Gdje su završile pare koje su u Turskoj skupljane za pomoć poplavljenima u BiH?

Gdje su završile pare koje su u Turskoj skupljane za pomoć poplavljenima u BiH?

Turski narod i nevladine institucije i organizacije su vanredno brzo i organizovano odgovorili na katastrofu koja je zadesila Bosnu i Hercegovinu usljed majskih poplava, piše novinska agencija Patria. Međutim, do sada nije objavljeno koliko novca je skupljeno i gdje je završio.

Rezultat akcija u Truskoj jeste, da su Vlada, vladine institucije i organizacije, poput TIKA-e – Turska agencija za saradnju i koordinaciju), AFAD-a – Centar za vanredne situacije/Predsjedništvo turske, Uprave za katastrofe i prirodne nepogode, turskog Crvenog polumjeseca, IHH-a (Fondacija za humanitarnu pomoć), te Ministarstva vjera pokrenuli akciju širokih razmjera u cilju prikupljanja pomoći nastradalom stanovništvu od poplava u BiH.

Tako je, kako novinska agencija Patria saznaje iz diplomatskih krugova, Ministarstvo vjera u petak – 23. maja 2014., a u skladu sa odlukom Mehmeta Görmeza, Glavnog muftije organizovalo u svim džamijama u Turskoj (smatra se da u Turskoj ima oko 90. 000 džamija op.a), nakon džume namaza prikupljanje sergije – finansijske dobrovoljne priloge za nastradala područja u Bosni i Hercegovini.

Na džumi je tada prenesen i apel Ministarstva vjera, u kojem je rečeno – da se u BiH desila prirodna katastrofa mega razmjera, usljed čega je raseljeno preko milion stanovnika.

Također, navedeno je da je uništen ogroman broj kuća, poljoprivrednih površina, farmi te insfrastrukture. Pored toga, Ministarstvo vjera je otvorilo posebne račune za prikupljanje finansijske pomoći nastradalim područjima u BiH.

Tadašnji premıjer Recep Tayyp Erdogan je također naredio cirkularnim aktom broj 2014/9 prikupljanje finansijke pomoći Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj. U tu svrhu, premijer je naložio svim vladinim organizacijama (AFAD i druge) da otvore posebne račune i koordiniraju humanitarne organizacije, fondacije, udruženja, profesionalne organizacije, medijske kuće – uz učešće organizacija civilnog društva u kampanji pružanja pomoći zemljama Zapadnog Balkana.

Na kraju, naveden je SMS broj na koji  turski građani mogu donirati direktno svoje priloge sa pozivom na “1866”. Isti broj su koristiti svi mobil-operatori u Turskoj (Turkcell, Vodafone i Avea GSM).

Kad se tiče nevladinog sektora, uz posredovanje BIGMEV, predsjednik MOSDER-a  (Unije izvoznika šumskih proizvoda) Ahmet Gulec je u sarardnji sa Turskim polumjesecom pokrenuo kampanju „100 šlepera namještaja“ za ugrožena područja u Bosni i Hercegovini. Prema do sada dostupnim informacijama u BiH je stiglo 20 šlepera.

Pored rečenog, brojna udruženja Bošnjaka u Turskoj su otvorila podračune za prikupljanje pomoći. Također, udruženja Bošnjaka u Turskoj su organizovala slanje humanirarne pomoći u ugrožena područja.

Ministarstvo vanjskih poslova BiH i Ambasada BiH u Ankari su uputili apel za pružanje pomoći, kao i preporuku za sakupljanje novčanih priloga na račun Ambasade ili Ministarstva.

Sva prikupljena sredstva i sve račune u Turskoj je kontrolirala i koordinirala Vlada. Kada se sagleda sve navedeno, te činjenica da su otvoreni brojni vladini i nevladini računi u Turskoj, opravdano se postavlja pitanje, koliko je novčanih priloga sakupljeno i gdje su ti prilozi završili?

nap.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE