Dvije decenije plaćao za svoju sahranu, kad je umro – porodica papreno doplatila

Dvije decenije plaćao za svoju sahranu, kad je umro – porodica papreno doplatila
SARAJEVO, 21. marta (FENA) – Ispred Parlamenta Federacije BiH okupili su se penzioneri, koji protestuju zbog Prijedloga zakona o vanrednom usklađivanju penzija ostvarenih po Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH, čije je donošenje predložio delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH Ivo Tadić. Foto FENA/Hazim Aljović

Više od 20 godina svekar Milane Ruškuc plaćao je mjesečnu članarinu udruženju građana Humanitas, uvjeren da plaća uslugu dostojanstvene sahrane. Kada je preminuo, njegova porodica shvatila je da su obmanuti. Optužuju “Humanitas” za prevaru, a iz pomenutog udruženja građana odlučili su da šute.

Udruženje građana Humanitas kao svoju osnovnu djelatnost navodi obavljanje dostojanstvene sahrane. Međutim na njihovom portalu nalaze se telefoni pogrebnog preduzeća Konkordija 021, koje svoje usluge naplaćuje od PIO fonda.

Milana Ruškuc vidi prevaru u tome što ljudi koji uplaćuju članarinu ovom udruženju misle da im je sve obezbjeđeno oko sahrane kada preminu.

„Jako je ružno da ljude sa 80 godina hvataš ono na priču kako će sve biti pokriveno i neće porodica imati nikakve troškove. Na kraju imamo sve troškove koje smo i inače imali. Mi smo tek u Lisju shvatili zapravo da su oni nama uzeli pare od PIO fonda i da smo sve radili u Lisju nas bi cifra saharane izašla, doplatili bismo 13.000 dinara, a ovako smo platili sve 75.321 dinara. I sada nije to što je sada deka to uplaćivao, nego uplaćuje i moja majka, i moja tetka i baka“, kaže Milana.

Ugovor udruženja Humanitas koji sklapaju sa svojim članovima nije dovoljno jasan, pa se može govoriti o potencijalnom dovođenju u zabludu članova udruženja, objašnjava za N1 advokat Vladimir Beljanski.

„Na taj način ugovor nije takav da su obje strane upoznate detaljno sa svojim obavezama i pravima, već se može govoriti o dovođenju u zabludu i o tome da penzionerima koji zaključuju ugovore i postaju članovi ovog udruženja smatraju da će im biti obezbjeđena sahrana, tako da će udruženje to finansirati i organizovati, a sa druge strane u slučaju smrti se to ne dogodi i udruženje ne organizuje ništa“, objašnjava Beljanski.

Porodica Milane Ruškuc platila je blizu 50.000 dinara (skoro 835 KM) više sahranu jer su usluge u privatnim pogrebnim preduzećima mnogo skuplje, a njen svekar je umro, tako što je vjerovao da je obezbijedio finansijska sredstva za svoju sahranu.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS

POVEZANE OBJAVE