Drevni korijeni i izumrle civilizacije: Da li znate po čemu je Jadransko more dobilo ime?

Drevni korijeni i izumrle civilizacije: Da li znate po čemu je Jadransko more dobilo ime?

Jadransko more, koje se proteže između talijanskog poluotoka i Balkana, ima bogatu historiju koja seže hiljadama godina unazad. Njegovo ime “Jadran” vuče korijene iz davnina i kroz vrijeme je doživjelo različite transformacije.

Da bismo razumjeli porijeklo imena “Jadransko more”, moramo zaroniti u drevnu povijest. Vjeruje se da pojam “Adria” potječe od imena drevnog grada Adria, koji se nalazio u blizini današnjeg grada Adria u Italiji. Adria je bila važno naselje tijekom etruščanske civilizacije, a smatra se da se njezino ime postupno proširilo na okolne vode.

Drevni korijeni

Izraz “Adria” može se pratiti do Ilira, drevnog indoeuropskog naroda koji je nastanjivao zapadni Balkan, čija je riječ za vodu i more bila “adur”. Iliri su Jadransko more nazivali “Ardiaio” ili “Adrios”. Grčki historičar Herodot također je u svojim djelima spominjao Jadransko more kao “Adrias”.

Kornelijeva mapa iz 16. stoljeća

Kornelijeva mapa iz 16. stoljeća

Rimsko Carstvo značajno je utjecalo na razvoj jadranske regije i ostavilo trajan trag na njezinu nomenklaturu. Tokom rimskog razdoblja izraz “Mare Adriaticum” dobio je na važnosti kako su Rimljani širili svoj utjecaj na Sredozemlje. Grad Adria bio je istaknuto pomorsko središte trgovine i plovidbe, što je vjerojatno pridonijelo asocijaciji na more uz njegovo ime.

Rimski utjecaj

Savremeni naziv “Jadransko more” počeo se oblikovati tijekom srednjeg vijeka. Padom Rimskog Carstva došlo je do uspona raznih regionalnih sila, uključujući Bizantsko Carstvo i Kraljevstvo Langobarda, što je dodatno oblikovalo kulturni krajolik regije.

U jednom periodu Jardansko more je paralelno nazivano i Venecijanski zaljev, zbog tadašnje prevlasti koju je Mletačka republika odnosno Venecija imala nad obalama ovog mora.

Evropa u 16. stoljeću, Jadransko more je upisano kao

Evropa u 16. stoljeću, Jadransko more je upisano kao “Mare Adriaticum”

Širenjem kršćanstva latinski je ostao dominantan jezik, a izraz “Mare Adriaticum” se održao. Međutim, s vremenom su jezične promjene i utjecaji različitih kultura rezultirali izmjenama imena. Prijelaz s latinskog na narodne jezike regije doveo je do različitih verzija imena, poput talijanskog “Mare Adriatico”, hrvatskog “Jadransko more”, slovenskog “Jadransko morje” ili albanskog “Deti Adriatik”.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE