Epidemiolozi pozivaju roditelje da sarađuju sa školama

Epidemiolozi pozivaju roditelje da sarađuju sa školama

Institut za javno zdravlje Crne Gore pozvao je roditelje učenika da sarađuju sa nadležnim institucijama kako bi se smanjio negativan efekat epidemije koronavirusa na obrazovni sistem u zemlji, javlja Anadolu Agency (AA).

U Crnoj Gori je 1. oktobra počela nova školska godina uprkos zahtjevu dijela roditelja i civilnog sektora da se za sve učenike organizuje online nastava kako bi se smanjio rizik od infekcije koronavirusom.

Zamjenik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić smatra da roditelji treba da dijele odgovornost s obrazovnim ustanovama, kako bi zaštitili zdravlje učenika. On je upozorio da je nemoguća eliminacija rizika od virusa, ali da se može svesti na prihvatljiv nivo striktnim pridržavanjem propisanih mjera.

  • U ovom trenutku, sa svim predloženim mjerama, škole smo učinili bezbjednim sa epidemiološke tačke gledišta, ali svi zajedno treba da se potrudimo da tako ostane i da bezbjednost sa škola proširimo i na lokalnu zajednicu. Upravo tu dolazi do izražaja uloga roditelja i porodice. Očigledno da nikada kao do sada nije bila izraženija potreba za zajedništvom i bliskom saradnjom roditelja, nastavnika, ljekara i kompletnog društva, jer samo dosljedno poštovanje svih pravila prevencije, ne samo u školi već i van škole, imaju smisla i učinka”, kazao je Begić za Aanadolu Agency.

Nakon polugodišnje pauze izazvane epidemijom koronavirusa, nastava je počela u svim crnogorskim školama uz pojačane epidemiloške mjere. Nastava se u školama organizuje za đake od prvog do šestog razreda, dok će učenici sedmog, osmog i devetog razreda nastavu pratiti online uz stalne konsultacije i ispitivanja u školi.

Prema uputstvima Ministarstva obrazovanja i Instituta za javno zdravlje, u školama je obavezno nošenje maski i poštovanje distance. Mjerama je predviđeno da u učionici istovemeno ne smije biti više od 15 učenika dok u jednoj školskoj klupi smije da sjedi samo jedan učenik. Neophodno je održavati i fizičku distancu od najmanje dva metra, dok djeca neće imati školske odmore već pauze koje mogu da provode u učionici.

Izvršna direktorica NVO “Roditelji“ Kristina Mihailović ističe da dio roditelja nije zadovoljan odlukom nadležnih da se djeca vrate u školske klupe i pored velikog broja zaraženih u zemlji. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, Crna Gora je zemlja sa najviše aktivnih slučajeva na 100 hiljada stanovnika u regionu.

  • Pojedini roditelji se boje za zdravlje svoje djece i traže da ne idu u školu zbog trenutne epidemiološke situacije. Dio roditelja se prije početka školske godine bunio i zbog obaveze da djeca nose maske, ali ih je sve manje. Poseban problem za roditelje su različite smjene zbog kojih se teško organizuju. Posebno oni koji imaju djecu različitih uzrasta“, kazala je Mihailović.

U Crnoj Gori je nakon pojave prvih slučajeva koronavirusa u martu obustavljena nastava u školama a učenici su završili školsku godinu preko posebne online platforme nazvane “Uči doma“.

Nakon primjedbi dijela javnosti da bi pojava koronavirusa u školama mogla ugroziti zdravlje djece, iz Ministarstva obrazovanja kazali su da će prilagođavati nastavu epidemiološkoj situaciji. Mjerama Ministarstva je, između ostalog, zabranjen dolazak u školu đacima i nastavnom osoblju ukoliko imaju simptome respiratorne ili crijevne infekcije, povišenu temperaturu, gubitak čula mirisa iili ukusa. Dolazak u školu zabranjen je i licima kojima je izdato rješenje o stavljanju u karantin ili kućnu izolaciju.

Podsjećajući na slučajeve pojave koronavirusa u školama u regionu, Begić je istakao da su škole najčešće zatvarane jer su virusom bili zaraženi nastavnici. On je rekao da će u slučaju pojave virusa u crnogorskim školama svaki slučaj biti posebno epidemiološki analiziran.

  • Ukoliko se ne nose maske, a pojavi se slučaj obolijevanja u nekom odjeljenju i podaci ukažu da je osoba tokom perioda zaraznosti boravila u školi, svi koji ne nose masku tretiraće se kao bliski kontakti. U tom slučaju, sva djeca ili bar ona koja su bila najbliža oboljelom, bi trebala da idu u kućni karantin. To bi dovelo do toga da se svaki čas neke škole otvaraju, zatvaraju, a djeca prelaze na online nastavu, pa poslije izvjesnog vremena vraćaju u školu. Cilj preporuka je da se ovakva situacija izbjegne u najvećoj mogućoj mjeri, što znači da ukoliko se pojavi jedan slučaj u razredu, a svi nose masku i drže distancu, neće biti potrebe da ostala djeca odlaze u kućnu samoizolaciju već samo dijete koje je inficirano“, kazao je Begić.

Mihailović je apelovala na nadležne da strogo kontrolišu poštovanje mjera u školama kako se ne bi ugrozilo zdravlje djece.

  • Očekujemo da reaguju u slučaju pojave infekcije, kako su i najavili. Zdravlje djece je najvažnije i tu ne smije biti propusta, kazala je Mihailović.
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE