 eura, u 2009. 3.141 euro. Statističari ne uključuju u to posebne isplate poput godišnjih odmora ili božićnica.
Međutim, oko dvije trećine Nijemaca prima mjesečne plaće ispod bruto prosjeka od 3.975 eura. Samo otprilike trećina prima više od te vrijednosti. Ta skupina ima tako visoku zaradu da prosječnu vrijednost svih zaposlenih povlači “prema gore”.
Portal za posao Stepstone posebno je analizirao plaće stručnjaka i menadžera. Prema tome, kvalificirani radnik u Njemačkoj zarađuje u prosjeku 57.000 eura bruto godišnje. Osnova je to za oko 250.000 plaća prikupljenih od siječnja 2019. do rujna 2020. U tu analizu su uključene isplate poput bonusa i provizija.
Neto zarada: što ostaje od bruto
Na razgovorima za posao bruto plaće mogu biti važno mjerilo, ali u svakodnevnom životu, naravno, glavno pitanje koje nas zanima jest: Koliko ostaje od bruto plaće za život?
U tu svrhu Savezni zavod za statistiku redovito izračunava modele: Primjerice, muškarac, neoženjen, koji u prosjeku zarađuje 4.745 EUR mjesečno u Njemačkoj, uključujući posebna plaćanja, ostvaruje neto prihod od 2.848 EUR. Kao suprugu bez djece, ista plaća ostavlja 3.231 euro. S jednim djetetom je 3.249 eura, s dvoje djece 3.261 euro.
U prvom slučaju udio neto zarade u bruto plaći iznosi 60 posto, u drugom slučaju 68,1 posto, u trećem 68,5 posto, a u četvrtom 68,7 posto.
U europskoj usporedbi, neto prihod Nijemaca je iznad prosjeka. Prema studiji „GfK Purchasing Power Europe 2020“, prosječni neto prihod po glavi stanovnika godišnje iznosi 22.388 eura.
ko zarađuje najviše?
Prema Stepstoneovoj analizi, liječnici su najplaćeniji. U prosjeku primaju bruto plaću od 89.500 eura godišnje. Čak i ako postoje značajne razlike između pojedinih medicinskih zanimanja, vrijedi sljedeće: nijedna druga skupina ne može postići usporedno visok prihod.
Savjetnici za imovinu, kontrolori i drugi financijski stručnjaci godišnje bruto zarade 73.800 eura. Oni su druga najbolje plaćena skupina. Na trećem su mjestu, prema podacima Stepstona, odvjetnici.
Završetkom pravnog fakulteta prosječna im je bruto plaća 68.600 eura.
Mladi i posao
Naći pravi posao za mlade je sve samo ne lako. Riječ je o istraživanju preferencija i sklonosti. No, zarada također igra glavnu ulogu. Mnogi vjeruju da dobrim do vrlo dobrim prihodom mogu zaraditi samo studiranjem.
Studiranje je prilično unosno: prema Stepstoneu, akademici imaju prosječnu plaću od 65.800 eura godišnje, dok kvalificirani radnici bez diplome zarađuju u prosjeku 49.200 eura bruto godišnje.
Na primjer, kontrolori zračnog prometa su među onima koji nisu fakultetski obrazovani, a najbolje zarađuju. Posao je složen. Kandidati za pripravničko mjesto moraju imati srednjoškolsku diplomu, tečno govoriti engleski jezik i položiti težak test odabira. Prema atlasu naknada Savezne agencije za zapošljavanje, kontrolori zračnog prometa zarađuju u prosjeku 6.150 eura bruto mjesečno.
Plaće u različitim industrijama
Industrija također ima utjecaj na razinu plaće. Prema Saveznom zavodu za statistiku, stalno zaposleni na području financijskih i osiguravajućih usluga najbolje su zarađivali prošle godine s bruto godišnjom zaradom od 80.030 eura bez posebnih plaćanja. Slijedio je sektor opskrbe energijom sa 71.738 eura. Najniža je bila u ugostiteljstvu sa 25.705 eura.
U 2020. godini tvrtka Stepstone upotrijebila je 132.218 podataka o plaćama za usporedbu zanimanja, poput menadžera ljudskih resursa ili mrežnog administratora.
Rezultat: U biotehnologiji poslodavci u tim profesijama isplaćuju plaće i do 39 posto veće od prosjeka za tvrtke u svim granama gospodarstva. Zaposlenici u industriji poluvodiča također dobro zarađuju (30 posto iznad prosjeka).
Najgore su prošli zaposlenici call centra. Ovdje poslodavci isplaćuju do 31 posto niže plaće od prosjeka za tvrtke u svim granama gospodarstva. Za usporedbu, zaposlenici u agencijama za privremeni posao također dobivaju malo (20 posto ispod prosjeka) piše Fenix.
Opširnije o plaćama možete pogledati OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE