Građani zbog pandemije sve teže žive, štedi se i na hrani

Pandemija korona virusa uzima danak, kupuje se samo neophodno, a za velike investicije građani čekaju sigurniji period. Prodavci kažu, štedi se i kada je hrana u pitanju, no potcrtavaju svaka roba ima svoga kupca.

Na ulicama Sarajeva uobičajna jesenja ponuda. Pržen kesten, sokovi, no tek po neki kupac. Bilo ih je više, ali malo turista, za ove ljude znači i mali promet.

“Ista nam je cijena kako smo počeli raditi, čaša tri marke, flaša pet, velika deset. Iste su cijene evo tri godine, a nar je poskup”, rekla nam je Ramiza Kulin, ulična prodavačica.

Koliko društvo ima para kažu, najbolje se vidi na pijaci. Posjetili smo gradsku tržnicu, i provjerili kako se prodaju se prodaju oni najskuplji proizvodi poput jareće stelje, ali i oni povoljniji-poput jaja.

“Ma vjerujte, narod je u velikoj krizi, evo vidite i sami, ide ovo što je jeftinije, od 10, 12, 13 KM, baš je ono, ne znam šta da kažem”, rekao je Hamza Zornić, pijačni prodavač.

Ipak, Hamzda kaže, dobro je, nađu se i kupci skupih proizvoda.

Jaretina je 30KM. Ona najbolje ide. Narod uzima, pogotovo jer kažu da je dobra za ovu koronu i pluća”, dodao je.

Smanjena potražnja, no ne i izbor. Iskusni prodavci nude svoje najbolje proizvode. Minka prodaje jaja koja proizvodi njena porodica, prodajom nije zadovoljna.

Kako je korona i ova situacija slabije, kupovna moć je više od 50% opala. Zimi inače jaja malo poskupe. Sad su ova manja jaja 6-7 KM, dok ljeti budu četiri pet KM”, kazala je Elvina Imamović.

Ništa neobično, kažu iz Udruženja za zaštitu potrošača “Don”. Pandemija korona virusa nije značajno uticala na rast cijena.

“Ovo je samo ipak kontinuitet, nisu ona nešto izražena u ovom periodu bila, svjedoci smo da su sve vlade donijele odluke da se ne mogu podizati cijene, tako da su se svi kretali u tim okvirima, barem ono vrijeme kada nije moglo da dođe do poskupljenja, kada je prestala da važi takva odluka, onda je ponovo došlo do tih tih, puzajućih, kako god ih nazvali”, rekla je Murisa Marić iz Udruženja za zaštitu potrošača.

Potrošačka korpa za prethodni mjesec, prema procjenama sindikata u RS nešto manje od 2.000 KM, a u FBIH nešto manje od 1.800 KM, prosječna plata ni u jednom entietu nije dosegla 1.000 KM.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE