Golijada u Bakuu: Čelsi deklasirao Arsenal i osvojio Evropsku ligu

Nogometaši Čelsija pobjednici su Evropske lige nakon što su u finalnoj utakmici igranoj na Olimpijskom stadionu u Bakuu deklasirali Arsenal rezultatom 4:1.

Na početku meča nije bilo uzbuđenje i oprezno se igralo s obje strane. Prvi na susretu zaprijetio je Arsenal u 9. minuti kada je ubačaj Mejtlend–Najlsa (Maitland-Niles), golman Čelsija Kepa odbio, a Obamejang (Aubameyang)  je s 16 metara šutirao pored gola. U 16. minuti  Džaka (Xhaka) je poslao dubinsku loptu koja je stigla do Seada Kolašinca koji se približio kaznenom prostoru, ali je bio izblokiran.

Dvije minute kasnije, Arsenal je tražio penal nakon što je Lakazet (Lazacette) dobio loptu u kazneni prostor i do nje došao prije golmana Kepe koji ga je malo okrznuo glavom, ali je sudija Đanluka Roki (Gianluca Rocchi) odlučio da se igra nastavi. Prethodno je arbitru javljeno iz VAR sobe da nema elemenata za najstrožu kaznu. U 21. minuti Džaka je izveo fantastičan korner za Arsenal, ali je golman Čelsija Kepa u posljednji trenutak očistio.

Pet minuta kasnije nogometaši Čelsija našli su se u  u šesnaestercu Arsenala. N’Golo Kante je dobio upotrebljivu loptu od Pedra, centrirao ka šesnaestercu gdje je bio Žiru (Giroud), ali se ovaj nije uspio snaći. Samo minutu kasnije Arsenal je imao novu priliku. Džaka je uputio projektil sa više od 20 metara, a lopta je okrznula prečku.

U 29. minuti Azar (Hazard) je lijepo dodao za Emersona koji je šutiraos 12 metara, je njegov udarac blokirao Sokratis. Dvije minute kasnije ponovo je Kolašinac pokušao, ali je lopta od bloka otišla u korner.  U 33. minuti Azar je odigrao fantastično za Emersona, koji je šutirao s desetak metara, ali mu je Čeh (Cech) vrhunski odbranio.

Nedugo zatim u novoj prilici za Arsenal našao se Kolašinac, ali je njegov udarac bio nešto između centaršuta i šuta, lopta je imala čudnu putanju, pa je Kepa morao da je izboksuje. U 39. minuti Žiru je s desetak metara šutirao snažno po zemlji, ali ga je sjajno pročitao Čeh te su i do kraja prvog poluvremena mreže mirovale.

Čelsi je vrlo dobro otvorio drugo poluvrijeme. U 48. minuti Azar je sa svoje polovine krenuo s loptom dodao je do Žirua, koji je s desetak metara šutirao pored gola. Samo minutu kasnije Francuz se iskupio za promašaj.

Iz napada koji nije bio obećavajući proistekao je sjajan centaršut Emersona, a Žiru se poklonio i savladao Čeha za vodstvo “Plavaca” od 1:0.  Arsenal je poslije primljenog gola krenuo u ofanzivu, Obamejang je u 59. minuti poslije gužve stigao do lopte i šutirao, ali je Kante bio na pravom mjestu i blokirao njegov udarac.

U 60. minuti Čelsi je povećao prednost. Kovačić je lijepo pronašao Azara, Pedro se divno ubacio na jedanaesterac, dobio pravovremenu loptu i plasirao je iza Čehovih leđa za 2:0. U 64. minuti Mejtlend–Najls srušio je Žirua u kaznenom prostoru, a sudija Roki pokazao na penal za Čelsi. Siguran realizator s bijele tačke u 65. minuti bio je Azar koji je pogodio za 3:0.

Arsenal je do gola stigao u 69. minuti kada je rezervista Ivobi (Iwobi) fenomenalnim volej-udarcem matirao Kepu za 3:1. Na odgovor Čelsija nije se dugo čekalo. U 72. minuti prekrasno su kombinirali Žiru i Azar, a odličnu akciju Belgijanc je krunisao svojim drugim golom na meču za vodstvo Čelsija od 4:1.

U 75. minuti Azar je imao novu veliku priliku. Odlično je šutirao, ali mu je Čeh odbranio.  U 81. minuti Aspilikueta je mogao postići gol kada je dobio predivnu loptu od Azara, na ivici ofsajda, šutirao špicem s manje od deset metara od gola Čeha, ali je lopta otišla pored gola Arsenala.  U 84. minuti priliku za “Topnike” imao je rezervista Vilok (Willock). Mladi ofanzivac Arsenala je dobio predivnu loptu od Lakazeta, pokušao je plasirati loptu u suprotan ugao Kepe, ali je za malo bio neprecizan.

Do kraja meča nije bilo uzbuđenja te je Čelsi zasluženo osvojio trofej namijenjen pobjedniku drugog po značaju evropskog nogometnog klupskog takmičenja. S druge strane, Arsenal je ovim porazom ostao bez plasmana u Ligu prvaka, obzirom da “Topnici” kroz prvenstvo nisu uspjeli izboriti elitno nogometno takmičenje.