Gubici u rudnicima u Federaciji BiH iznose 33,974 miliona KM

Gubici u rudnicima u Federaciji BiH iznose 33,974 miliona KM

Investiranje u opremu koja nudi sigurnije i humanije uslove rada rudarima, kvalitetnije upravljanje ljudskim resursima u rudnicima, prema riječima Sinana Husića, predsjednika Samostalnog sindikata radnika rudnika FBiH, donijet će i bolje rezultate rudnika.

U Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije su nam kazali kako je već evidentno značajno smanjenje gubitaka u poslovanju u rudnicima uglja. Kao pozitivan primjer ističu rudnike Kakanj, Breza i Gračanica koji su pozitivno poslovali u prošloj godini.

– Gubitak u 2017.godini iznosi 33,974 miliona KM i manji je za 73,682 miliona KM u odnosu na ostvareni gubitak u 2015. godini, koji je iznosio 107,656 miliona KM. U prošloj godini rudnici Kakanj, Gračanica i Đurđevik redovno su uplaćivali sve tekuće poreze i doprinose, te izmirivali dio ranije stvorenih obaveza po tom osnovu. Također, stepen uplate poreza i doprinosa u 2017.godini, povećan je i od ostalih zavisnih društava – rudnika uglja u odnosu na raniji period – pojašnjavaju u ovom Ministarstvu.

Dodaju da su rudnici uglja u sastavu Koncerna EPBiH u 2017. godini, po osnovu poreza i doprinosa uplatili 26,76 posto više u odnosu na 2016. godinu, a 49,51 posto više u odnosu na 2015. godinu.

– Značajno smanjenje gubitaka u rudnicima rezultat je poduzetih i aktivnosti koje se i dalje provode od JP Elektroprivreda BiH i rudnika. U narednom periodu bit će poduzete mjere i aktivnosti s ciljem ostvarenja pozitivnog poslovanja i u ostalim rudnicima Koncerna i rješavanje pitanja invalida druge kategorije, kojih je 22 posto od ukupnog broja zaposlenika u rudnicima – kažu u Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije.

Navode da se očekuje i postizanje dogovora sa tri kantona Federacije BiH na kojima gravitiraju rudnici uglja u sastavu Koncerna EPBiH, u vezi sa obavezama za zdravstvo i nezaposlene stvorene do 2009. godine, po osnovu Zakona o finansijskoj konsolidaciji rudnika uglja u FBiH. Iznos obaveza je 92,85 miliona KM.

– Smanjenje gubitaka u rudnicima se svakako odražava i na status rudara. Ipak, u nekim rudnicima, poput Kreke, je stanje i dalje teško. Međutim, pozitivno je to što raste nivo uplate doprinosa. To je evidentno u potpunosti u rudnicima mrkog uglja Đurđevik, Gračanica, Kakanj, Kreka u Tuzli. Do prije godinu dana je bilo teško izvodljiva uplata doprinosa sa plaćama, a sada je to stalna praksa. Nadamo se da ćemo u 2018. godini u svim rudnicima zabilježiti te pozitivne trendove. U Kaknju se ozbiljno investiralo u rudnik, upravljanje rudnikom bilo na zavidnom nivou, i to je rezultiralo pozitivnim poslovanjem – govori Husić.

Dodaje kako je još uvijek najveći problem oprema u rudnicima.

– Treba ulagati u opremu. Ne smijemo stati. Investiranjem u opremu koja nudi sigurnije i humanije uslove rada, kvalitetnije upravljanje ljudskim resursima i obezbjeđenjem više izvršioca u neposrednoj proizvodnji u rudnicima, imat ćemo još bolje rezultate – rekao je Husić.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE