Džejla jela grah svaki dan tokom cijele sedmice pa otkrila šta joj se desilo

Džejla jela grah svaki dan tokom cijele sedmice pa otkrila šta joj se desilo

Pasulj je nevjerovatno svestran osnovni proizvod koji se može koristiti za razne namjene.

“Sve su mahunarke izvrsni izvori složenih ugljenih hidrata, vlakana, foltata, kalijuma i željeza”, kaže nutricionista Marisa Somers.

“Oni su izvor biljnih proteina bogat hranjivim materijama koji se mogu koristiti u raznim jelima. Odlično idu u zdjelice za takose ili burito, pomiješane s pečenim povrćem ili dodane kao izvor složenih ugljenih hidrata u salate”, dodala je.

Osim toga, grah je relativno pristupačan cijenom.

“Pasulj je prikladan izvor proteina, vlakana i mikronutrijenata u našoj prehrani”, kaže Džena Verner, vlasnica virtuelne veb stranice za treniranje prehrane Hepi Strong Helti.

“Oni su stabilni na policama, pristupačni su i već su skuvani, što olakšava pripremu obroka i može smanjiti stres od obroka. Takođe se pokazalo da imaju koristi za srce i probavu zbog svog sastava hranjivih materija i mogu pomoći u održavanju šećera u krvi stabilnim kada se konzumiraju kao dio obroka ili međuobroka”.

Novinarka Džejla Andrilonis sa portala “Hiti” cijele nedjelje jela pasulj svakog dana, razne mahunarke u različitim receptima.

Grah se, prema njenim riječima, pokazao i kao prava zamjena za grickalice. Prema dijabetičarki Hani Magi, to bi moglo biti dijelom zbog sadržaja vlakana u grahu.

“Grah može biti koristan za cjelokupnu prehranu na mnogo načina. Prvo i najvažnije, oni su fantastičan izvor vlakana: nešto što mnogi Amerikanci ne jedu dovoljno. U zavisnosti od graha, šoljica kuvanog graha može osigurati od 10 do 15 grama vlakana, a to je otprilike polovina preporučenog unosa vlakana za odrasle”, kaže Magi.

Dodatno, Magi dodaje da je grah izvor biljnih proteina, koji vam mogu pomoći da se zasitite i održite sitima duže vrijeme.

“Sjajan su način za dodavanje dodatnih proteina u obrok ili mogu poslužiti kao jedini izvor proteina”, kaže ona.

Iako grah ima brojne dobrobiti, neke od tih dobrobiti su popraćene nekim prilično neugodnim nuspojavama, poput povećanja gasova.

“Uz dobrobiti dodatnih vlakana i bjelančevina koje je pružila mojoj prehrani, bila sam uzbuđena saznati o drugim nutrijentima odgovornim za zdravstvene dobrobiti graha. Kao neko s istorijom visokog krvnog pritiska u mojoj porodici, uvijek sam u potrazi za hranom koja može pomoći u zaštiti mog pritiska od nezdravog raspona. Još jednom grah se pokazao dobrim”, piše Džejla.

“Grah je bogat izvor dva važna minerala za regulaciju krvnog pritiska: magnezijuma i kalijuma”, kaže Somers.

Tokom sedmice kad je svaki dan jela grah, Džejla je naučila puno o dodatnim zdravstvenim dobrobitima, a uštedjela je i dosta novca na svom računu za namirnice zamijenivši neke od svojih mesnih obroka grahom, piše “Večernji“.

“Jedan od mojih najvećih zaključaka koji sam naučila jeste da je raznolikost ključna kada se radi o uključivanju graha u svakodnevnu prehranu. Srećom, postoji mnogo opcija koje možete izabrati i sve su prepune pogodnosti”, navela je na kraju Džejla.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE