Dr. Drljević za N1: Kolege iz RS-a i drugih kantona žele u Opću bolnicu

U Opću bolnicu u Sarajevu stigli su prvi COVID-19 pacijenti, a spremaju se i dodatni kapaciteti za prijem oboljelih u skladu sa odlukom Kriznog štaba, potvrdio je za N1 Ednan Drljević, infektolog.

Sedam COVID-19 pacijenata nalazi se na liječenju u ovoj bolnici, a tokom dana bit će još prijema, kazao je. Opća bolnica planira popuniti kapacitet od 30 ležajeva koje sada ima na raspolaganju, a na isteku 72 sata – koliko je Krizni štab dao rok, kapacitet će biti 102 ili 103 kreveta, poručio je.

“To je zaduženje, mi ćemo to sigurno ispoštovati. Planirat ćemo sve kapacitete koje imamo. Molimo i druge bolnice da postupe po naredbi Kriznog štaba da pripreme svojih 30 posto kapaciteta, onda ne bi trebalo biti problema za smještaj pacijenata”, izjavio je dr. Drljević.

On je kazao da sve kantonalne bolnice i centri imaju veći broj zgrada, te da krizni menadžment treba da odredi te objekte, kako bi COVID-19 pacijenti bili izolovani.

“Ne može biti opravdanja, infektivne klinike se mogu napraviti covid bolnicama, kao što smo mi to uradili. Infektivni odjel smo pretvorili u covid bolnicu, formirali smo timove. Planiramo angažovati veći broj infektologa”, rekao je Drljević.

Rekao je za N1 da se Općoj bolnici javljaju stručnjaci iz drugih bolnica, općina gradova, ali i Republike Srpske – kako bi prešli kod njih.

“Kolege se interesiraju da dođu ovdje raditi, radi se o epidemiolozima, pulmolozima. Ovdje vlada dobra atmosfera i mogućnost napredaovanja. Mi imamo iz drugih kantona kolege koje hoće raditi ovdje, iz RS isto. Brzo ćemo početi primati kolege”, rekao je Drljević.

Opreme i lijekova Opća bolnica ima, kazao je, dodavši da se građanima moraju obezbijediti svi raspoloživi lijekovi koji se preporučuju u liječenju od COVID-19.

Opća bolnica je, kako je kazao, zainteresovana da nabavi i određene količine Remdesivira, koji jeste skup, ali se daje po određenim kriterijima koje je ova bolnica spremna da ispoštuje.

U planu je i liječenje krvnom plazmom.

“Mi imamo to kako se plazma dobija iz krvi pacijenata, imamo Zavod za transfuziologiju, koji ima mogućnost da plazmu pretvori u lijek. Imamo odluku Ministarstva zdravstva FBiH da će se priznati kao lijek. Samo bih htio da se što prije uključimo u sakupljanje plazme. Mi smo izrazili volju i želju da se uključimo u nabavljanje lijeka i da učestvujemo u kampanji, da naši pacijenti imaju iste uslove liječenja kao u okruženju“, zaključio je Drljević.

Podsjećamo, entitetski zavodi i i Brčko Distrikt u Bosni i Hercegovini danas su izvjestili o preko 1.550 novih slučajeva zaraze korona virusom, što je novi rekord. U prethodna 24 sata zabilježen je i 21 smrtni slučaj, što je također novi rekord, dok se 360 osoba oporavilo.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE