Džemal Karčić, prva zaposlena osoba s Daunovim sindromom: Sretan sam što mogu zaraditi za porodicu

Džemal Karčić, prva zaposlena osoba s Daunovim sindromom: Sretan sam što mogu zaraditi za porodicu

Džemal Karčić prva je osoba s Daunovim sindromom iz Sarajeva, a druga u BiH, koja je dobila priliku za zaposlenje. Odnedavno radi u firmi OBI, što mu pričinjava veliko zadovoljstvo, a njegova sreća iz dana u dan sve je veća.

– Svakim danom usvajam nova znanja i vještine. Odgovoran sam i s lakoćom odlazim na posao. Posebno mi je zadovoljstvo što mogu zaraditi novac, koji mi pruža priliku da aktivno učestvujem u porodičnim finansijama – kazao je Džemal, koji se u životu suočio s brojnim izazovima.

Uživa dok radi

Njegova sestra Jasmina Karčić-Eyinc ističe da Džemal uživa radeći s drugima te da mu je porodica podrška i oslonac.

– Primjetno je da su i njegove radne kolege zadovoljne njegovim angažmanom te da su raspoložene za zajednički rad. Kao porodica smo mu podrška i oslonac, ali nismo neko ko bdije nad njim danonoćno i pazi na svaki njegov korak. Džemal je samostalan mladić, samostalno vodi brigu o sebi, o porodici. On promišlja i donosi odluke sam – kazala je Karčić-Eyinc.

Ističe da je kompanija za koju radi društveno odgovorna i da je njihov odnos prema Džemalu ono što treba poslužiti kao primjer drugima.

Predsjednica Udruženja „Život sa Down sindromom FBiH“ Sevdija Kujović smatra da u našoj zemlji veoma mali broj osoba s Daunovim sindromom ima priliku za zaposlenje.

– Inkluzivno obrazovanje osnovno je ljudsko pravo tih osoba i jedini prihvatljiv oblik njihovog obrazovanja. Pozitivno utječe na njihovu motivaciju, razvoj cjelokupne ličnosti i bolju spremnost za samostalan život nakon školovanja – kazala je Kujović.

Dodaje da se osobe s Daunovim sindromom uvijek trebaju osjećati ugodno, motivirajuće i uspješno.

Otvoreno tržište

– Veza između obrazovanja, rada i zapošljavanja mora biti stalno prisutna u životu mlade osobe s tim sindromom. Udruženje već nekoliko godina ukazuje na prednost njihovog zapošljavanja na otvorenom tržištu rada, u skladu s njihovim mogućnostima – istakla je Kujović.

Njihove želje uvijek treba podržati  

Kujović ističe da je želja mladih s Daunovim sindromom da se osjećaju korisnim članovima društva te da njihovu posvećenost poslu i spremnost da uče treba uvijek podržati.

– Posebno bih istakla njihovu jaku borbu da u svemu budu samostalni. I zaista, kada dobiju priliku, ruše predrasude društva o njihovim mogućnostima – kazala je Kujović.

Azra prodaje kozmetiku u Bihaću

Azra Dedić, 24-godišnjakinja iz Bihaća, prije nekoliko godina bila je prva osoba s Daunovim sindromom u BiH koja je dobila posao. 

Dedić trenira džudo - Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba
  • Dedić trenira džudo

Zaposlena je u firmi koja prodaje kozmetiku, a trenira vrlo uspješno džudo i prvakinja je u tom sportu.

AVAZ

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE