Francuska slavila nakon preokreta i postala drugi osvajač Lige nacija u historiji

Fudbaleri francuske reprezentacije nakon preokreta su savladali Španiju rezultatom 2:1 i tako postali drugi osvajač UEFA-ine Lige nacija u historiji tog takmičenja.

“Trikolori” su tako naslijedili Portugal, koji je bio pobjednik prvog izdanja, a Francuzi su ujedno postali i prvi tim koji u svojim vitrinama ima trofej osvajača Svjetskog prvenstva, Evropskog prvenstva i Lige nacija.

Nakon poprilično neuzbudljivog prvog poluvremena, nastavak susreta ponudio je mnogo više uzbuđenja. Sve je započelo u 63. minuti kada je Teo Hernandez (Theo) uzdrmao prečku španskog gola. Bilo je to prvo pravo uzbuđenje na meču do tada, a Španci su u sljedećem napadu stigli do vodstva.

Mikel Ojarzabal (Oyarzabal) je dobio loptu, oslobodio se Prešnela Kimpembea (Presnel), a onda šutirao lijevom nogom u nebranjeni dio mreže Uga Ljorisa (Hugo Lloris). Međutim, nije dugo trajalo radovanje “Crvene furije”, pošto je Karim Benzema sjajnim pogotkom donio poravnanje “Trikolorima” već u sljedećem napadu.

A onda je Kilijan Mbape (Kylian Mbappe) u 81. minuti umakao odbrani Španije i matirao Unaija Simona. Činilo se da će VAR poništiti gol napadača Francuske, ali je sudija Entoni Tejlor (Anthony Taylor) pokazao na centar. Sporni momenat pogledajte, pa procijenite sami.

Imala je Španija priliku u 94. minuti da izbori produžetke, ali se odbranom istakao Ljoris. U ovom meču je Antoan Grizman (Antoine Griezmann) došao do velikog jubileja, pošto mu je večerašnji nastup bio 100. u dresu “Trikolora”.

Prije njega, to je pošlo za rukom samo osmorici fudbalera, a rekorder po broju utakmica za državni tim Francuske je Lilijan Tiram (Thuram), on ih ima 142.

• Trenutak kada je Mbape savladao Simona Foto: UEFA

TOK UTAKMICE

90+6. – Kraj utakmice!

90+4. – Sjajna šansa! Pino je šutirao nakon što mu se odbila lopta nakon kornera, ali sjajno brani Ljoris!

90+4. – Korner za Španiju. Bit će ovo posljednja prilika za “Crvenu furiju” da izbjegne poraz na ovom meču.

90+2. – Grizman je ustupio svoje mjesto Džordanu Veretuu.

90. – Pet minuta sudijske nadoknade.

89. – Sada je Mbape bio u prilici, ali je šutirao pravo u Simona. U nastavku akcije napadač Francuske dobija žuti karton.

88. – Sjajna prilika za Mikela Merina, ali odbranio je Ljoris.

86. – Grizman nije bio precizan iz povoljne situacije. Sa nekih 20ak metara je šutirao daleko iznad gola.

85. – Ejmerik Laport dobija prvi žuti karton u redovima “Crvene furije”.

83. – Ponovo mijenja Enrike. Mikel Merino mijenja Ferana Toresa, dok je Rodrija zamijenio Pablo Fornals.

81. – GOOOOOOOOOOL! Kilijan Mbape pogađa za preokret Francuza. Krajnje diskutabilna situacija, čini se da je bio ofsajd, ali sudija Tejlor nije poništio ovaj pogodak.

79. – Mijenja i Dešam. Duboa je u igri umjesto Pavara.

75. – Nova promjena u španskom timu. Koke je zamijenio mladog Gavija.

71. – Isti igrač je ponovo šutirao, ali Simon bez problema brani.

69. – Mbape je pokušao kazniti istrčavanje Simona, ali nije bio precizan napadač Francuske.

66. – GOOOOOOOOOL! Rasplamsala se igra! Golčina Karima Benzeme, 1:1 je na San Siru!

64. – GOOOOOOOOL! Mikel Ojarzabal se oslobodio Upamekana i onda lijevom nogom poslao neodbranjivu loptu za Ljorisa! Španija vodi!

63. – Prečka! Konačno pravo uzbuđenje na večerašnjem susretu, Teo Hernandez je uzdrmao prečku španskog gola!

61. – Mijenja Luis Enrike. Džeremi Pino je u igri umjesto Pabla Sarabije.

55. – Kuande je dobio žuti karton.

• Dani Alveš i Luis Figo na tribinama San Sira Foto: AFP

54. – Alonso sada odlično reaguje na drugoj strani. U posljednji čas je presjekao dodavanje Pavara za Mbapea.

