Govore li nam istinu o brojevima vakcinisanih, oboljelih, umrlih od Covida-19?

Govore li nam istinu o brojevima vakcinisanih, oboljelih, umrlih od Covida-19?
16.04.2021., Zagreb - Reportaza iz KB Dubrava sa odjela intezivnog lijecenja Covid pozitivnih pacijenata koji su na respiratoru. Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Dok u Sarajevu jedna politička partija nosi slavljeničku tortu u obliku vakcine (!?) u Zetru – gdje je tek u martu ove godine počela vakcinacija na kapaljku ‘sadaka’ vakcinama, koje smo u tom trenutku imali, istog dana se objavljuje kako se baca 200.000 vakcina AstraZenece kojima je istekao rok.

Tortom se obilježila ‘uspješna vakcinacija 200.000 ljudi’ jer se dvorana Zetra zatvara od 1. novembra. Vakcinacija se nastavlja u domovima zdravlja Kantona Sarajevo, kako je uobičajeno u svakom gradu i u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj.

U Kantonu Sarajevo se hvale da se vakcinisalo 46 posto stanovnika. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Fedreacije BiH, taj podatak nije tačan. Potpuno vakcinisanih (s dvije doze) u Kantonu Sarajevu je, nažalost, gotovo duplo manji oko 108.000 osoba.

Izvor : Zavod za javno zdravstvo FBiH

Kako smo postali država koja baca ‘sadaka’ vakcine, s najmanje vakcinisanih?

Podsjetimo, sada se olako odričemo vakcina – doza za kojim smo vapili kada je harao treći val korona virusa.

“Do sada smo administrirali više od 800.000 doza vakcina, a krajem mjeseca u našim skladištima ističe rok za 200.000 AstraZenece i 1.300 doza Sinovaca, koje nažalost nećemo moći da iskoristimo”, rekao je doktor Siniša Skočibušić, direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.

Zašto? Ko je odgovoran? Nema odgovora.

U Republici Srpskoj, prema posljednjim informacijama, ukupan broj vakcinisanih je 224.000 stanovnika, odnosno, ako je vjerovati riječima nadležnog ministra 23 posto vakcinisanih. Institut za javno zdravstvo Republike Srpske je jučer počeo vakcinaciju i trećom „booster“ dozom vakcine protiv korona virusa, koju dobijaju građani koji su se revakcinisali, šest mjeseci nakon druge doze.

Izvor : ZZJZFBiH

Brojka vakcinisanih u BiH najmanja je u regionu. Zdravstvene se ustanove pune, 1.101 hospitalizovanih brojka je zabilježena prije nekoliko dana. Niti za slavlje, niti za tortu!

U BiH, prema posljednjim podacima Ministarstva civilnih poslova, za 14 dana na 100.000 stanovnika novooboljelih je 237,98 osoba. Sedmodnevni prosjek umrlih je 29 lica.

Virus je među nama, on ne poznaje granice unutar BiH, političke igre, ‘brige’, nacionalnost, niti ima odgovor na pitanja – hoće li biti rata ili ne ?

Da li je delta soj korona virusa samo problem građana?

Delta soj se brzo širi, zaražavaju se sve mlađi i mlađa, pa čak i djeca koja idu u školu te mlađa, koja se ne mogu vakcinisati.

“Od svih hospitaliziranih u prošlom tjednu, potpuno cijepljenih je 7,5 posto. Dakle, 92 posto ovih što leže u bolnicama su necijepljeni ili nepotpuno cijepljeni”, kazao je Siniša Skočibušić, direktor ZZJZ FBiH, odgovarajući na novinarsko pitanje “o antivakserima koji šire priče da obolijevaju i vakcinisani”, prenosi RFE.

Skočibušić je naglasio da je u Federaciji BiH do sada 23 posto potpuno imunizovane populacije, što nije dovoljno, jer se teži zapadnoevropskom prosjeku od 80 posto.

Upravo taj prosjek od 80 posto vakcinisanih, BiH ima kao „crni“ procenat. Toliko nas je nevakcinisanih. A vakcina imamo! Ako ne dođemo opet u situaciju da ih bacamo?

Podsjetimo, vakcinacija u susjednim državama je počela krajem 2020. godine. I po broju vakcinisanih i po broju novooboljelih loše stoje. I daje su daleko od kolektivnog imuniteta. Slovenija, Srbija i Hrvatska imale su, prema posljednjim podacima manje od 50 posto vakcinisanih, a Bosna i Hercegovina je i dalje na posljednjem mjestu po procentu vakcinisanih – oko 15 posto.

U Srbiji i Hrvatskoj se uvode ili su uvedene Covid potvrde. Bez njih ne možete u zatvorene prostore. Kod nas, potpuno suprotno, najosnovnije mjere – maske na licu se ne nose, niti u nekim obrazovnim ustanovama. N1 saznaje da broj zaraženih studenata na tri privatna fakultetat iz dana u dan raste. Upravo zbog toga.

Kome vjerovati – nauci ili društvenim mrežama?

Drastične mjere su daleko od Balkana. U australijskom Melbourneu, od avgusta je trajao najduži lockdown na svijetu kako bi se savladala epidemija delta soja.

Nadležni su stanovnicima obećali ukidanje mjera zabrane nakon što je vakcinisanje dvostrukom dozom za osobe starije od 16 godina prešlo 70 posto u državi Victoria, čiji je glavni grad Melbourne.

No, Melbourne i Australija nisu jedini.

“Gledam Dnevnik. Prvo se iščuđavaju kako su na zapadu EU skoro svi cijepljeni, a na istoku jedva netko. A onda ide razgovor s infektologinjom iz Danske gdje je 75 posto cijepljenjih od svih, pa sad imaju staro normalno. I kaže novinar – Danci vjeruju liječnicima i zato su svi cijepljeni. Kaže ona: pa, da, ali bilo je i onih koji se nisu htjeli cijepiti pa nisu mogli ni u kino, ni kazalište… tako da su s tim Covid potvrdama bili primorani da se cijepe. I to je, veli dalje, sasvim u redu za mene kao infektologa”, napisao je na svom Facebook profilu Saša Ceci, naučnik.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE