Evo zašto je 2023. godina bila izrazito teška za SAD: Rast napetosti s Rusijom i Kinom, ne pomaže ni rat u Gazi

Evo zašto je 2023. godina bila izrazito teška za SAD: Rast napetosti s Rusijom i Kinom, ne pomaže ni rat u Gazi

Nova godina se bliži, a u proteklih 12 mjeseci došlo je do mnogih zastoja za SAD na međunarodnoj političkoj sceni. Trenutno na mnogim frontovima vjetar puše u pogrešnom smjeru za interese Zapada. 

Analiza BBC-jevog autora Frenk Gardner (Frank) pobrojala je razloge zbog kojih je 2023. godina bila izrazito teška. 

Neuspjela vojna podrška Ukrajincima

Rat za Ukrajinu ne izgleda dobro. Posljednje finansiranje koje je odobreno iz SAD-a, nakon što su pregovori o nastavku pomoći zapeli u Kongresu, iznosi oko 250 miliona doalara. 

To nije ono čemu su se nadali, pošto su se suprotstavili velikim nadama da bi moderna vojna oprema mogla dati prednost ukrajinskoj vojsci da potisne Ruse s većeg dijela teritorije koji su zauzeli. Međutim, to se nije dogodilo. 

Kongres zaustavlja pokušaje Bijele kuće da progura vojne podrške od 60 milijardi dolara, dok i Mađarska zadržava paket pomoći EU od 50 milijardi eura.

Problemi s Vladimirom Putinom

U martu 2023. godine, Međunarodni krivični sud u Hagu je optužio Putina zajedno sa komesarom za prava djece, za ratne zločine nad ukrajinskom djecom. 

Oni su se nadali da će to Putina izolirati i da će biti nesposoban putovati zbog straha od hapšenja, no to nije baš slučaj. 

Od te optužnice bio je u Kirgistanu, Kini, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Saudijskoj Arabiji

Runda za rundom sankcija EU trebalo je baciti rusku ekonomiju u nokadun. Ipak, Rusija se pokazala izuzetno otpornom na ove sankcije

Podrška Izraelu

S početkom rata u Gazi, Bajden (Biden) je otputovao u Izrael i razgovarao s premijerom Benjaminom Netanjahuom (Netanyahu), u kojima je poručio da stoje uz Izrael. 

Rat u Gazi učinio je da se SAD čine saučesnicima u očima mnogih muslimana i drugih širom svijeta. 

Iransko savezništvo sa Rusijom

Iran je pod sumnjom da je tajno razvijao nuklearno oružje, što poriče. Ipak, daleko je od izolacije, jer je proširio svoje vojne utjecaje na Irak, Siriju, Liban, Jemen i Gazu preko proxy organizacija koje finansira, obučava i naoružava.

Iran je tokom ove godine stvorio i bliži savez sa Moskvom, koju obezbjeđuje neiscrpnim zalihama bespilotnih letelica “Shahed” za lansiranje u ukrajinske gradove.

Bliskost Sjeverne Koreje i Rusije

Sjeverna Koreja, zbog svog zabranjenog nuklearnog oružja i programa balističkih projektila, trebala bi biti pod strogim sankcijama. 

Ipak, oni su uspostavili bliske veze sa Rusijom, kada je njen vođa Kim Džong Un posjetio rusku svemirsku luku, nakon čega je Sjeverna Koreja poslala miliona artiljerijskih granata Rusima. 

Također su ispalili nekoliko interkontinentalnih balističkih projektila, za koje se vjeruje da mogu doseći veći dio kontinentalnog dijela SAD-a.

Blago popuštanje tenzija s Kinom

U određenoj mjeri, 2023. godine je dovela do popuštanja tenzija između Pekinga i Vašingtona, uz uglavnom uspješan samit predsjednika Bajdena i Si Đinpinga (Xi Jinping) u San Francisku.

Ipak, Kina nije pokazala znake da će odustati od svojih pretenzija na veći dio Južnog kineskog mora, a nije odustala ni od potraživanja nad Tajvanom, koji je obećala silom ako bude bilo potrebe.

U ovoj sumornoj pozadini za Zapad, možda je teško vidjeti tračak nade, navodi se u analizi BBC-ja.+

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE