Građani najčešće otvaraju “lažna” bolovanja zbog problema na poslu

Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo je na ime naknade plaća za vrijeme privremene spriječenosti za rad u 2018. godini isplatio više od osam miliona maraka – tačnije, 8.260.542,21 KM.

– Najčešći uzrok privremene spriječenosti za rad su hronične bolesti kardiovaskularnog sistema, bolesti osteomišićnog sistema u kombinaciji sa neurološkim ispadima, psihijatrijska oboljenja, patološke trudnoće te privremena spriječenost za rad po osnovu njege člana porodice – navode iz ZZO KS.

Milionski iznosi

Kada je riječ o zloupotrebama bolovanja, službe Zavoda ustanovile su da se od svih bolovanja, oko deset posto odnosi na nepravilno otvorena bolovanja, odnosno ona koja su vođena od odabranih ljekara.

– Najčešće zloupotrebe bolovanja se odnose na osiguranike koji bolovanje koriste zbog problema na poslu i problema u odnosu sa poslodavcem. Druga vrsta zloupotreba je iz ekonomsko-finansijskih razloga (bolovanje kod jednog poslodavca, a rad kod drugog), zatim korištenje bolovanja po osnovu socijalnih problema i problema u porodici (njega člana porodice), kao i zloupotreba zbog odmora, putovanja i rekreacije – kažu u Zavodu zdravstvenog osiguranja KS.

Kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja i Fond zdravstvenog osiguranja RS-a svake godine isplaćuju milionske iznose za naknade za bolovanja. U skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju,  osiguranici koji su u radnom odnosu imaju pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene spriječenosti za rad preko 42 dana. 

Na visinu troškova za naknade utječu iznos prosječne plaće u FBiH i RS-u i povećanje broja radnika koji koriste ovo pravo, kao i izmjena patologije stanovništva. U Sarajevskom kantonu tako bilježe porast oboljenja koja po svojoj prirodi zahtijevaju duže liječenje i samim tim produžavaju period bolovanja i isplate naknade, a slično je i u drugim kantonima.

Za isplatu naknada za bolovanja Tuzlanski kanton je u prošloj godini planirao ukupno 8.889.000 KM. U periodu od januara do septembra 2018. rashodi na ime naknada za plaće zbog privremene spriječenosti za rad na teret zdravstvenog osiguranja realizovani su u iznosu od 6.666.737 KM.

Koštano-mišićni poremećaji, bolesti krvožilnog sistema, mentalni poremećaji i poremećaji ponašanja neki su od najčešćih razloga zbog kojih stanovnici Tuzlanskog kantona idu na bolovanja duža od 42 dana. Prema statističkim podacima, bolovanja u TK najviše koriste zdravstveni radnici i radnici iz uslužne djelatnosti te rudari i trudnice.

U Zavodu za javno zdravstvo TK navode da je u posljednjih deset godina zabilježen blagi pad broja bolovanja sa 45.000 na 42.000 zaključenih bolovanja u toku godine.

Znatno manji iznos od Sarajevskog i Tuzlanskog kantona isplatio je prošle godine Zavod za zdravstveno osiguranje Livanjskog kantona u slučajevima privremene spriječenosti za rad – ukupno 449.127 maraka naknada. Poređenja radi, u 2017. za bolovanja je u ovom kantonu ukupno isplaćeno 327.295 maraka. 

– Od ukupno 855 otvorenih bolovanja u 2018. godini, 497 odnosi se na privremenu spriječenost za rad zbog bolesti, u 252 slučaja radi se o trudnicama, 100 slučajeva bolovanja prouzročeno je ozljedama izvan rada, dok su u šest slučajeva zaposlenici koristili bolovanje zbog njege člana porodice. Naknade plaća za vrijeme privremene spriječenosti za rad isplaćene su za ukupno 22.016 radnih dana – podaci su Zavoda zdravstvenog osiguranja Livanjskog kantona.

Povrede, trovanja, problematične trudnoće

U Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske kažu da se u ovom entitetu mjesečno na bolovanju nalazi u prosjeku oko 14.000 radnika. Procenat bolovanja u RS-u je 2,51 posto, što znači da su od stotinu radnika dnevno dva odsutna sa posla zbog bolovanja, a prosječan broj izgubljenih radnih dana po zaposlenom tokom pretprošle godine iznosio je 7,49.

Najčešći razlozi zbog kojih radnici otvaraju bolovanja u RS-u su povrede i trovanja, bolesti mišićno-koštanog sistema, tumori, problemi u trudnoći, te bolesti sistema krvotoka. Tokom pretprošle godine 62 poslodavca u RS-u podnijela su zahtjeve za provjeru opravdanosti bolovanja, i to za 112 radnika. U FZO nepravilnosti su uočili u osam slučajeva kada su radnici na bolovanju bili duže nego što predviđa pravilnik, ili nisu pravovremeno upućeni na prvostepenu komisiju za ocjenu bolovanja.

U slučajevima kada se utvrde nepravilnosti, Fond umanjuje mjesečnu tranšu onoj zdravstvenoj ustanovi koja je uputila radnika na bolovanje mimo pravilnika.

Fond zdravstvenog osiguranja RS-a zbog neredovnih uplata doprinosa za zdravstveno osiguranje ima milionska dugovanja kada su u pitanju bolovanja. Po tom osnovu trenutno duguju 37,8 miliona maraka, dok dug poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose iznosi ukupno 280 miliona KM.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE