Džeko i Perotti spriječili “sahranu” Rome

Nogometaši Liverpoola ostvarili uvjerljivu pobjedu od 5:2 nad Romom, u prvom meču polufinala Lige prvake igranog na stadionu Anfield. Junak meča bio je zvanično najbolji igrač Premier lige, po izboru nogometnih profesionalaca, Mohamed Salah sa dva gola i isto toliko asistencija. Džeko i Perotti ostavili Romu “u igri”.

Liverpool je u meč ušao u jakom ritmu, prilike su se za domaćina redale kao na traci, a Roma je samo na trenutke izgledala kao tim koji je izbacio Barcelonu.

Igrao se 5. minut kada je Liverpoolov napadač Roberto Firmino pucao lijevo pored gola. Na drugoj strani opasan je bio Aleksandar Kolarov, kojem je golman odbranio šut sa ruba šesnaesterca skrenuvši ga u prečku.

Nakon ove šanse Rominog igrača Liverpool je krenuo još ozbiljnije. Sadio Mane je u nekoliko minuta ima dvije odlične šanse za pogodak, ali ga je koštao manjak koncentracije i sebičnost. I onda 36. minut. Mohamed Salah je primio loptu u kaznenom prostoru i namjestio je na svoju ubitačnu lijevicu sa kojom zabija sjajan gol. Alisson je bio nemoćan da zaustavi šut bivšeg igrača “Vučice”.

Samo dvije minute kasnije Dejan Lovren propušta da zabije za 2:0. Njego šut sa otprilike 11 metara odbio se od prečku u aut.

Liverpool je nastavio da opsjeda gol gostiju. Potpuna panika među defanzivcima Rome zavladala je kako se bližio kraj prvog dijela. I onda kada su svi očekivali da sudija svira kraj, ponovo se ukazao Salah. U 45. minutu protrčao je između dva igrača italijanskog kluba i efektno lobovao brazilskog golmana. Salah je kao i kod prvog gola odbio da proslavi pogodak iz poštovanja prema bivšem klubu i saigračima.

džeko liverpool Izvor: REUTERS/Phil Noble

Trener Rome Eusebio Di Francesco je odmah na početku drugog poluvremena u igru poslao mladog češkog napadača Patrik Schick, ali mu to ništa nije pomoglo. Liverpool je poput zvijeri kada osjeti krv krenuo još žešće i samo je bilo pitanje sa kojom gol razlikom će Englezi završiti meč.

Popularni Mo Salah je u nastavku preuzeo ulog asistenta. Prvo je dodao u 56. minutu za gol Manea, da bi isto uradio i za drugog partnera u napada, Firmina, koji je u 61. minutu ponovo matirao Alissona. Isti igrač u 69. minutu zabija svoj drugi gol, ukupno peti za “Redse”.

Trener domaćih Jurgen Klopp je u 75. minutu povukao mudar potez i iz igre izvukao Salaha kako bi ga sačuvao eventualne povrede. I onda je uslijedio period Rome.

Izvor: DM

U 81. minutu bh. reprezentativac Edin Džeko svojim sedmim golom u Ligi prvaka vratio je nadu gostima iz Italije. Samo pet minuta kasnije ponovo šok na Anfiledu. Penal za Romu je svirao glavni sudija meča Felix Brych. Diego Perotti je bio precizan i postavio konačnih 5:2.

Uzvratni meč između ova dva tima igra se u srijedu, 2. maja u Rimu.