53. – Kakva greška Kuandea. Otvorio je kontru Špancima, ali Sarabija je poslao loše dodavanje u završnici.

50. – Miran početak drugih 45 minuta. Podsjećamo, ako ne bude pobjednika u regularnih 90 minuta, gledat ćemo produžetke.

46. – Pogba je dobio žuti karton nakon prekršaja nad Buskecom.

46. – Počelo je drugo poluvrijeme!

45. – Kraj prvog poluvremena!

45. – Dvije minute sudijske nadoknade.

42. – Prva izmjena na današnjoj utakmici. Dajo Upamekano će na teren umjesto povrijeđenog Rafaela Varana.

41. – Problem za Didijea Dešama. Čini se da se Rafael Varan povrijedio.

37. – Markos Alonso je pokušao, ali nije bio precizan. Semafor na San Siru i dalje pokazuje početni rezultat.

32. – Provjeravalo se da li je Kuande igrao rukom u svom šesnaestercu, ali je engleski sudija procijenio da je sve bilo čisto.

32. – VAR je gledao potencijalni penal za “Crvenu furiju”, ali sudija Tejlor je pokazao da se utakmica nastavi.

• Detalj s utakmice Foto: AFP

30. – Španci pletu mrežu oko šesnaesterca Francuske, ali bez konkretne prilike za sada.

24. – Feran Tores je izborio prvi korner za Španiju, Francuska ima dva do sada.

23. – Španci uspostavili kontrolu na San Siru, lopta je mnogo više u nogama igrača “Crvene furije”.

20. – Rodri je sada srušio Čuamenija, ali će veznjak Španije proći bez javne opomene.

18. – Gavi je sada bio u prodoru, ali ga je zaustavila odbrana Francuske.

11. – Prvi pokušaj na utakmici. Sarabija je pokušao iz okreta, ali Ljoris se nije dao savladati.

9. – Benzema je sada izašao sam pred golmana Španije, ali je signaliziran ofsajd.

8. – Ponovo je Grizman ubacio loptu iz ugla, ali je odbrana Španije ponovo bila na visini zadatka.

7. – Novi korner za Francusku. Laport je izbacio loptu van granica igrališta. Zanimljivo, on je bio reprezentativac Francuske, ali se u međuvremenu odlučio da zaigra za Španiju. Kako nije imao nastup za “A” selekciju Francuske, to mu je bilo omogućeno.

6. – Grizman je izveo prvi korner na utakmici, ali odbrana Španije je to očistila bez problema.

3. – Antoan Grizman je ušao u odabrano društvo igrača koji su zabilježili 100 ili više nastupa za reprezentaciju Francuske. Postao je deveti fudbaler kojem je to pošlo za rukom. Rekorder po broju nastupa za “Trikolore” je Lilijan Tiram (142).

1. – Počela je utakmica! Sa centra su krenuli fudbaleri Španije, Ojarzabal je izveo početni udarac.

0. – Igrači su izašli na travnjak San Sira, uslijedit će intoniranje himni.

0. – Susret će suditi Englez Entoni Tejlor.

Dobro došli na tekstualni prijenos finalne utakmice Lige nacija između Španije i Francuske. Susret se igra na San Siru, a selektori obje ekipe Luis Enrike (Enrique) i Didije Dešam (Didier Deschamps) odredili su početne sastave.

Španija (4-3-3): Simon, Azpilikueta (Azpilicueta), Garsija (Garcia), Laport (Laporte), Alonso, Gavi, Buskec (Busquets), Rodri, Tores (Torres, Ojarzabal (Oyarzabal) i Sarabija.

Francuska (3-5-2): Ljoris (Lloris), Varan (Varane), Kuande (Kounde), Kimpembe, Hernandez, Pavar (Pavard), Čuameni (Tchouameni), Pogba, Grizman (Griezmann), Mbape (Mbappe) i Benzema.

Podsjećamo, Španija se u finale plasirala nakon što je pobijedila Italiju sa 2:1, dok je Francuska u polufinalu nakon velikog preokreta savladala Belgiju rezultatom 3:2. Pravdu na meču dijelit će engleski sudija Entoni Tejlor (Anthony Taylor). Ovo je drugo izdanje Lige nacija, a u prvom izdanju titulu prvaka odnio je Portugal.Što se tiče međusobnih omjera, ove dvije selekcije posljednji put su snage odmjerili 28. marta 2017. godine, kada je Španija slavila u prijateljskom meču. Kada je riječ o zvaničnim susretima, igrali su 2012. kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo. U jednoj utakmici slavila je Španija (2:0), dok je u drugom bilo neriješeno.