Ekonomski analitičar Čavalić o kupovini plina isključivo u rubljama: Putin je stavio Evropu u pat-poziciju

Ekonomski analitičar Čavalić o kupovini plina isključivo u rubljama: Putin je stavio Evropu u pat-poziciju

Predsjednik Rusije Vladimir Putin zadao je udarac Zapadu objelodanivši da za isporuke plina “neprijateljskim zemljama” kao što su članice Evropske unije i SAD, Rusija primati samo rusku valutu, odnosno rublje te da nema smisla da isporučuju njihova dobra EU i SAD za isplatu u dolarima, eurima i drugim valutama. 

Prema podacima, od trenutka kada je Putin to objavio, cijene gasa već su poskupjele.

Ekonomski analitičar Admir Čavalić za portal “Avaza” objasnio je zašto se Putin odlučio na taj korak za koji je rekao da je očekivan, te može li ova odluka imati utjecaja na BiH.

Ruska ekonomija

– Na taj način želi da se očuva rublja. On faktički daje ultimatum kupcima da moraju nabavljati rublju i davati vlastitu devizu. Usljed pada potražnje za rubljom, ona postaje neatraktivna i nestabilna valuta i opada na vrijednosti. To se dešava masovno, čak i unutar Rusije. Brojni građani Rusije su krenuli da kupuju inostrane valute, da uzimaju devize, a da se rješavaju rublje. To je kod njih zakonom zabranjeno, dakle onemogućeno im. Sada da bi vratio snagu rublje kao valute, Putin vještački kreira potražnju, tako što to uvjetuje kroz ultimatum spram nabavke energije, konkretno prirodnog plina. On inicira potražnju za vlastitom valutom – rekao je Čavalić.

Dodao je da iz dana u dan, zbog ekonomskih sankcija, pokazuje se da je ruska ekonomija vrlo ugrožena i ranjiva.

– A svaki dan sankcija kreira novi niz problema za rusku ekonomiju, onda u jednom trenutku se očekivalo da se ovakvo nešto uradi kao pokušaj spasa vlastite valute. Da ne kolabira sistem – istakao je Čavalić.

Utjecaj na BiH

O utjecaju na Bosnu i Hercegovinu istakao je da zavisi kako su definisani naši dugoročni ugovori. 

– Ne mogu tačno ulaziti u detalje, zavisi u kojoj su valuti izraženi i slično. Načelno ne bi trebalo da ima puno utjecaja. Naravno, povećava transakcione troškove što je bitno naglasiti. Ali u kratkom roku ne. Kupci bi morali da konverzijom ili na neki drugi način nabavi rublje. Ona može samo iz Rusije da ih nabavi i na taj način jača njihovu valutu.

Ovo samo faktički targetira Evropa, koja se nalazi u pat-poziciji, trenutno kratkoročno. Vidimo da Njemačka pregovara. Svejedno je iz pozicije SAD i mislim da to nije dato kao ultimatum Kini, ali Evropi jeste – zaključio je Čavalić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE