Godišnje u BiH od raka oboli stotinu djece
Djeca oboljela od raka u BiH suočavaju se s brojnim problemima koji se, prije svega, odnose na liječenje i oporavak. Neuređen zdravstveni sistem stavlja ih u izuzetno težak položaj, premda je riječ o najkompleksnijem oboljenju koje zahtijeva dugotrajno liječenje, upozorili su jučer iz tuzlanskog Udruženja PIPOL povodom obilježavanja 15. februara, Međunarodnog dana djece oboljele od raka.
Opaka bolest
Broj djece oboljele od malignih bolesti u našoj zemlji u stalnom je porastu. Pretpostavlja se da godišnje na nivou BiH oboli između 90 i 100 djece koja se liječe na onkološkim odjeljenjima u Sarajevu i Banjoj Luci.
No, tačnih podataka nema, jer BiH ne posjeduje jedinstven registar za oboljele. Kako su naveli iz Udruženja „Srce za djecu koja boluju od raka u FBiH“, godišnje se u Federaciji BiH rak dijagnosticira kod 60 djece.Posljednji podaci Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH pokazuju da se s opakom bolešću u FBiH trenutno bori 127 mališana.
Kako navode iz Zavoda, najmlađi najviše obolijevaju od maligne plazme limfoidnog tkiva. Takvih je čak 21, uzrasta od sedam do 14 godina, dok od iste bolesti boluje 17 djece uzrasta od 15 do 18 godina, te njih desetero uzrasta od jedne do šest godina.
Na drugom je mjestu maligna neoplazma usne, usne šupljine, farinksa i digestivnog trakta. Od ove opake bolesti boluje devetero djece uzrasta od 15 do 18 godina. Liste pokazuju da je po sedmero djece oboljelo i od maligne neoplazme kosti i zglobne hrskavice, dok je petero djece uzrasta od sedam do 14 godina oboljelo od maligne neoplazme urinarnog trakta.
I kroz vrata Onkološkog odjeljenja na klinici za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra RS godišnje, kako pokazuju statistike, prođe između 35 i 40 novooboljelih.
Dužina liječenja
Iako je postotak izlječenja djece na onkologiji u BiH oko 80, to se uglavnom odnosi na lakše slučajeve, dok roditelji djece s kompliciranijim oblicima bolesti spas traže u Turskoj ili nanekoj od evropskih klinika.
– Za liječenje pacijenata izdvaja se onoliki iznos koliko domaće, odnosno strane zdravstvene ustanove ispostave fakture, što zavisi od vrste oboljenja, zdravstvenog stanja, dužine liječenja, ustanove u kojoj se pacijent liječi, finansijskog plana Zavoda i mnogih drugih faktora – kažu iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.
Prepušteni sami sebi
Nažalost, kod težih oblika bolesti, kao što je slučaj s malenim Arslanom Kulačićem iz Zenice, roditelji su prepušteni sami sebi i troškove snose sami. Snalaze se kako znaju i umiju. Pomažu im, uglavnom, obični ljudi, putem humanitarnih akcija.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE