Epidemija morbila u Federaciji BiH

Epidemija morbila u Federaciji BiH

“Od kraja decembra 2023. u Federaciji BiH se registrira obolijevanje od morbila u epidemijskom obliku, u četiri općine u Tuzlanskom kantonu. U prve tri sedmice 2024. registrovano je 47 oboljelih. Ove sedmice registriramo i 12 oboljelih u Sarajevskom kantonu te jednog oboljelog u Zeničko-dobojskom kantonu”, izjavio je epidemiolog dr. Sanjin Musa iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH dodavši kako je to rezultat smanjenih vakcinalnih obuhvata.

Dezinformacije o vakcinama

Ove vijesti nisu bile nimalo neočekivane s obzirom na drastično smanjenje vakcinalnih obuhvata kod nas, u regionu, ali i globalno. Prema posljednjim podacima, kako navode iz Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), tek nešto više of 60% djece je vakcinisano MRP (MMR) vakcinom u FBiH. MRP/MMR vakcina štiti od morbila, rubeole i zaušnjaka.

Stope vakcinacije za prvu dozu vakcine koja štiti od morbila, pale su sa 96% u 2019. na 93% u 2022. širom Evrope, dok je pokrivenost drugom dozom pala sa 92% na 91% u istom periodu, kažu iz SZO. Da bi populacija bila zaštićena od izbijanja morbila, stepen vakcinalnih obuhvata mora biti najmanje 97%.

Nepravedno je samo optužiti roditelje za ovakav ishod. Tu je, prije svega, djelovanje pojedinaca i pojedinki koji šire dezinformacije o vakcinama, plaše nesretne roditelje da će djeca zbog MRP/MMR vakcine postati autistična ili da se u vakcinama skrivaju otrovi. Ništa od ovoga nije tačno.

Stotine studija su pokazale kako vakcine nemaju utjecaja na pojavu autizma. No, propaganda nije jedini razlog za ovu katastrofu. Iako imamo vrijednih i predanih pedijatara, kojima treba skinuti kapu, čitav sistem je zakazao. Vakcinacije redovnim vakcinama nisu rađene u toku pandemije, iako je to trebao biti prioritet. Djeca se vraćaju s termina za vakcinaciju zbog minornog razloga kao što je šmrcanje. Roditelji zaboravljaju na termin vakcine, ili prosto ne mogu svako malo izlaziti s posla da to obave. Ovo je okrutan svijet u kojem mnogi poslodavci nemaju ni znanje ni empatiju za ovakve potrebe roditelja i društva. Aplikacija za mobitele koja je trebala služiti kao podsjetnik za kalendar vakcinacije postala je neupotrebljiva i neodrživa, odnosno beskorisna. Malo ko provjerava kartone djece i zove telefonski roditelje da se odazovu. Sistem kazni za izbjegavanje vakcinacije postoji, ali se prosto ne primjenjuje. Ugrožavanje tuđeg zdravlja postalo je vrlo moderan hobi. Čak postoje i univerzitetski profesori koji govore protiv vakcina i kako nisu vakcinisali djecu, što opšta populacija prihvata kao ohrabrenje da i oni čine isto.

Još jedan problem je i činjenica da specijalizacija pedijatra kao da nije popularna, te u zemlji imamo premalo pedijatara koji su pred penzijom ili sad u penziji. Ovo je direktni atak na zdravlje i budućnost već ionako ugrožene populacije BiH.

Usljed izbijanje ove epidemije, mnogi se pitaju da li su zaštićeni. Dosta ljudi je izgubilo zdravstvene knjižice i kartone i ne zna da li je vakcinisano.

U bivšoj Socijalističkoj federativnoj republici Jugoslaviji generacije nakon ‘80. godišta su dobijale bar jednu dozu MMR vakcine. To je bila ona stara vakcina, s malo problematičnim sojem zaušnjaka. Ali, u različitim federativnim republikama, ta je vakcina uvođena različitih godina. Ako ste rođeni osamdesetih, ne mora značiti da ste primili vakcinu. Sve je to vrlo teško znati bez knjižice, osim ako se testirate na prisustvo antitijela (titri antitijela).

Ekstremne prilike

Odrasli smiju primiti MMR vakcinu i možete jednostavno tražiti da primite bar jednu dozu neke od dostupnih MMR vakcina (Priorix ili MMR Vax Pro). Međutim, problem je što u našoj zemlji nema odluke kojom bi se omogućilo da se i odrasli vakcinišu ovom vakcinu. Ona se daje samo djeci, sa navršenih 12 mjeseci i pred polazak u školu. Jedini način da se odrasla osoba vakciniše jeste da ode u susjednu Hrvatsku, najavi posjet u ondašnjem zavodu za javno zdravstvo i primi vakcinu. Obično se ne moraju primiti dvije doze, jer se nekako ipak računa da smo primili bar jednu dozu. Ali isto tako možete primiti dvije doze u razmaku od oko mjesec najkraće.

Ekstremne prilike zahtijevaju i ekstremne odluke, stoga bi i odraslima trebalo biti omogućeno da prime ovu vakcinu. Treba napomenuti da ovu vakcinu ne mogu primit trudnice zbog toga što sadrži živi virus rubeole, koji može oštetiti plod.

Institucije moraju pojačati vakcinalne obuhvate, dovesti mlade pedijatre, davati subvencije i stipendije za specijalizaciju pedijatrije i do tada, dozvoliti i da ljekari porodične medicine vakcinišu i djecu. Potrebno je intenzivirati vakcinaciju i prolaziti kroz zdravstvene kartone djece te pozivati roditelje na vakcinaciju.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE