Ekonomska kriza u Njemačkoj usporava izvoz drvne industrije iz BiH

Ekonomska kriza u Njemačkoj usporava izvoz drvne industrije iz BiH

Bosna i Hercegovina se nalazi u vrhu ljestvice drvoprerađivačkih zemalja u kojoj je oko 60 posto površine pod šumom. Drvna industrija jedina je grana bh. privrede koja ostvaruje suficit u međunarodnoj razmjeni, ali zbog ekonomske krize u svijetu izvoz je počeo opadati.

Od 1.500 kompanija u drvnoj industriji s područja Bosne i Hercegovine većina je izvozno orijentisana i zapošljava 25 hiljada radnika i potrebno ih je još.

– Ono što je drvoprerađivačkoj industriji u Bosni i Hercegovini trenutno potrebno je diverzifikacija tržišta, budući da velikim dijelom ovisimo o njemačkom tržištu na kojem je potražnja usljed ekonomske krize izazvane ratom u Ukrajini pala i do 30 posto. Najveći problemi drvoprerađivača nalaze se unutar same zemlje kao što je dugo najavljivano smanjenje na opterećenje plaća, ali je neophodno i potaći firme koje će proizvoditi s većom dodatom vrijednosti – ističe za Faktor Lejla Međedović iz odjela Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine (VTKBiH) za promociju izvoza drvne industrije.

Drvna industrija Bosne i Hercegovine, uz metalski sektor, predstavlja pokretač izvoza Bosne i Hercegovine. U 2022. godini činila je 10 posto ukupnog izvoza naše zemlje u svijet, bilježeći konstantan rast izvoza čak i u doba pandemije. Međutim, kriza izazvana ratom u Ukrajini, nedostatak sirovina i energenata, inflacija cijena i konačno recesija na nama najvažnijem tržištu izvoza u Njemačku, u 2023. godini značajno se odrazila i na izvoz drvne industrije Bosne i Hercegovine, podaci su VTK.

– U prvih šest mjeseci 2023. godine ukupan izvoz drvnog sektora je iznosio 984 miliona 606.560 maraka, što je za 11,4 posto manje od izvoza u istom periodu 2022. godine. Pad izvoza zabilježili su: proizvodi šumarstva, građevinska stolarija, rezana građa i elementi, ploče i furnir. Veliki utjecaj na pad izvoza primarnih proizvoda imale su i mjere zabrane izvoza određenih šumskih i drvenih sortimenata, koje su uvedene radi zaštite domaćeg tržišta i drvoprerađivačke industrije.

Vrijednost izvoza namještaja od 344,7 miliona maraka u posmatranom periodu ista je kao i u prvih šest mjeseci 2022. godine, što je pozitivno, s obzirom na to da je na kraju 2022. godine izvoz namještaja bio u blagom padu od 3,8 posto u odnosu na 2021. godinu – kaže Lejla Međedović.

Na istom nivou ostao je i izvoz montažnih drvenih kuća, te je struktura izvoza u korist finalnih proizvoda očuvana sa učešćem namještaja u ukupnom izvozu od 35 posto u prvoj polovini 2023. godine. Najvažniji izvozni proizvodi drvne industrije bili su: drvena i tapecirana sjedala, namještaj za dnevne sobe i trpezarije, drveni namještaj za spavaće sobe, te ostali drveni namještaj.

– Očekujemo da će se turbulencije u izvozu drvnog sektora nastaviti do kraja godine, a projekcije Svjetske banke za 2024. i 2025. godinu za tržište Evropske unije i Bosnu i Hercegovinu koje predviđaju rast realnog BDP-a, obima vanjskotrgovinske razmjene, industrijske proizvodnje i izvoza, te pad nezaposlenosti i cijena, daju optimizam i za oporavak bh. ekonomije – smatra naša sagovornica.

Ipak, još zadugo će privreda Bosne i Hercegovine biti zavisna od trgovine sa Njemačkom i, posebno, teritorijalno bližim zemljama EU-a, što je prirodno s obzirom na geografski položaj naše zemlje i tradicionalnu povezanost ekonomija. Dugoročno, nužno je raditi na osvajanju i razvijanju novih tržišta unutar samog EU-a i drugih udaljenijih tržišta.

– Kompanije u BiH u drvnoj industriji ulažu velike napore kako bi održale proizvodnju, sačuvale zaposlene i ostvarile dobre izvozne rezultate uprkos ekonomskoj krizi. K tome, trude se ići ukorak sa sve rigoroznijim zahtjevima u pogledu očuvanja okoliša, društvene i korporativne odgovornosti, što je neizbježan uvjet za postizanje konkurentnosti i zadržavanje pozicije u globalnim lancima vrijednosti.

Vanjskotrgovinska komora BiH, kao organizacija za podršku privredi i izvoznicima, konstantno radi na podizanju svijesti i na konkretnim projektima za jačanje konkurentnosti bh. firmi i njihovoj internacionalizaciji. Jedan od sektora fokusa jest i drvna industrija jer tu postoji zatvoren lanac proizvodnje, sve do izvoza finalnog proizvoda, kao i perspektiva za razvoj vlastitih brendova. Ove kompanije putem Komore dobijaju podršku za promociju svojih proizvoda kroz učešće na međunarodnim sajmovima i B2B susretima s potencijalnim kupcima iz evropskih i drugih zemalja. Programi razvoja izvoza koje provodimo, firmama nude istraživanje tržišta, izradu izvoznih marketing planova, promotivnih materijala i razvoj digitalnih alata za privlačenje stranih kupaca – zaključuje Lejla Međedović.

Faktor

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE