Gruzija savladala Bosnu i Hercegovinu na sablasno praznom Bilinom polju

Na prilično praznom Bilinom polju, fudbalska reprezentacija BiH večeras je u Zenici ugostila reprezentaciju Gruzije u prijateljskoj utakmici. Bila je to prva utakmica reprezentacije BiH u 2022. godini, a okončana je pobjedom Gruzije rezultatom 1:0.

Naš tim je u večerašnji duel ušao kao favorit, ali nakon jako loših kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo atmosfera u reprezentaciji BiH i nije bila baš sjajna. Tačnije, utakmica sa Gruzijom nije privukla preveliku pažnju naše javnosti, a i igrači su uoči utakmica sa Gruzijom i Luksemburgom isticali da naklonost publike ponovo mogu osvojiti samo pozitivnim rezultatima.

Nije ni selektor previše rizikovao u večerašnjem meču, pa je na teren poslao vjerovatno najjači sastav koji je imao na raspolaganju, u već prilično standardnoj formaciji 3-5-2.

Bilo je evidentno da se Gruzijci tehnički ne mogu nositi sa našim timom već od početka meča, pa je naš tim imao mnogo veći posjed lopte, ali Gruzijci su sve vrlo dobro branili, također sa pet igrača u zadnjoj liniji, a povremeno su prijetili i iz kontranapada.

Nakon početnog pritiska, naši fudbaleri su odličnu šansu imali u osmoj minuti. Lijepa akcija je rezultirala kornerom, a nakon ubačaja Hadžiahmetovića, najviši u skoku je bio Ahmedhodžić koji je pogodio vanjski dio stative. U još nekoliko navrata stvarao je naš tim polušanse, a uglavnom se tražio Džeko, kojeg su Gruzijci dosta dobro zatvarali.

Ipak, naši protivnici griješe u 24. minuti, Demirović otima loptu i izlazi u 1 na 1 situaciju sa protivničkim golmanom, te iz neobjašnjivog razloga odlučuje da ga pokuša lobovati, skoro iz mjesta. Promašio je cijeli gol.

Prije finiša prvog poluvremena imali smo još nekoliko izblokiranih pokušaja, a u samom finišu smo postigli gol, koji je poništen zbog ofsajd pozicije. Na isti način je otvoreno i drugo poluvrijeme. Sjajnu loptu je za Džeku poslao Hadžiahmetović, ovaj je lijepo pogodio iz prve, ali gol je poništen zbog ofsajd pozicije koja vjerovatno nije ni postojala.

Gruzijci, koji su dotad bili uglavnom anonimni, već u narednom napadu dolaze do vodstva. Kvaratshkelia je sjajno prošao Stevanovića i potom dodao do Zivzivadzea, koji je i prije prijema lopte pobjegao Saničaninu, a onda je loptu poslao kroz noge loše postavljenom Šehiću.

Evidentno je došlo do pada u našoj igri nakon primljenog gola, iako ona nije bila blistava ni prije toga. Ipak, u nastavku meča su nam Gruzijci još više prepustili loptu, a naši fudbaleri nisu znali šta da rade sa njom. Dobro su Gruzijci zatvarali našu sredinu i uglavnom su se među sobom dodavala naša tri centralna defanzivca, bez da imaju rješenje prema naprijed. Tako smo najčešće bili primorani da prije ili kasnije dugom loptom iz zadnje linije tražimo Džeku, a to uglavnom nije dobro završavalo.

U 72. minuti konačno smo stvorili lijepu šansu. Gojak je povukao loptu, dobrim driblingom se namjestio na udarac, ali je onda podvalio do Stevanovića koji je bio praktično u stopostotnoj šansi, no nije pogodio. Golman gostiju Loria je odbranio ovaj pokušaj. Imao je u 80. minuti šansu za postizanje gola i Rahmanović, ali Loria je odbranio njegov udarac.

Publika u Zenici bila je sve manje zadovoljna kako je odmicalo vrijeme, te su uskoro počeli i zvižduci našim igračima. Nije im to pomoglo, a do kraja utakmice izabranici Ivayla Peteva stvorili su samo još nekoliko polušansi. Jednu od njih u gol nije pretvorio rezervista Smail Prevljak u 88. minuti, a u sudijskoj nadoknadi lopta je praktično šetala po gol liniji Gruzije, ali nije završila u mreži. Nakon greške golmana Lorie, Rahmanović je šutirao sa distance na prazan gol, ali bio je malo neprecizan.

Rezultat je ostao nepromijenjen, pa su naši fudbaleri zvižducima ispraćeni nakon utakmice, a ostaje da se vidi šta će se dešavati u budućnosti. Plan da se povjerenje navijača vrati pobjedom nad Gruzijom, sada je već evidentno, nije urodio plodom.

Bosna i Hercegovina – Gruzija 0:1 (0:0)
Stadion: Bilino polje, Zenica