Duga noć i hladni radijatori: Alternativa može biti i posuđivanje gasa od Srbije

Duga noć i hladni radijatori: Alternativa može biti i posuđivanje gasa od Srbije

Zbog kvara na transportnoj trasi gasa u Bugarskoj prekinuta je isporuka ovog energenta i za Bosnu i Hercegovinu. Susjedi su se odmah snašli tako što su kupili potrebni energent od Mađarske, dok će radijatori u BiH ostati hladni.

Nezvanično, do havarije u isporuci gasa kroz Bugarsku je došlo oko četiri sata jutros zbog eksplozije na transportnoj trasi. O tome je obaviješten Energoinvest, koji je uvoznik gasa za BiH. Oni su potom obavijestili javnost kazavši da se nadaju skorom rješavanju problema i normalizaciji isporuke gasa.

Direktor BH-Gasa Mihajlo Krmpotić, čija je funkcija distribucija gasa unutar BiH, navodi da je, prema onome što on zna, rješavanje problema u Bugarskoj moguće ili kasno večeras ili sutra ujutru, međutim zvaničnih informacija nema.

S obzirom na to da BiH nema skladište gasa, niti rezerve, sve energenta što imamo je ono što se nalazilo u cijevima do momenta obustave isporuke. Da li će to biti dovoljno za grijanje stanova u BiH dok kvar ne bude otklonjen, ne može znati sa sigurnošću.

Kako nam je rekao Krmpotić, Toplane Sarajevo imaju zalihe alternativnih goriva, kao što su nafta i mazut, stoga bi sva domaćinstva koja se griju na ovaj način trebalo da budu osigurana još neko vrijeme. Međutim, građani koji se griju na gas individualno će morati pronaći druge načine utopljavanja.

Postoji li alternativni plan u BiH?

Srbija je jutros nakon dobijanja informacije o prestanku isporuke gasa ekspresno reagovala i kupila pet miliona kubnih metara gasa. To će im biti dovoljno za normalizaciju isporuke domaćinstvima.

Bosna i Hercegovina u teoriji također ima otvorenu ovu mogućnost, međutim zbog vanredne situacije, cijena gasa je na tržištu i pet puta viša od uobičajene.

S obzirom na to da još uvijek nemamo nikakve informacije o tome da li ćemo od Mađara dogovoriti ovaj interventni uvoz, očigledno je da nadležni u BiH raspravljaju – vrijedi li kupovati gas po mnogo višoj cijeni kako bi se premostio period do normalizacije isporuke.

Osim kupovine od Mađarske, postoji još jedna varijanta nabavke ovog energenta, a to je od Srbije. Oni bi nam, ukoliko imaju dovoljno, mogli posuditi određenu količinu gasa za potrebe našeg stanovništva.

To nije neuobičajena praksa među dobavljačima i primjenjuje se u slučaju da neka od država ima manjak ili višak energenta.

Za to za kakvo alternativno rješenje ćemo se odlučiti zadužen je dobavljač, odnosno Energoinvest. Međutim, oni ili nemaju alternativno rješenje ili ne žele da ga otkriju javnosti s obzirom na to da su posljednje i jedino saopćenje poslali jutros – ono o obustavi isporuke i nadi u brzo rješavanje problema. A građani čekaju odgovor.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE