Ermin Čehić: Boljim propisima možemo povećati natalitet

Ermin Čehić: Boljim propisima možemo povećati natalitet

Predstavnički dom Parlamenta FBiH prije nekoliko dana je usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom, koje je na usvajanje po skraćenom postupku uputila Vlada FBiH. Suština usvojenih izmjena je da se dovedu u ravnopravan položaj svi oni kojima je ova pomoć potrebna.

Lijekovi za stimulaciju

Preciznije, izmjene zakona su napravljene na način da finansiranje nije više iz sredstava zdravstvenog osiguranja na nivou kantona, nego iz federalnog budžeta. Procijenjeno je da će za realizaciju zakona na godišnjem nivou biti potrebno 10 miliona KM.

U FBiH je tokom prošle godine iz postupka vantjelesne oplodnje rođeno oko 300 beba, kaže Karajbić

Kako je navedeno u članu 59. zakona, BMPO se finansira iz sredstava budžeta FBiH putem transfera Vlade FBiH za finansiranje BMPO koji se doznačava Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, o čemu odluku donosi Vlada FBiH za svaku fiskalnu godinu. Predviđeno je da pravo na liječenje BMPO na teret budžeta FBiH ima žena do navršene 42. godine, koja je u braku, odnosno vanbračnoj zajednici i to: a) tri pokušaja intrauterine inseminacije, u skladu sa medicinskim indikacijama i smjernicama iz člana 23. stav (3) ovog zakona i b) pet pokušaja izvantjelesne oplodnje. Također, lijekovi za stimulaciju u postupku BMPO će se uvrstiti na listu lijekova Fonda solidarnosti FBiH.

Inače, Zakon o liječenju neplodnosti BMPO članom 27. utvrđuje vrste medicinski potpomognutih postupaka i to: intrauterina inseminacija (IUI), vantjelesna oplodnja (IVF), intracitoplazmatska mikroinjekcija spermija (ICSI), pohranjivanje polnih ćelija, polnih tkiva i embriona, zatim prenos polnih ćelija ili embriona u jajovod i preimplantacijska genetska dijagnostika.

Profesor dr. Ermin Čehić, načelnik Odjela za humanu reprodukciju, menopauzu i estetsku ginekološku endokrinologiju u Kantonalnoj bolnici Zenica, kaže za Oslobođenje da je Zakon o liječenju neplodnosti BMPO uveo pacijente u prava na finansiranje troškova od kantonalnih zavoda zdravstvenih osiguranja, ali je tokom njegove primjene došlo do niza poteškoća za pacijente, jer su postojale različite mogućnosti i tumačenja zakona pojedinih kantonalnih zavoda.

– Postupci za pojedine pacijente bili su usporeni traženjem dodatnih tumačenja iz kantonalnih zavoda zdravstvenih osiguranja, a koji su bili upućeni Povjerenstvu za BMPO koje radi pri federalnom Ministarstvu zdravstva. S tim u vezi je v. d. ministra zdravstva FBiH, prim. dr. Marina Bera, zatražila da Povjerenstvo iznađe najbolje rješenje kako bismo skratili vrijeme do pružanja usluge za naše pacijente. Iz tog razloga je Ministarstvo predložilo da se u proračun na razini FBiH uvrste i sredstva predviđena za postupke BMPO u skladu sa zakonom i procijenjenim potrebama. Ovo će pojednostaviti proceduru dobivanja suglasnosti za bračne parove kojima je ovakvo liječenje potrebno, ali će istovremeno finansijski rasteretiti kantonalne zavode zdravstvenog osiguranja. Znači, cilj je bio ubrzati procedure dobivanja suglasnosti parovima za liječenje neplodnosti i to će se ovim izmjenama i dopunama Zakona o BMPO nedvojbeno postići, pojašnjava dr. Čehić.

Uprkos tome što je Federacija BiH preuzela finansiranje liječenja neplodnosti, kantonalni zavodi i dalje mogu pomoći

Naš sagovornik ističe da dosta faktora utiče na uzroke neplodnosti kod parova u Federaciji BiH.

– To su, prije svega, dob pacijenata, eventualne pridružene bolesti kod pacijenata, traume, eventualna onkološka oboljenja… No, rijetko kada možemo reći da je samo jedan razlog neplodnosti, nego je češće riječ o više zbrojenih razloga za subfertilnost, iz čega proizlazi cjelovita klinička slika neplodnosti koju, pak, grubo dijelimo u sterilitet (nemogućnost začeća) i infertilitet (nemogućnost iznošenja trudnoće). Broj tih parova na nivou podataka Svjetske zdravstvene organizacije kreće se između 17 i 18 posto, fertilne dobi, kaže dr. Čehić.

Smatra da su sredstva koja su predviđena za realizaciju zakona dovoljna, te da se kantonalnim zavodima ostavlja mogućnost da i dalje djeluju u okviru svojih mogućnosti.

image

– U svakom slučaju, pacijenti će znatno brže dolaziti do odluke o plaćanju troškova ovog liječenja. A kao što sam već pomenuo, vrijeme je jedan od najvažnijih čimbenika u liječenju neplodnosti, naveo je.

Jednaki uslovi

Obezbijediti jednake uslove za parove sa sterilitetom u svih deset kantona prioritet je ovog zakona, kaže Elvir Karajbić, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu PFBiH.

– Prošle godine je u FBiH iz postupka vantjelesne oplodnje rođeno oko 300 beba, dok je oko hiljadu parova u ovom postupku. Usvojene izmjene zakona ocjenjuju se kao pokušaj poboljšanja loše slike nataliteta u Federaciji, rekao je Karajbić.

Primjena usvojenih izmjena zakona počinje 1. januara 2023.

Oslobođenje.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE