Finale Lige prvaka igra se večeras: Liverpool sedmi ili Real Madrid 14. put?

U Parizu je danas na programu veliko finale Lige prvaka između Real Madrida i Liverpoola, što će ujedno biti svojevrsna repriza iz 2018. godine kada je Kraljevski klub slavio rezultatom 3:1. Večerašnje finale prvobitno se trebalo igrati u ruskom Sankt Peterburgu, no zbog invazije Rusije na Ukrajinu UEFA je oduzela domaćinstvo ovom gradu i naknadno odlučila da će se najvažnija utakmica evropskog klupskog nogometa igrati u Parizu.

Oba tima u odličnoj formi će dočekati finalni meč. S jedne strane Liverpool je u ovoj sezoni osvojio Liga kup i FA cup, dok je u Premiershipu do zadnjeg kola vodio veliku bitku s Manchester Cityjem i na kraju sezonu završio na drugom mjestu. S druge strane, Real je osvojio titulu prvaka Španije, čime je njihov trener Carlo Ancelotti postao prvi trener u historiji koji je osvajao titule u svih pet najjačih liga u Evropi.

Što se tiče nastupa u Ligi prvaka, Realov put do finala bio je znatno teži od onog koji je prošao Liverpool. Kraljevski klub je prvobitno izbacio PSG u osmini finala, zatim Chelsea u četvrtfinalu i Manchester City u polufinalu, dok je Liverpool redom bio bolji od Intera, Benfice i Villarreala.

Liverpool je u klupskoj historiji osvojio šest Liga prvaka u devet odigranih finala, a posljednji trofej u ovom takmičenju osvojili su 2019. godine kada su bili bolji od Tottenhama sa 2:0. Real je, s druge strane, najtrofejniji klub u historiji Lige prvaka i oni su do sada osvojili 13 titula prvaka u 16 odigranih finala.

“Ako pogledate historiju klubova, kako se Real vraćao i osvajao trofeje, onda su oni favoriti. Ipak, želim da u takvim stvarima budemo na istom nivou, da na kraju svega u finalu budemo ‘svoji’ i ako budemo igrali najbolji nogomet koji možemo, onda će im biti jako teško protiv nas. To je moja glavna briga, a na kraju svega ključ je da budemo sigurni u sebe. Ne znam ko je favorit i nije me briga”, rekao je Klopp u najavi utakmice.

Njemački stručnjak se također požalio na činjenicu da će se finale igrati na potpuno novoj travi koja je postavljena jučer u Parizu.

S druge strane, Carlo Ancelotti će večeras pokušati osvojiti četvrtu titulu prvaka Evrope u trenerskoj karijeri, nakon što mu je to pošlo za rukom s Milanom 2003. i 2007. godine te s Real Madridom 2014. godine.

“Gotovo svi igrači koji će igrati sutra to znaju. Svi su spremni i žele igrati, ne zanima ih koliko minuta, samo da upišu nastup. Za mene su ove utakmice sasvim normalne, znamo šta predstavlja Real Madrid i šta historija traži od nas. Jako je bitno što smo ovdje i spremni smo ispisati historiju nakon još jedne dobre sezone. Imam istu motivaciju kao 2014. godine kada smo osvojili titulu prvaka Evrope, moji igrači su mirni i puni samopouzdanja. Kada je tako, onda sam i ja miran, a brige će vjerovatno krenuti pred samu utakmicu. Ipak, optimista sam kada vidim lica nogometaša, posebno jer smo zaslužili ovo finale”, rekao je Ancelotti.

Francuski arbitar Clément Turpin će suditi večerašnje finale Lige prvaka, a pomagat će mu sunarodnjaci Nicolas Danos i Cyril Gringore, četvrti sudija je Benoît Bastien, također iz Francuske, a u VAR sobi će biti Jérôme Brisard.

Mogući sastavi:

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson; Henderson, Fabinho, Keïta; Salah, Mané i Luis Diaz.

Real Madrid: Courtois; Carvajal, Éder Militão, Alaba, Mendy; Kroos, Casemiro, Modrić; Valverde, Benzema i Vinicius Junior.

Susret između Real Madrida i Liverpoola igra se u subotu od 21 sat, a direktan prijenos utakmice možete pratiti na kanalima Arene Sport. Također, na portalu Klix.ba moći ćete pratiti tekstualni prijenos susreta.