Džindić: Državni zakon o električnoj energiji i gasu je neophodan, Šarović nas je pokušao prevariti

Džindić: Državni zakon o električnoj energiji i gasu je neophodan, Šarović nas je pokušao prevariti

Reforma energetskog sektora je prioritet “broj jedan” na putu Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji. O izazovima na ovom putu za portal Klix.ba govorio je federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić.

Razgovor smo otvorili općom temom – Zakonom o energetici BiH, koji godinama ostaje samo ideja, a ministar kaže “kamo sreće da je zakon donesen pa da entiteti imaju jedan takav stub na koji bi se kačili i iz njega izvodili entitetske zakone”.

“To bi bio zakon koji bi svima nama dao smjernice kako da se procesi u energetskom sektoru pravilno poredaju. Mi danas imamo nekoliko zakona u FBiH, RS-u, ali i na nivou Bosne i Hercegovine koji nisu usuglašeni jedan s drugim. Uzmite dva zakona u dva entiteta koji bi trebalo da tretiraju istu oblast i doći ćete do zaključka da oni tretraju drugačiju oblast”, kaže Džindić i to ilustrira primjerom Zakona u gasu RS-a, koji tretira “državna pitanja”, a zbog nemogućnosti donošenja državnog i Federacija će morati donijeti takav.

On kaže da kada FBiH bude donosila takav zakon, on će biti entitetski, jer se oni neće igrati države, jer postoji njeno ministarstvo koje bi se time trebalo baviti.

“U nedostatku državnih zakona došlo se do toga da se napravi jedan zakon o energiji ili energetici, koji bi ‘pokupio’ sve te zakone, a onda bi iz njega izlazili pojedini zakoni za svaku oblast. Nekidan smo američkim zvaničnicima ponovili zahtjeve da nije fer od ranijeg državnog ministra Šarovića da entitetima pošalje dvije različite verzije zakona o gasu i električnoj energiji. Kako da se mi na to očitujemo kad je Šarović želio da nas prevari”, kaže Džindić.

Naglašava kako postoji sporazum tri ministra potpisan 2016. godine, koji obuhvata protokol o usvajanju tog zakona, nažalost nijednu njegovu stavku nije ispoštovao resorni državni ministar.

“Nama zakon ne treba nikako ako ne može biti provodiv”, dodaje te kaže kako je njegovo ministarstvo završilo pet zakona iz ove oblasti, među njima i zakon o rudarstvu, a još su tri zakona u pripremi.

Kad će doći do ponovnog otvaranja priče o državnom zakonu zavisi od Vijeća ministara, dodaje Džindić te kaže kako se konstantno vrši pritisak na FBiH, a odgovornost je na državnom ministarstvu.

“Ako proširimo kontekst pa vidimo sve ove sankcije koje su uvele Evropska unija i Energetska zajednica, o kojima je govorio gospodin Janez Kopač, one su uvedene prema BiH, a ne prema entitetima. Kamo sreće da je jedini spor između Energetske zajednice i države zakon o gasu, imate tridesetak zahtjeva za prilagođavanje našeg zakonodavstva prema direktivama EU – koji nisu provedeni, a ovo je samo jedan od njih”, kaže on.

Problematičnim ističe i odluku o kvalitetu tečnih goriva Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koja bi značila povrat na 2010. godinu u kvalitetu goriva. Džindić kaže da na to neće nikad pristati.

“Mi trebamo samo napraviti balans između zahtjeva EU i naših maksimalnih mogućnosti. Nama je Blok 7 potreban samo da imamo fiksnu stabilnu energiju, koja ne može ovisiti o tome da li ima sunca, vjetra ili vode. Ostatak od 50 posto u nekih 20 godina bismo mi proizvodili iz obnovljivih izvora eenrgije. Mi treba da se približavamo omjeru 50:50. Reforme energetskog sektora su prioritet broj jedan u našem pridruživanju EU”, zaključio je ministar Nermin Džindić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE