Ekonomski stručnjak Željko Rička: Potreban jasan plan mjera

Ekonomski stručnjak Željko Rička: Potreban jasan plan mjera

Zbog situacije na globalnom planu, ali i izostanka adekvatnog odgovora domaćih vlasti inflacija u BiH nezaustavljivo raste.

Prema posljednjim informacijama Zavoda za statistiku FBiH, dok se čekaju oni za nivo države, njena godišnja vrijednost je 19,1 posto.

Razni strahovi

Ekonomski stručnjak Željko Rička kaže da smo ušli u nepovoljniji dio godine, kada se i inače, zbog otežanog transporta i nedostatka poljoprivrednih proizvoda s naših polja, suočavamo s rastom cijena, pa i višim stepenom „psihološke inflacije“ izazvane raznim strahovima.

– Mi sad imamo situaciju koja mnogo pogoduje takvom pristupu. Imamo ratno stanje koje izaziva strah, silne migracije koje se odražavaju na kretanja cijena, ljudi odlaze iz zemlje. Masa je faktora koji onima koji nešto imaju i žele to plasirati otvaraju prostor da podižu cijene bez mnogo reakcije s druge strane – kaže Rička.

Činjenici da smo prema odlasku ljudi, standardu građana, pa i procentu poskupljenja najgori u regionu i među najgorima u svijetu značajno doprinose i politička situacija i izostanak mjera aktuelnih vlasti kojima bi se nevolja barem ublažila.

– Trebalo je mnogo ranije, kada nije bilo ovih globalnih problema, razmišljati o vlastitim rezervama. Pamtim period bivše Jugoslavije. Ne hvalim politički koncept, ali postojala je organizovana borba protiv potencijalnih rizika. Imali smo razne robne rezerve, pa su svi mlinovi u periodu žetve dobivali novac za otkup kompletne žetve. Ona je bila pod kontrolom državnih organa i redovno su dopunjavane. Sad imamo situaciju da, čim čujemo nagovještaj da će poskupjeti ulje, odmah pravimo skladišta u ostavama – pojašnjava Rička.

Hitna pomoć

Ističe da je potrebno uraditi strateške planove, neke izvaditi i iz ladica, pa se opredijeliti šta ćemo u najkraćem roku najviše moći proizvesti.

– Bez strateškog pristupa, ovo je samo hitna pomoć, a prava bolnica, pravo liječenje je u proizvodnji. 

Šta poduzeti

– Potrebna nam je godina da to uspostavimo, da u poljoprivredi imamo cikličnu proizvodnju jednu za drugom. Nove vlasti, koliko je sutra, moraju osmisliti takav, ekipni pristup, a imamo institucija koje to mogu raditi. Cijela borba se vodi oko toga ko će s kim, ko će protiv koga. Dajte da obezbijedimo da svi mi zajedno imamo hranu, zdravlje, obrazovanje – kaže Rička.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE