Dr. Velagić objasnila kako kožu pripremiti za ljeto, koji preparati najbolje štite od UV zraka

Dr. Velagić objasnila kako kožu pripremiti za ljeto, koji preparati najbolje štite od UV zraka

Zakoračili smo u juni i svi polako planiraju godišnje odmore i odlazak na more.

No, za izlaganje kože suncu potrebno je pripremiti se kako bi se izbjegla oštećenja i ubrzano starenje koje dugotrajno i nepripremljeno izlaganje ultravioletnim (UV) sunčevim zrakama čini vašoj koži.

Prehrana i hidratacija

Na svu sreću, postoje koraci koje možete napraviti prije odlaska na more kako biste kožu zaštitili, ali čak i obnovili od ranijih štetnih izlaganja suncu.

Kako bi koža bila zdrava i lijepa važno je, kaže dr. Zejna Velagić, specijalista dermatovenerolog, u svakodnevni jelovnik uvrstiti zdrave namirnice, poput svježeg voća i povrća, ribe, maslinovog ulja, orašastih plodova, ali i dovoljno vode koja je hidrira (oko dva litra dnevno), pravilnu njegu i izbjegavati izlagati je štetnim UV zrakama.

– Osim vodom, koža se hidrira i određenim kremama i losionima, naročito ako se radi o suhoj koži, kojoj je potrebna i vanjska hidratacija. Naravno, veliku pažnju treba posvetiti zaštiti kože od sunca, u šta spada – fizičko hidriranje (sunčane naočale, šeširi i prozračna odjeća napravljena od prirodnih vlakana, poput pamuka, lana i svile). Tokom ljetnih mjeseci, iako bi ih trebalo koristiti tokom cijele godine, kreme sa odgovarajućim zaštitnim faktorom, koji bi trebao biti minimalno 30, a najbolje 50, su jako važne – objašnjava Velagić i dodaje:

– Naravno, svima se tokom ljeta preporučuje da dnevno između 10 i 17 sati, kada je UV zračenje najjače, izbjegavaju boravak na otvorenom. S obzirom da je vitamin D, kojeg prirodnim putem crpimo iz sunca, a koji je vrlo važan faktor za naše zdravlje, važno je istaći da je sasvim dovoljno deset minuta dnevno izložiti se sunčevim zrakama i to je najbolje činiti u periodu, ili prije 10 sati ujutro, ili nakon 17 sati poslijepodne – ističe Velagić.

Kaže kako kreme sa UV zaštitnim faktorom treba nanositi svaka dva sata u većem sloju 30 minuta prije izlaganja suncu te svaki put nakon izlaska iz vode i nakon brisanja peškirom.

– Svake godine iznova se postavlja pitanje – koliko su kreme sa zaštitnim faktorom zaista učinkovite? Odgovor na to su dale naučne studije u kojima je istaknuto da kreme sa zaštitnim faktorom 30 i više, ako se nanose pravilno, pružaju efikasnu zaštitu od štetnih UV zraka. Ono što je također dobro istaći da ljudi znaju jeste da nema velike razlike između faktora 30 i 50, jer ovaj prvi štiti kožu 93, a drugi 96 posto, što nije velika razlika. Naravno, treba također, znati da nema kreme koja štiti sto posto – naglašava Velagić.

Faktor 30 ili 50

S obzirom da na tržišu postoji veliki broj preparata sa UV zaštitom, pitali smo dr. Velagić – na šta, osim na faktor, još obratiti pažnju te da li je cijena najbolji pokazatelj proizvoda?

– Ako zaista želite zaštitu, ne kupovati kremu ili losion sa faktorom zaštite koji je niži od 30. Osim toga, na deklaraciji obratiti pažnju da li proizvod štiti i od UVA i od UVB zraka, ali i da li ima oznaku kako je prošao sva potrebna testiranja. Zbog toga je ustvari najbolje ovakve proizvode kupovati u apotekama i specijaliziranim radnjama. Što se tiče cijene, ona uvijek nije granat da smo uzeli najbolje, ali bi tu prednost dala već dokazanim brendovima koji imaju dugu tradiciju proizvodnje i kvalitete – navela je Velagić.

Faktor

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE