Dvije mlade Zeničanke otkrivaju platneni svijet, a Sanita Kurbegović-Huskanović zbog njega je odlučila da se vrati u BiH

Dvije mlade Zeničanke otkrivaju platneni svijet, a Sanita Kurbegović-Huskanović zbog njega je odlučila da se vrati u BiH

Predani rad i upornost donijeli su uspjeh poslovnim zamislima Zeničanki Sanite Kurbegović-Huskanović i Aldine Nezić, koje stoje iza brenda “Bubamara platnena majstorica”.

Platnena majstorica Bubamara nije nastala preko noći, još od 2015. godine egzistirala je kao porodični hobi koji je 2019. godine registrovan kao obrt koji se bavi izradom platnenih pelena i ostalih dodataka za platneno pelenarstvo, te higijenskih, menstrualnih i nemenstrualnih uložaka za žene, izrađenih od biranih pamučnih materijala. Najveći značaj ovih proizvoda je njihova postojanost, dakle, riječ je o višekratnim proizvodima koji se peru i ponovo koriste, a  ekološki su prihvatljivi i finansijski isplativi.

image

Djeca i opstanak ljudskog roda su bili vodilja i inspiracija za nastanak brenda, a cijela priča sa sobom nosi važnu pouku za sadašnjost, ali i budućnost.

– Kada postanete majka, onda dobijete još jedne oči kroz koje gledate svijet. Kahva sa prijateljicama je ispunjenija zbog razgovora o najboljim praksama tokom bebećih dana. Zaista, kada se vratim retrospektivno, floskula koja kaže: “Okružite se pozitivnim ljudima da biste i vi bili!“, itekako ima smisla. „Pozitivni ljudi“ imaju konotacije svega onog dobrog u čovjeku koje žele podijeliti sa drugima. Upravo tako sam i ja saznala za jedan cijeli platneni svijet. Moja dobra prijateljica Enisa Aganović mi je prije sedam godina zagolicala maštu s informacijom da postoje platnene pelene, higijenski platneni ulošci te općenito život bez plastike. Sjećam se da sam pretraživala informacije te poželjela da napravim jedan takav komad za svoju bebu, bebe oko sebe, sebe i prijateljice i sve bebe i žene na svijetu, prisjeća se Sanita, a onda je sve spontano krenulo.

image

Iza ovog brenda stoji pobjednički tim koji svakodnevno i marljivo radi na proizvodnji ekološki prihvatljivih alternativa, a od samog početka podršku im je pružala majka Sanitinog supruga koja je iskusna šnajderica.

Rast sa brendom

– Sticajem okolnosti moja svekrva je bila nezaposlena pa smo uz njeno iskustvo uspjele napraviti prve krojeve, isprobati i prodati prve komade. Kako se obim posla povećavao, tako se i uža porodica uključivala u aktivosti. U međuvremenu smo muž, moja djevojčica i ja otputovali u Katar, a Bubamara je nastavila svoje postojanje i komunikaciju na relaciji Katar-Bosna, gdje su posao obavljale svekrva Selma i njena kćerka Aldina.

image

Aldina je kroz posao stekla preduzetničke vještine, kako je brend rastao i razvijao se, tako je i ona rasla sa njim, te je savladala rad na mašini za šivenje.

–  Mogu da kažem da smo svi uključeni u rad “Bubamare platnene majstorice”. Veseli me što smo svi jednako uključeni u poboljšanje postojećih te razvoj novih proizvoda. U ovom momentu, pored mene i Sanite, imamo zaposlene dvije žene na poslovima krojenja i šivanja, i nekoliko vanjskih saradnika.

image

Sanita i Aldina su za svoj biznis već dobile i priznanje – nagradu na Sarajevo Business Forumu u kategoriji Start-up Challengea, a ta nagrada bila je i povod za Sanitinu odluku da ostane u BiH.

– Oko dvije godine od mog odlaska u Katar, vidjela sam otvoren poziv za Sarajevo Business Forum – Start-up Challenge. Bila sam odlučna da se prijavim, što sam i uradila. Nakon dolaska u Bosnu, te  mog i Aldininog uspješnog takmičenja, odlučila sam da želim ostati u BiH i posvetiti se napretku Bubamare, da želim da dam svoj doprinos razvoju bosansko-hercegovačkog društva i privrede, prisjeća se Sanita.

image

“Žena pomaže ženi”

Poseban akcenat u njihovom poduzetništvu stavljen je na poštivanje ženskih prava i sloboda.

– Smatramo da žena mora pomoći ženi, da žena ne smije iskorištavati ženu, jer upravo razumiju potrebe jedna druge. Fleksibilno radno vrijeme, manji broj radnih sati, trenuci emocionalne podrške kroz različite vidove aktivnosti su samo neki aspekti o kojima želimo da se razgovara i uvažava kada je u pitanju poslovni angažman žene, kažu mlade Zeničanke.

image

Platnene pelene, platneni ulošci i cijeli asortiman su napravljeni od prirodnih materijala koji su kompatibilni sa ljudskim tijelom pa ne izazivaju alergije, niti ispuštaju mirise i gelove u vidu hemijskih elemenata koji se mogu apsorbovati preko kože u krvotok. Baby pamuk, konoplja, bambus su samo neki od prirodnih materijala koje koriste u proizvodnji.

Platnena majstorica Bubamara ima dvije linije proizvoda

  • Za bebe i djecu: platnene pelene, gaćice za odvikavanje od pelena, podloge za presvlačenje, siperi…
  • Za žene: Različite veličine platnenih menstrualnih i nemenstrualnih uložaka, ulošci za inkontinenciju, tuferi za dojilje, menstrualne gaćice, blaznice za šminku…

– Volim napraviti slikovito poređenje, nakon dvije godine korištenja jednokratnih pelena, niko od nas ne bi volio vidjeti ispred vlastitih ulaznih vrata brdo od oko 4.000 napunjenih jednokratnih pelena. Mi te pelene nećemo vidjeti, ali, ako ih koristimo, one će morati završiti negdje. Prednost platnenih pelena je što su perive, dovoljno ih je oko 20-ak i nekoliko spoljašnjih nepropusnih zaštita/covera da biste ih dvije godine koristili. Isto tako važi i za higijenske uloške. Ponosni smo na cijeli naš tim, na sve naše proizvode, a najviše na sve naše korisnike, jer, da bi koristili platnene proizvode, moraju imati određene pozitivne navike u svojim životima. Moraju biti promjena u svijetu. Mi svjedočimo ogromnim pozitivnim promjenama. Vidimo ih svakodnevno, to je naš ponos, naglašava Sanita.

Pobjeda na SBF Start-up Challengu je svakako bila vjetar u leđa i podstrek da krenu ozbiljnije sa radom. Sada, tri godine kasnije, Sanita i Aldina ponosno ističu da su postigle mnogo toga, te da su postali ozbiljna proizvodnja koja može da odgovori zahtjevima tržižšta s ovim tipom proizvoda.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE