EU pomaže ekonomske reforme u BiH

EU pomaže ekonomske reforme u BiH

EU

Proširenje pregovora o strukturalnom dijalogu o reformi pravosuđa između EU i BiH na poglavlje 23, koje se odnosi na pitanja vladavine prava, kao i najavljena pomoć u pripremi programa za ekonomske reforme, pozitivni su signali EU koje treba iskoristiti, smatraju predstavnici BiH i RS.

Većina domaćih političara smatra da, bez obzira na uspjeh ili neuspjeh implementacije odluke Evropskog suda za ljudska prava u slučaju “Sejdić i Finci”, BiH treba dati drugačiji pristup i omogućiti da prije kandidatskog statusa na određeni način otpočne pregovore o nekim poglavljima.

Nakon što su propali posljednji pregovori o implementaciji te odluke, a Štefan File, evropski komesar za proširenje, se povukao iz tog slučaja, on je najavio da će strukturalni dijalog između BiH i EU biti proširen na neke članove poglavlja 23 zbog odlučnije borbe protiv korupcije. Poručio je i da se EU ne povlači iz BiH, već nastavlja svoj anganžman fokusirajući se na jačanje ekonomskog upravljanja.

U Delegaciji EU u BiH kažu da je predloženo proširenje inicijative Evropske komisije u skladu s postojećim ciljevima strukturalnog dijaloga. “Na inicijativi se radi i za očekivati je da će dobiti veći zamah u narednim sedmicama”, rekli su u Delegaciji.

Zlatko Lagumdžija, ministar inostranih poslova BiH, pozvao je danas EU da pomogne BiH i da se ne čeka kandidatski status i formalno pregovaranje o čitavoj stečevini EU, već da se jačaju institucije da bi mogle da se uhvate u koštac s realnim problemima.

“Moguće je neke segmente iz ovih poglavlja koji su kapitalni problemi za građane BiH ‘napasti’ kroz strukturalni dijalog i mekši birokratski pristup”, rekao je Lagumdžija, naglašavajući da je BiH potrebno dati svježiji i kreativniji način pristupa reformama.

Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS i član skupštinskog Obora za evropske integracije i regionalnu saradnju, kaže da je sam dijalog o reformi pravosuđa veliki uspjeh u smislu otvaranja pregovora o nekim pitanjima, iako formalno-pravno BiH nije otvorila pregovore.

“Mnogo je oblasti u vezi s kojima u BiH nema problema, kao što su ekologija, bezbjednost hrane itd., a o kojem se može razgovarati i prije nego što se formalno-pravno otvore pregovori”, kaže Mazalica.

Skup u Londonu

Novi pristup EU u ekonomskom smislu još nema formu, ali već u ponedjeljak na skupu koji Evropska banka za obnovu i razvoj organizuje u Londonu i na kojem će govoriti File moglo bi se znati više detalja.

“Cilj je pomoći zemljama da vlastitio upravljanje prilagode evropskom modelu koji se mijenja”, rekli su Delegaciji EU.

Nezavisne

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE