Građani u FBiH udišu vrlo opasan zrak, vlast nema ni pravu sliku opasnosti

Građani u FBiH udišu vrlo opasan zrak, vlast nema ni pravu sliku opasnosti

Zrak koji udišu građani FBiH nije zadovoljavajućeg kvaliteta i predstavlja rizik kako za zdravlje stanovništva tako i za okoliš, dok registar emisija u zrak sa pouzdanim podacima o izvorima emisija u zrak, zagađivačima i zagađujućim materijama u Federaciji BiH nije uspostavljen.

Piše: A. DUČIĆ

Ovo se konstatuje u u novom izvještaju revizije učinka “Aktivnosti nadležnih institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine na smanjenju zagađenosti zraka” kojeg je sačinio Ured za reviziju institucija FBiH.

– Pragovi upozorenja i uzbune za lebdeće čestice (PM 10 i PM 2.5), koje spadaju među najopasnije polutante za ljudsko zdravlje, nisu utvrđeni federalnim propisom koji uređuje granične vrijednosti i druge standarde kvaliteta zraka. Postojeće mjerne stanice ne mjere sve propisane parametre kvaliteta zraka, tako da raspoloživi podaci ne daju adekvatnu sliku o stvarnoj zagađenosti zraka. Naime, vrši se kontinuirano mjerenje šest od ukupno 13 propisanih parametara kvaliteta zraka. Nedostaju informacije o koncentraciji određenih polutanata, vrlo štetnih za ljudsko zdravlje, poput benzena i benzo(a)pirena, a, prema mišljenju eksperata, izvjesno je njihovo prisustvo u zraku, koje je u prekomjernim količinama izuzetno kancerogeno – neki su od zabrinjavajućih nalaza revizora

Izvještaj revizora: Realizacija preporuka

U postojećim okolnostima, ističe se, građani nemaju osigurane sveobuhvatne, razumljive i lako dostupne informacije o kvalitetu zraka niti im nadležne institucije pružaju adekvatne upute o tome kako mogu zaštititi zdravlje od štetnog uticaja polutanata u zraku.

– U nedostatku propisanih pragova upozorenja i uzbune, samo je jedan kanton u svom Planu interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka definisao pragove pripravnosti, upozorenja i uzbune za lebdeće čestice PM 10. Konstatovano je kako je definisani prag uzbune (kada je potrebno preduzeti hitne mjere) u ovom kantonu iznimno visok (tolerantan), u odnosu na utvrđene pragove u većini gradova i država u Evropi. Zbog nedovoljne realizacije učinkovitih mjera na poboljšanju kvaliteta zraka, zdravlje građana i dalje je izloženo negativnom uticaju zagađujućih čestica – navodi se u izvještaju.

Izvještaj revizora

Konstatovano je i da nije uspostavljen odgovarajući inspekcijski nadzor u oblasti zaštite zraka. Federalna i kantonalne uprave za inspekcijske poslove provjeru poštivanja propisanih graničnih vrijednosti emisija uglavnom su vršile na osnovu uvida u izvještaje zagađivača zraka o mjerenju emisija.

Nadalje, još uvijek nije izrađena Federalna strategija zaštite okoliša, čiji je sastavni dio Federalna strategija zaštite zraka kojom bi osigurale adekvatne pretpostavke za sistemsko rješavanje problema zagađenosti zraka u FBiH.

Federalno ministarstvo okoliša i turizma, kaže se dalje, nije osiguralo da se, u saradnji sa ostalim nadležnim institucijama, uspostavi registar emisija u zrak koji bi pružao pouzdane podatke o izvorima emisija u zrak, zagađivačima i zagađujućim materijama koje se ispuštaju u zrak.

Još nije ni okončana izrada prijedloga lokacija mjernih stanica federalne mreže kako bi Vlada FBiH mogla utvrditi lokaciju mjernih stanica, čime bi se omogućila uspostava odgovarajućeg monitoringa kvaliteta zraka za područje cijele FBiH.

– Iako je Federalno ministarstvo okoliša i turizma upućivalo inicijative Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija, i dalje nisu utvrđene konkretne mjere i preduzete konkretne aktivnosti kako bi se osiguralo smanjenje zagađenosti zraka iz saobraćaja. Federalno ministarstvo okoliša i turizma i dalje nije osiguralo redovno informisanje Vlade FBiH o kvalitetu zraka u FBiH, kako bi Vlada FBiH imala na raspolaganju kvalitetne i sveobuhvatne podatke o zagađenosti zraka i efikasnije koordinirala nadležne institucije na rješavanju ovog problema – ističe se u izvještaju.

Također, konstatovano je da ni monitoring kvaliteta zraka koji se vrši nije sveobuhvatan, jer nije osigurano praćenje svih propisanih parametara kvaliteta zraka. Nadležna federalna ministarstva, navodi se, nisu posvetila dovoljno pažnje zagađenosti zraka iz saobraćaja, koji predstavlja ozbiljan problem, posebno u gradskim sredinama.

Kada su u pitanju okolinske dozvole, konstatovana su određena poboljšanja u pogledu propisivanja konkretnih mjera zaštite zraka, graničnih vrijednosti emisija za zagađujuće materije, kao i mjera za smanjenje emisija u zrak. Međutim, još uvijek nije uspostavljen odgovarajući inspekcijski nadzor nad svim zagađivačima i izvorima zagađenja u zrak.

Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju i Parlament FBiH nisu razmatrali Izvještaj revizije učinka „Aktivnosti nadležnih institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine na smanjenju zagađenosti zraka“ kako bi svojim zaključcima obavezali nadležne institucije na efikasnu realizaciju preporuka.

– Vlada FBiH također nije razmatrala predmetni izvještaj, te su izostale dovoljne aktivnosti u cilju rješavanja problema zagađenosti zraka. Shodno rezultatima provedenog praćenja utvrđeno je da date preporuke još uvijek nisu u potpunosti realizovane, što je imalo za posljedicu da propusti koji su konstatovani u izvještaju revizije učinka iz 2019. godine i dalje nisu otklonjeni – zaključuju revizori.

Zaključci revizora

Inače, praćenjem su obuhvaćene aktivnosti Parlamenta FBiH, Vlade FBiH, Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, šest kantonalnih ministarstava nadležnih za okoliš iz KS-a, ZDK, TK, Kantona 10, HNK i PK-a, Federalnog hidrometeorološkog zavoda, Federalne i tri kantonalne uprave za inspekcijske poslove iz KS-a, ZDK-a i TK-a.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE