Elektroprivreda BiH razočarala rudare
Nakon što je Elektroprivreda BiH odbila povećati otkupnu cijenu uglja Rudniku Breza za ćumur koji dostavljaju u Termoelektranu Kakanj, u brezanskom ugljenokopu ne kriju ogorčenje. Uz najavu odmrzavanja štrajka rudara iz Sindikata moguće je i donošenje odluke da se obustavi dalja isporuka TE Kakanj, a da ugalj deponuju do daljnjeg u krug rudnika.
Tržišno poslovanje
– Sa 60 KM po toni koliko bi oni da nas plaćaju, ne bismo mogli isplaćivati plate radnicima i obaveze za njihove plate. Rudnik Breza neće više da radi na način da ne izmiruje obaveze na platu, da se to gomila. Želimo raditi tržišno, da radimo pozitivno, da živimo od svog rada i zarade. Bolje je i ugasiti se nego da budemo socijalni slučaj u okolnostima gdje to sigurno nismo. A ponavljam, imali smo najveću proizvodnju u 110-godišnjoj istoriji ugljenokopa i to sa duplo manje radnika nego u ona zlatna vremena Alije Sirotanovića, kazao je Ćamil Zaimović, generalni direktor Rudnika Breza.
Zaimović je objasnio da je Rudnik Breza u podređenom položaju u odnosu na ostale rudnike u sastavu Koncerna. Tražili su, veli, zbog toga i prošle i ove godine da se izjednače sa ostalim rudnicima.
– Dajemo puno kvalitetniji ugalj od ostalih i tražili smo da nam barem plaćaju jednako kao ostale. S obzirom na to da je prošle godine bio ugrožen elektroenergetski sistem zbog suša i problema koje su imali sa hidropotencijalom, mi smo prihvatili da radimo više i “povukli” proizvodnju. Čak 87 posto je struje proizvedeno u termoelektranama Kakanj i Tuzla zahvaljujući rudnicima i njihovom uglju, a 13 posto je proizvedeno struje iz hidroelektrana, rekao je Zaimović.
On je dodao da je otkupna cijena uglja po toni 60 KM, koliko košta i kamen na tržištu. Sa tom cijenom bi, gotovo sigurno, išli u negativno poslovanje.
Prošle godine RMU Breza je proizveo 670.000 tona komercijalnog uglja sa 1.200 radnika. Prema riječima prvog čovjeka brezanskog rudnika, u prvom polugodištu 2018. očekuje se slična proizvodnja kao u istom periodu prošle godine, dok bi u drugom polugodištu moglo doći do pada proizvodnje “s obzirom na to da Elektroprivreda nije ispunila obaveze prema Rudniku, a to je nabavka adekvatne opreme za koju su odavno obezbijeđena sredstva”.
Obaranje tendera
– Izgleda da se namjerno obaraju tenderi od EPBiH, da su neki ljudi tamo, izgleda, već krenuli u predizbornu kampanju i obaraju tendere, dajući nerealan budžet i ne nabavljaju adekvatnu opremu za Rudnik Breza. A sada su odbili da nas plaćaju po cijeni koju je država odredila – pet maraka po gigadžulu i da nam spuste granični prag kao za ostale rudnike. Apsurdno je to da nama sa 10.500 GJ po kg ne primaju ugalj, odnosno prime ga pa ga spale i ne plate ništa, a 8.000 GJ po kg kupuju od Miljevine i Stanara kod Doboja koji nisu dio Koncerna, koji su iz drugog entiteta i plaćaju po istoj cijeni kao što plaćaju nama za daleko kvalitetniji ugalj. Isto tako, niži prag kvaliteta uglja ima Kakanj pa primaju ugalj, a nas pljačkaju. To se sve dešava zajedno sa kućom koja radi za Elektroprivredu. Posebno apsurdno je da kupac određuje i cijenu i kvalitet uglja. Istina je da je ovaj menadžment EPBiH popravio stanje u rudnicima u odnosu na bivšu upravu, ali ovo nisu smjeli sebi da dopuste. Nisu smjeli da dopuste da politika uđe u sve pore preduzeća, naglasio je Zaimović.
Oslobođenje
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE