Evropski parlament: Žaljenje i zabrinutost zbog BiH

image

U Evropskom parlamentu ocjenjuju da je poslije neuspjeha pregovora oko primjene presude Sejdić i Finci situacija u BiH postala još teža. Od bh. lidera se traži da na prvom mjestu vode brigu o svojoj zemlji i narodu.

Poslije još jednog maratonskog sastanka i još jedne neprospavane noći, koja nije rezultirala dogovorom među bh. političkim liderima, evropski komesar Štefan File je „duboko razočaran“ završio svoj angažman na pokušaju primjene presude u slučaju Sejdić i Finci. “To nije moj neuspjeh, to je neuspjeh političkih lidera. Implementacija te presude nije virtualno pitanje, već ima svoje konkretne posljedice. Ona je međunarodna obaveza BiH, koja je, prateći volju članica EU, sada ključ napretka BiH ka EU”, izjavio je File.

I dok Brisel čeka zvanični izvještaj komesara za proširenje, stav zvaničnika prema situaciji u BiH je već poznat. U Evropskom parlamentu žaljenje i zabrinutost: “Situacija u BiH je komplikovana, tenzije su velike i to je davalo još veći značaj ovom sastanku”, kaže za DW, predsjednik Odbora EP za saradnju sa Jugoistočnom Evropom, Eduard Kukan: “Sada je još teže. Mislim da će biti još pokušaja od strane EU da pomogne bh. političarima, ali Brisel je frustriran jer jednostavno ne znamo šta da uradimo da bismo ih ubijedili da se ponašaju kao državnici i pravi lideri koji su, na prvom mjestu, odgovorni prema svojoj zemlji i narodu.“

Kukan ocjenjuje da je komesar File uradio i više nego što je mogao, ali da postoje stvari gdje niko drugi ne može dati rješenje i doći do dogovora, sem bh. lideri: „Ako ne mogu da se dogovore oko presude Sejdić i Finci, što jeste komplikovano, ne znam kako će se dogovoriti o mnogo komplikovanijim stvarima, koje im predstoje u budućnosti. Nadam se da će BiH nastaviti svoje evrointegracione pregovore, jer ne mogu da zamislim da ona nestane sa evropske agende.“

Fajon: Novi format i novi legitimitet razgovora sa BiH

Da u BiH nema dovoljno političke snage smatra evropska poslanica Tanja Fajon. Izražavajući svoje žaljenje zbog još jedne propuštene prilike za BiH, Fajon za DW kaže: „Ja se bojim kako će BiH sada krenuti dalje ka EU. Protesti su odraz cjelokupne situacije u državi. Voljela bih da su političari shvatili šta se dešava i preuzeli odgovornost prema građanima i našli kompromis. To bi bio i zajednički put ka EU.“

Fajon smatra da postojeći format pregovora komesara Filea sa bh. liderima nije bio dovoljno dobar i da bi cijelom procesu sada trebalo dati novi legitimitet:„Moždabi trebalo da se fokusiramo na druga otvorena pitanja kada je riječ o približavanju BiH Evropskoj uniji. Sejdić i Finci jeste ozbiljno pitanje, ali trebalo bi naći druge tačke gdje se može krenuti naprijed. Bitno je da ima napretka, da reforme idu dalje, da građani imaju zajednički interes i povjerenje u političku elitu. Građani su se sada aktivirali i to može biti dobro. Nadam se da će političari shvatiti da je ovo bitna prilika da se čuje glas naroda i da urade najbolje za svoju zemlju i njen put ka EU.“

Tanja Fajon je u razgovoru za DW naglasila da je BiH već izgubila i vrijeme i novac i kredibilitet, i da se nada da će predstojeći izbori u zemlji, uz konstantnu podršku EU, dati dobre rezultate.

Kacin: BiH potreban iskorak ka preživljavanju

„Došlo je krajnje vrijeme da i komesar File prepozna da nema političke volje u BiH“, kaže evropski parlamentarac Jelko Kacin: “Sedam predstavnika političkih opcija u BiH nisu bili u stanju da pošalju pozitivnu poruku. Moram da naglasim da nisu svi jednako odgovorni za negativnu poruku. Ako je nekome više stalo do nastupa na televiziji nego do direktnog razgovora sa komesarom i Evropskom komisijom, onda su te poruke svima jasne, jer su namjerne i javne.“

Izvjestilac EP za Srbiju, Jelko Kacin, dodaje da se u BiH ne poštuju ljudska prava i da su poniženi građani rekli da je dosta takvog ponašanja: „Mislim da su poruke sada sazrele u spoznaju da BiH mora da odluči da li je spremna da napravi iskorak ka boljim uslovima za preživljavanje. Uslov za preživljavanje jeste funkcionalna država, jer će se samo tako omogućiti razvoj ekonomije, od čega zavisi socijalna budućnost građana. Bez toga nema budućnosti u BiH niti preduslova za približavanje EU.“

Kacin navodi da je razlika između BiH i drugih država Zapadnog Balkana u tome što „uspješni rade na približavanju, dok u BiH neki govore o širenju EU, ali pod uslovom da se ne dira Republika Srpska“:

„Niko iz EU nikada nije dirao RS, ali došlo je vrijeme da se nadogradi Dejtonski ustav kako bi konačno država BiH, njene institucije, a samim tim i ekonomija, proradile u korist bolje budućnosti građana BiH“, zaključio je Kacin u razgovoru za DW.

U Briselu se očekuje da šefica EU diplomatije Ketrin Ešton, svojom najavljenom posjetom Bosni i Hercegovini donese i prijedlog kako BiH vratiti na put evrointegracija.

(Vijesti.ba/DW)

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE