Građani BiH sjediće u mraku

Građani BiH sjediće u mraku

candle-light

Još je neizvjesno da li će se na današnjem dnevnom redu Predstavničkog doma PSBiH naći izmjene Zakona o osnivanju kompanije za prenos električne energije u BiH (Elektroprijenos), koje je Vijeće ministara BiH jednoglasno usvojilo 5. decembra i hitno uputilo u dalju proceduru.

Predložene izmjene ozbiljno su zabrinule sindikalce ove bh. kompanije, ali i EU, pa stoga upućuju upozorenja da bi građani BiH bukvalno mogli ostati u mraku! Podjela plijena ove kompanije dio je ranijeg dogovora SDP-a i SNSD-a.
Nastavak diobe

– Izmjene ne sadrže niti jednu garanciju koju su dogovorili predstavnici bh. vlasti i EU na sastanku u Bruxellesu prošlog novembra, već samo omogućavaju podjelu novca sa računa Elektroprijenosa, gdje se sad nalazi oko 300 miliona KM, kazao je za Oslobođenje visokopozicionirani zvaničnik EU u Sarajevu.

Izmjenama se samo ukida sadašnji zakonski rok od deset godina zabrane podjele dividende između dioničara Elektroprijenosa, entiteta RS-a i FBiH. Entiteti predloženim izmjenama sad žele doći do 100 miliona KM, kojima bi pokrpali rupe u budžetima, ali ne postoji prepreka za nastavak diobe plijena sve dok se ne potroši sav novac sakupljan na računu Elektroprijenosa.

– Važećim zakonom se novac ne može dijeliti prije isteka 10 godina od osnivanja Elektroprijenosa, dakle do 2016. godine. Jasno je da država ima potrebu za novcem i da je sporazumom u Bruxellesu dogovoreno da će profit Elektroprijenosa dioničarima, entitetima biti dostupan, ali kad profunkcioniše menadžment kompanije, kad budu usvojeni revidirani finansijski izvještaji proteklih godina i donesen plan investicija. Kad se dobije konačan proračun i od njega oduzme iznos za neophodne investicije, ostaje profit koji tada može biti podijeljen entitetima. Niti jedna obaveza iz tog sporazuma nije ugrađena u ove izmjene zakona, rekao je naš sagovornik iz EU.

Iz EU upozoravaju i na katastrofalno stanje već nedovoljne mreže Elektroprijenosa u koju se godinama nije ulagalo, napominjući da je upitno ima li ikakvih rezervnih dijelova u slučaju eventualne katastrofe. Dodaju da je izvoz struje bitan za BiH, ali da se zato sistem prenosa električne energije mora širiti i obnavljati.

– Sve ovo bi trebalo duboko zabrinuti građane BiH, koji bi mogli uskoro sjediti u mraku. Investicije se ne pominju u izmjenama, a formulacija profita je nejasna pa može značiti bilo što. Upozoravamo parlamentarce da to poprave kroz amandmane, kazao je naš izvor. Ovaj diplomata dodaje da su usvojene izmjene identične ranijem pokušaju izmjena iz oktobra 2012, na koje je tada i pisano bh. vlastima upozoravao generalni direktor Direkcije evropske komisije za proširenje Stefano Sannino.

Katastrofalne posljedice

Predsjednik Sindikalne organizacije Elektroprijenosa Sarajevo Mevludin Kuljanin kaže da bi se Skupština dioničara Elektroprijenosa, na kojoj bi se konačno izabrala uprava i usvojio plan investicija, mogla održati 28. decembra, te da bi bilo dobro da se prethodno ne usvoje pomenute izmjene. Saznajemo da je plan upravo drugačiji, da će Skupštine biti samo ako se prije toga usvoje pomenute izmjene zakona.

– Volio bih da se možemo obratiti parlamentarcima i reći im kakve bi katastrofalne posljedice mogle doći ako ovakve izmjene bez prethodnih mjera budu usvojene. Deblokada rada kompanije nam je neophodna, znači nova uprava, hitne intervencije na mreži, a treba nam i dodatnih radnika. Sve ono dogovoreno u Bruxellesu se davno moglo ispoštovati, a ako se ne bude radilo po tom sporazumu iz 2012, situacija može biti veoma kritična, kaže on.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE