Golden State Warriorsi sedmi put postali prvaci NBA lige

Košarkaši Golden State Warriorsa sedmi put u klupskoj historiji postali su šampioni NBA lige i to nakon što su u šestom meču velikog finala pobijedili Boston u gostima rezultatom 103:90, što im je s ukupnim rezultatom 4-2 donijelo naslov prvaka.

Boston na krilima gotovo 20.000 domaćih navijača sjajno otvara meč i već na samom početku dolazi do dvocifrene prednosti od 14:2, no euforiju koja je nastala u dvorani veoma brzo su utišali gostujući košarkaši koji su do kraja prve dionice “naštimali nišanske sprave”, došli do poravnanja i pred sam istek prve četvrtine došli u vodstvo.

Tu se košarkaši Golden Statea nisu zaustavili pa su već na samom početku druge četvrtine imali veliko vodstvo od 15 poena (37:22), što im je omogućilo da utakmicu vode u ritmu koji njima odgovara i s istom prednošću otišli su na poluvrijeme. Rezultat je glasio 54:39.

Tek u finišu treće dionice Boston uspjeva smanjiti vodstvo Golden Statea na deset poena, a najviše što su uspjeli do kraja meča bilo je doći do zaostatka od osam poena (86:78), nakon čega je nezaustavljivi Curry opet uzeo stvari u svoje ruke i riješio meč te donio svom klubu sedmu titulu prvaka.

Franšiza iz Kalifornije je prvu titulu prvaka osvojila 1947. godine, a još su prvaci bili 1956., 1975., 2015., 2017. i 2018. godine.

Do pobjede ih je nosio sjajni Curry koji je ubacio 34 poena te uz to imao sedam skokova i sedam asistencija, a na kraju je Curry prvi put u karijeri proglašen za MVP-a finala. U poraženom timu su se istakli Brown koji je ubacio 34 poena te Horford koji je ubacio 19.