Dr. Ednan Drljević: Može biti katastrofalno ako se prerano izađe iz mjera

Dr. Ednan Drljević: Može biti katastrofalno ako se prerano izađe iz mjera

Da li je Federacija Bosne i Hercegovine prerano donijela odluku o ukidanju karantina pri ulasku u Bosnu i Hercegovinu i je li opravdano ukinut policijski sat, pitali smo epidemiologa Ednana Drljevića iz Zenice.

U Maglaju, novom žarištu korona virusa u Bosni i Hercegovini, do danas je registrovan 71 slučaj zaraze virusom. Čak 494 osobe su u samoizolaciji, a dr. Drljević je kazao kako postoje dva aspekta u tom slučaju. Prvi aspekt je, kako je istakao, da je došlo do eksplozivnosti u kratkom vremenu u tom gradu, odnosno došlo je do velikog broja oboljevanja, a drugi aspekt je da u tom svemu te firme nisu imale krizni menadžment.

Te firme nisu uvodile ni one mjere koje su bile generalne za stanovništvo. Bilo je propusta i tu i u drugim firmama koje su se ponašale traljavo. Molio bih sve subjekte da moraju imati krizni štab, da im konsultanti moraju kazati kako da se ponašaju da ne bi dolazilo do ove situacije. Dobra stvar je što su zaraženi radno aktivno mlađe stanovništvo i mali je broj srednje teških slučajeva“, kazao je.

Mi smo na početku epidemije“, naglasio je Drljević odgovarajući na pitanje jesmo li na kraju epidemije.

“Pratim zbivanja u svim zemljama, i u Njemačkoj je Merkel kritikovala da su pojedine pokrajine prerano popustile neke mjere. Ako to vrijedi za jednu Njemačku, to onda vrijedi posebno za nas gdje se te mjere ne poštuju kako bi trebalo”, dodao je dr. Drljević za N1.

Istakao je i kako je Bosna i Hercegovina jedna epidemiološka cjelina i da se ne može nigjde, ni na kantonima ni Federaciji ni RS uvoditi neke mjere a da se ne odraze na drugi dio.

Sve te mjere kad se uvode i kad se izlazi iz njih trebaju biti koordinirane. U RS su mjere zadržali do 6. maja, a FBiH ih je ukinula što nije uredu. Te su mjere uvedene i ukinute bez epidemioloških pokazatelja. Kada se mjere uvode, one mogu biti dobre kad se uvode prije vremena, ali kad se izlazi iz mjera, ako se prerano izađe – to može biti katastrofalno. Narod gubi povjerenje. U ovom slučaju struka nije učestvovala – tu neki ljudi drugih profesija odlučuju o zdravstvu i to je nedopustivo“, potcrtao je.

Drljević je rekao i da ostaju ostale mjere na snazi, poput zabrane okupljanja više osoba, nošenje maske, održavanje socijalne distance, pranje i dezinfekcija ruku,te je rekao da ako se te mjere ne provode, odnosno osobe koje ih krše trebaju biti kažnjene.

Drljević je rekao i da inspekcijske službe treba da zatvaraju radnje koje ne poštuju mjere.

“Imaš privilegiju da radiš dok je masa drugih firmi zatvorena i postaješ rasadnik zaraze. Firme koje nemaju kriznog menadžmenta doveli do širenje zaraze”, ponovio je.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE