Dvije mlade Varešanke razbijaju stereotipe: Ko kaže da rudarstvo nije za žene i da se vezuje samo za krampu i lopatu?!

Dvije mlade Varešanke razbijaju stereotipe: Ko kaže da rudarstvo nije za žene i da se vezuje samo za krampu i lopatu?!

Aida Ahmedović i Almedina Likić su jedne od onih žena koje ne dopuštaju da ih se sputava u onome što žele da rade i da ostvare.

Ove dvije mlade i ambiciozne Varešanke, oslobođene svih predrasuda i stereotipa, rade u kompaniji Eastern Mining više od dvije godine.

Razbijanje predrasuda

Aida Ahmedović, po zanimanju magistar zdravlja i ekologije, sasvim slučajno je dobila priliku da se zaposli u svom gradu, a da joj je neko prije deset godina rekao da će tu raditi, kaže da mu ne bi vjerovala. Kao djevojčica maštala je da postane doktor, ali na kraju je svoje želje uspješno uklopila s karijerom i želja da bude doktor u potpunosti je isparila kada je postala koordinator za društveno upravljanje u sklopu tima za okoliš i društveno upravljanje. Almedina Likić je diplomirana socijalna radnica i radi u informativnom centru u Eastern Miningu u odjelu za okoliš i socijalno upravljanje. Također je sekretar fondacije Adriatic koju je osnovala njihova kompanija Adriatic Metals.

image

Ponosne na to što su dio onih koji razbijaju predrasude da žene nisu za rudarstvo, te da se taj sektor vezuje za težak fizički rad, krampu i lopatu, još su ponosnije na činjenicu da su dobile priliku da u svom gradu grade karijere i rastu zajedno sa projektom Eastern Mininga.

– Nisam maštala niti sam imala pojma o rudarskom sektoru, ali sudbina ima planove za nas. Nikada nisam mislila da ću dobiti priliku da radim u svom rodnom gradu, a to mi je bila velika želja, da ostanem tu jer sam jako vezana za svoj grad i ljude u njemu. Mislila sam da će me život odvesti dalje, a još nevjerovatnija spoznaja od toga bilo je to da radim u rudarskom sektoru. Potičem iz porodice koja se bavila rudarstvom, moj otac i djed također su bili vezani za rudarski sektor i uvijek mi je to bio posao za muškarce, i bilo mi je malo vjerovatno da ću i ja raditi tu, priča Ahmedovićeva.

Razbijajući vlastite predrasude, suočavale su se i sa predrasudama lokalne zajednice. Pokazati da rudarstvo ne nosi nužno sa sobom negativne posljedice, već da se može rudariti u skladu sa zakonima države i po internacionalnim smjernicama koje se odnose na okoliš bio je njihov prvi zadatak.

image

– Sve se može izbalansirati, može se očuvati zdravlje ljudi, ali i okoline. Naravno da uvijek ostanu određene bojazni, ali smo razbili te predrasude da ćemo donijeti negativne posljedice. Ljudi su na kraju sa oduševljenjem prihvatili sve ono što mi radimo jer smo im otvorili svoja vrata i objasnili način na koji mi radimo. Imamo jaku vezu sa lokalnim stanovništvom, komunikacioni kanali su im dostupni 24 sata i već dvije godine smo uspješni u tome, ističe Ahmedovićeva.

Za Almedinu Likić posao u Eastern Miningu je postao zadovoljstvo. Iako su žene u ovoj firmi u manjini u odnosu na muškarce, cilj im je ostvariti 30 posto zaposlenih žena u kompaniji.

Nikada nisam čula da muškarca pitaju kako balansira posao i porodicu, i vjerujem da nema muškarca koji bi izdržao to što žena izdrži, kaže Almedina

– Kao žene smo poštovane, cijenjene u kolektivu. I van firme je tako, lokalna zajednica nas je prepoznala kao partnera. Izazvali smo ih različitim metodama da budu sudionici, da nas prate i reaguju na naše korake, a one koji nemaju priliku posjetiti info-centar obilazimo i informišemo o svemu što smo radili, pojašnjava nam ona.

Moć žena

Almedina kaže da je kroz život, ali i kroz posao, naučila da je najbitnije ostati dosljedan sebi i da trebamo vjerovati u sebe i moć u sebi, a naročito u moć koju imaju žene.

image

– Žene su po prirodi senzibilnije i sve prepreke, izazovi i život znaju biti surovi. U svom okruženju poznajem žene koje se često susreću sa pitanjem kako balansiraju posao i porodicu, ali smatram da upravo ta pitanja pokazuju koliko je snaga žena i koliko svaka žena nosi na sebi. Nikada nisam čula da muškarca pitaju kako balansira posao i porodicu, i vjerujem da nema muškarca koji bi izdržao to što žena izdrži, napominje Almedina.

Mlade Varešanke su također prevazilazile strahove i prepreke, a oni se najčešće nađu na ključnim prekretnicama.

– Kada mi se pružila prilika da radim u timu za okoliš i društveno upravljanje, jedna od najvećih prepreka bila mi je nepoznavanje engleskog jezika u formi u kojoj treba, nisam znala šta me očekuje niti u kojem pravcu će to otići, ali imala sam podršku porodice i kompanije. Stoga, savjetujem svim ženama, ali i općenito mladim ljudima da ne treba da se boje i da su svaka želja i volja veće od straha, poručila je Aida Ahmedović.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE